Twitter ve YouTube’a Giriş Anahtarı

-

BjwC83cCMAAhm3Y

Geçtiğimiz haftalarda erişimi engellenen Twitter’dan sonra bugün de ani bir karar ile YouTube’a erişim yasağı geldi. Twitter ve YouTube gibi yasaklı sitelere erişebilmeniz için kullandığım metotları tek bir yazı altına toplamak istedim, yazdıklarımdan farklı bir yöntem kullanıyorsanız ve paylaşmak istiyorsuz bana mail yoluyla ya da yorumlar bölümünden ulaşabilirsiniz.

Yasaklı sitelere giriş bölüm bir…

Benim en çok kullandığım ve tavsiye ettiğim VPN’den başlamak istiyorum. Twitter’a erişimin engellendiği zaman TunnelBear uygulamasının iPhone ve iPad de nasıl kullanıldığı anlatan kısa bir yazı yayınlamıştım. Bu sefer ise yazıyı daha detaylandırıp Mac OS X, Android ve iOS’a nasıl kurulacağı hakkında bilgi vereceğim.

Mac için…

1. TunnelBear’ın internet sayfasından Mac sürümünü indirin.

2. Programın kurulumunu yaptıktan sonra açılan pencereden görünmek istediğiniz ülkeyi seçin ve açma-kapama tuşunu ON konumuna getirin.

Ekran Resmi 2014-03-27 19.30.25

(Mac sürümünde VPN, programı kapatına kadar aktif kalıyor.)

iPhone ve iPad için…

App Store‘dan indirdiğiniz TunnelBear uygulamasını çalıştırın. Kullanıcı ve şifrenizi girdikten sonra uygulama sizi VPN ayarlarını yüklemek için özel bir sayfaya yönlendirecektir. VPN ayarlarının kurulumu birkaç saniye içinde bittikten sonra Ayarlar’dan VPN’e girerek istediğiniz ülkeyi seçip aktif ettikten sonra yasaklı bütün sitelere girebiliyorsunuz.

tunnelbear

Android için…

Google Play Store‘dan indirdiğiniz TunnelBear uygulamasını kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten sonra direk kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Uygulamadan VPN aktif etmeniz yeterli olacaktır.

IMG_1844

*TunnelBear uygulaması yarın gece yarısı Türkiye için sunduğu sınırsız trafik kotasını 500 MB’a düşürecek (Aylık). Sınırsız kullanmak isteyenlerin aylık, üç aylık ya da bir yıllık ücret ödemesi gerekecektir.

**TunnelBear uygulamasını kullanmaya başlamak için e-posta adresinize gelen doğrulama mailini onaylamanız gerekmektedir.

DNS ayaları ile yasaklı sitelere girme…

Mac için DNS ayarlarını yapmak;

1. Sistem tercihlerinden Ağ bölümüne tıklayarak Wİ-Fİ’ı seçin.

Ekran Resmi 2014-03-27 20.00.22

2. İleri Düzey tuşuna basarak DNS’i seçin ve sol bölümdeki “+” tuşuna basarak DNS Sunucular bölümüne 195.46.39.39 gibi erişime izin verek DNS adresini girmeniz yeterlidir.

Ekran Resmi 2014-03-27 20.08.59

iPhone için DNS ayarı yapmak;

1. Ayarlardan’dan WİFİ’a girin.

2. Bağlı olduğunuz WİFİ’ın yanındaki mavi “i” butonuna tıklayın ve IP Adresi bölümündeki DNS ayarına 195.46.39.39 yazın.

Türkiye’deki IP engelleme başladığı için aylık ücret istese de VPN kullanmanızı öneriyorum.

Kullandığınız ve kullanıma açık olan DNS adreslerini yorumlar bölümüne yazarsanız diğer kullanıcılarda kapalı sitelere ulaşım sağlayabilicektir.

iPhone ve iPad’inizdeki VPN ayarlarını kaldırmak için;

Ayarlar> Genel> Profiller’e girerek VPN ayarlarını silebilirsiniz.

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.