Taylor Swift’den Apple Music Çıkışı ve Apple’ın Cevabı [GÜNCELLENDİ]

-

Apple Music’in kullanıma sunulmasına sadece bir hafta kaldı ve servis hakkında bilgiler, yorumlar gelmeye devam ediyor. Gelen son bilgiler ise Apple Music’in kaderini değiştirecek türden. Birkaç gün önce BuzzFeed’ten gelen haberler Taylor Swift’in son albümü; 1989’un Apple Music’te olmayacağını belirtiyordu. Bir önce ki albümü “Red” dahil bütün müzik kataloğu ise Apple Music’te yer alacaktı. Hem Apple hemde sanatçının plak şirketi olan Big Machine Records tarafından doğrulanan haber aslında pek şaşırtıcı değil. ABD’de 2014 yılının en çok satan albümü olan 1989, hiçbir müzik akış servisinde bulunmuyor.

Apple Music’te yer edinecek olan Taylor Swift müzik kataloğu ise diğer rakip müzik akış servislerinin birisi hariç hepsinde mevcut; Spotify. Spotify’ın reklam içeren ücretsiz modelini ve çalma sayısı başına ödediği düşük geliri beğenmeyen Taylor Swift, geçtiğimiz Kasım ayında bütün müzik kataloğunu Spotify’dan çekmişti. Apple Music’in tanıtılması ile birlikte sanatçının en azından 1989 albümü öncesi müzik kataloğunun Apple Music’te yer edineceğini duymak hayranları tarafından mutlulukla karşılanmıştı.

Bununla birlikte dün Taylor Swift’in Apple’a yazdığı açık mektupta Apple Music’i ve firmanın tavrını eleştirdi. Kendisi Apple Music’in servise kayıt olan bütün kullanıcılara üç ay deneme sürümü sunduğunu fakat bu deneme süresi içerisindeyken Apple tarafından artistlere herhangi bir ücret ödenmeyecek olmasının hayal kırıklığı yarattığını belirtti. Taylor Swift’in Apple’a yazdığı açık mektup şöyle:

Apple’a,

Bunu albümüm 1989’u, neden yeni müzik akış servisi Apple Music’te yayınlamadığımı açıklamak için yazıyorum. Bunun bir açıklamayı hak ettiğini düşünüyorum çünkü müzik satışında ve fanlarımla iletişim kurmak için yeni yollar oluşturmada Apple uzun bir süredir en iyi partnerlerimden birisi ve olmaya da devam edecek.

Eminim Apple Music’in, servise kayıt olan herkese 3 ay deneme sürümü sunduğundan haberdarsınızdır. Haberdar olduğunuzdan emin olmadığım ise Apple Music’in bu üç ay için söz yazarlarına, yapımcılara, sanatçılara herhangi bir ücret ödemeyeceği. Ben bunu şok edici, heves kırıcı ve deneyimlediğimiz bu ilerici ve cömert firmaya tamamiyle zıt bir davranış olarak buluyorum.

Bu benimle ilgili değil. Neyse ki, ben beşinci albümümü yaptım ve kendimin, orkestramın, personelimin ve yönetim ekibimin masraflarını sadece sahne performansları düzenleyerek çıkartabiliyorum. Bu, ilk parçasını yayınlamış ve başarısından ötürü ücreti ödenmeyecek olan yeni bir sanatçı veya grup ile ilgili. Bu, ilk payını almış ve bu telif ücretleri ile borçlarından kurtulacağını düşünen genç söz yazarları ile ilgili. Bu, hiç yorulmadan yeni bir şeyler oluşturmak için çalışan yapımcılar ile ilgili; tıpkı Apple’da ki yenilikçilerin ve mucitlerin kendi alanlarında öncü oldukları gibi…fakat bir yılın çeyreği boyunca dinlenilen parçaları için herhangi bir ücret ödenmeyecekler.

Bunlar huysuz, şımarık bir çocuğun şikayetleri değiller. Bunlar Apple’a hep saygı duymaktan ve hayran kalmaktan dolayı halka açık olarak sesini yükseltmekten korkan, sosyal çevremde yer alan her sanatçının, söz yazarının ve yapımcının yankı bulmuş düşünceleri. Açıkçası bize bu seferlik istisna olarak yapılan bu isteği kabul etmiyoruz. Apple’ın müzik servisi için ücretli model üzerine yoğunlaştığını biliyorum. Bence bu mükemmel bir gelişme. Hepimiz Apple’ın ne kadar çok başarılı olduğunu ve bu mükemmel firmanın sanatçılara, söz yazarlarına, yapımcılara 3 ay deneme süresi içerisindeyken ücret ödeyebilecek güce sahip olduğunu biliyoruz… fanların denemesi için ücretsizken bile…

Üç ay ücret almamak için çok uzun bir süre ve hiç kimseye karşılıksız olarak çalışmayı sormak adil değil. Bunu Apple’ın yaptığı diğer herşeye olan sevgim, hürmetim ve hayranlığımla söylüyorum. Umarım yakın zamanda müziği üretenlere karşı daha adil olan bir müzik veri akışı hizmeti yönünde ki ilerleyişlerine bende katılabilirim. Bence bunu doğru bir şekilde yapmayı başaran platform, bu platform olabilir. Fakat Apple’a gereken saygıyla diyorum ki, tutumunuzu değiştirmek için ve bu durumdan son derece ağır bir şekilde etkilenecek olan müzik endüstrisindekilerin düşüncelerini değiştirmek için hala çok geç değil. Biz sizden bedava iPhone’lar istemiyoruz. Sizde bizden sanatımızı karşılıksız size sunmamızı beklemeyin.

Taylor

 

Öbür taraftan Apple’dan cevap ise gecikmedi. Eddy Cue, Apple’ın İnternet Yazılım ve Servislerinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı, attığı bir dizi tweet ile durumu değiştireceklerini ve kullanıcılar üç aylık deneme sürümündeyken dahi sanatçılara haklarını ödeyeceklerini belirtti. Re/Code’a konuşan Eddy Cue; Taylor Swift’in açık mektubu ve indie sanatçılar ile plak şirketlerinden gelen şikayetlerin değişiklik yapmaya teşvik ettiğini belirtti. Tim Cook ile kararı geri almak için görüştüklerini belirtti. “Bu, üstünde çalıştığımız birşeydi. Nihayetinde, ikimiz de değişikliği yapmaya karar verdik”

Cue, Apple’ın, 3 ay deneme süresinin tamamı boyunca hak sahiplerine ücretlerini ödeyeceğini belirtti. Normalde yapılan cironun %71.5 (endüstri standardı ve Spotify’da bu miktar %70) miktarı hak sahiplerine ulaştırılırken, Apple deneme süresince ciro yapmayacağından dolayı bu süre içerisinde hak sahiplerine ödemeyi çalma sayısını baz alarak yapacak. Eddy Cue, Taylor Swift ile konuştuğunu ve değişikliği yapacaklarını ona bildirdiğini söyledi. Cue, yapılan değişikliklerin “1989” adlı albümün Apple Music’te sunulmasına yetip yetmeyeceğini bilmediğini ama yapılan değişikliklerin bu düşünce ile ortaya çıkmadığını belirtti.

[GÜNCELLEME:]

25.06.2015

Taylor Swift, resmi Twitter hesabı üzerinden 1989 adlı albümünün Apple Music’te yer alacağını duyurdu.

Ekran Resmi 2015-06-25 18.42.32

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.