Samsung Daha Ne Kadar Kopyalayabilir?

IMG_3149.JPGUzun zamandır aklımda olan ama bu zamana kadar hep vazgeçtiğim bir konu olan Samsung markasının Apple’ı kopyalaması, biraz önce gördüğüm Samsung’un kopyalamayı artık yasal zemin üzerine oturtmaya başlaması ile son noktaya geldi ve düşüncelerimi paylaşmaya karar verdim.

Samsung’u bilirsiniz, çoğu ürün gamında ürünleri bulunan ve kalitesi bilinen markadır ama telefon bölümü için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Çünkü Samsung Mobile için fair play diye bir şey bulunmuyor.

IMG_3121.PNG Ne güzel bir iPhone değil mi? Hayır, aslında değil. Bu tasarım için Samsung tarafından patent başvurusu yapıldı ve kabul edildi. Her ne kadar Apple ve Samsung, ABD dışında patent davalarını bitirme kararı alsa da patenti şu anlık Samsung’a ait olan bu tasarımın davaları tekrar alevlendireceğini tahmin etmek çok zor değil. Sırada ne var mı dersiniz?

IMG_3124.JPG iPhone 5S ile birlikte yeni bir renk seçeneği eklendi: Gold – Altın Sarısı. Peki Samsung ne yaptı? Tabi ki kopyaladı! iPhone 5S’ten sonra Galaxy S4 Gold Edition’ı tanıtan Samsung şimdi ise Galaxy S5’te aynı renk seçeneğini sunuyor.

IMG_3142.JPG
Ayrıca ne büyük rastlantıdır ki iPhone 5S’in en önemli özelliklerinden birisi olan Touch ID parmak izi okuma özelliğinin tanıtılmasından sonra Samsung’un telefonunda parmak izi okuma özelliği belirmeye başladı. Tabi ki hiçbir şey aslı gibi olmayacağı gibi Samsung’un taklidi de Touch ID kadar işlevsel ve doğru okuma oranına sahip değil.

IMG_3123.JPGŞu anda acaba Samsung, Apple cihazları için 30 pin kablosu mu üretmeye başladı diyebilirsiniz ama maalesef değil. Bu bir Galaxy Tab kablosu ve gerçeğini kesinlikle aratmıyor. Hatta şu an acaba bu kabloyu Apple cihazlarında kullanmak mümkün mü diye düşünebilirsiniz. Tabi sadece kabloyu kopyalayınca hızını alamayan Samsung adaptörelere de el atmış.

IMG_3145.PNG Apple, bu adaptörleri ABD’de kullanıyor ve görünüşe göre Samsung böyle bir şeyi yapmanın normal olduğunu düşünüyor.

IMG_3126.JPG iOS 6 ile gelen bir özellik olan ve film, uçak biletlerinizi, indirim kuponlarınızı, hediye kartlarınızı tek bir yerde tutup kullanmanızı sağlayan Passbook, Samsung Wallet uygulaması ile klonlanıyor.

IMG_3127.JPG Peki ya Siri klonu S Voice’e ne demeli? Üstelik sadece görünüşü ile değil Siri ile ilk defa bir dijital asistanın bir kişi ile sohbet edermiş gibi konuşma tarzını da kopyalamaya çalışıyor.

IMG_3130.JPG Eğer iOS’ta bulunan Google Maps’i, Android’de kullanamıyorsanız ne yaparsınız? Samsung, Photoshop ile ekrana uydurmanın doğru olacağını düşünmüş olsa gerek ki, cihazın reklamında bu resmi kullanmaktan çekinmemiş.

IMG_3129.PNG Samsung, Apple’ın, iPad için geliştirdiği aksuarları da kopyalayarak cihazlarının işlevselliğini arttırmaya çalışmayı da ihmal etmemiş.

IMG_3133.JPG Galaxy Tab için Smart Case mi? O, iPad için Smart Cover değil miydi? Samsung’un onaylayıp, reklamını yaptığı bu kılıfı o kadar kopyalanan fikirden sonra gördüğünüze eminiz çok şaşırmamışsınızdır. Samsung Mobile’ın yaratıcı fikirlerini gördünüz ve bir markanın, Apple’ı sadece taklit ederek bile nerelere gelebileceğini gördünüz. Rekabet güzeldir ve yeni fikirlerin ortaya çıkmasına olanak sağlar. Eğer herkes bir firmayı taklit ederse nasıl yeni fikirler ortaya çıkabilir? Son olarak Samsung’un iPhone ve kullanıcıları ile kendince dalga geçtiği bir-iki reklamı izleyelim:


Gördüğünüz üzere her iPhone tanıtıldığında veya tanıtılmasına yakın Samsung’u bir korku esir alıyor. Bakalım yeni iPhone’ların satış rakamları, Galaxy S5 ve yeni tanıtılacak Galaxy Note’u nasıl hezimete uğratacak hep birlikte göreceğiz.

Tagged With: , , , ,