Ana SayfaApple BlogUltra İnce ve Fansız Tasarımıyla 12" MacBook Tanıtıldı

Ultra İnce ve Fansız Tasarımıyla 12″ MacBook Tanıtıldı

Apple bugün ki “Spring forward” etkinliği dahilinde MacBook ailesinin yeni üyesini tanıttı. Daha önceki söylentilerden hatırlayacağınız üzere cihaz soğutucu görevi görecek herhangi bir fan içermemekle birlikte ultra ince bir tasarım ve 12 inç boyutunda bir retina ekran bulunduruyor. Fakat cihaz beklenildiği gibi yeni bir MacBook Air olarak değil, bambaşka bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor. MacBook bunun yanında cihazın bütün genişliğini kaplayan standart boyutlu ve tuşa basıldığında daha hoş geri bildirim sağlaması için bütün mekanizması yeniden dizayn edilmiş bir klavye ile geliyor. Ayrıca cihazda bulunan yeni trackpad, Apple Watch’da daha önce tanıştığımız Force Touch adı verilen teknolojiyi içeriyor ve cihaz, böylelikle trackpad üzerinde yaptığınız tıklamaları ne kadar güç kullanarak uyguladığınızı biliyor ve sizin cihaz ile daha farklı bir etkileşim sağlamanıza imkan tanıyor. Örneğin: Finder’da bir dosyayı açmadan önizlemesini görmek için trackpad’e sadece normalden daha sert bir şekilde tıklamanız yeterli oluyor.

70517714eff1347e7160d20035691df0e665fb5a_large_2x

Cihazın bu gördüğünüz inceliğe ulaşması için standartların bile dışına çıkılmış. Örnek vermek gerekirse, cihazda sadece iki girişinin bulunması: USB-C ve kulaklık jakı. Cihazda bulunan ve standart USB bağlantı noktasından farklı olan tek USB-C girişi ile şarj, ve ayrı satılan adaptörlerle standart USB çıkışı, HDMI, VGA ve DisplayPort çıkışı elde edilebiliyor. Cihazda Thunderbolt desteği bulunmuyor fakat cihaz ayrı satılan adaptörle USB 3.1’i destekliyor ve 5Gbps’ye varan hızlara olanak sağlıyor. Bunun yanında diğer bir nokta Apple cihazı daha da inceltmek için MacBook’larda bulunan standart tracpad’de, tıklamanın hoş bir geri bildirim sunması için yer alan ve tıklama hissini sağlayan hava boşluğu bile kaldırılmış. Bunun yerine ise yeni MacBook artık taptik bildirimi içeriyor ve bu sayede tıklamanızı trackpad alanının ortasında yapmak zorunda kalmıyorsunuz, trackpad için ayrılmış alanın herhangi bir kısmında yaptığınız bütün tıklamalarda daha önceki gibi geri bildirim alarak alıştığınız tıklama hissini kaybetmiyorsunuz. Cihazda klavye de baştan tasarlanmış. Yeni klavye, çok ince bir yapıya sahip olmasının yanında kelebek adı verilen bir mekanizma ile güncellenmiş. Bu mekanizma standart taşınabilir bilgisayar klavyelerinde bulunan makas tipi mekanizmaya göre tuşa köşesinden basıldığında bile tuşu daha dengede tutuyor ve böylelikle daha iyi ve kararlı bir yazım deneyimi ortaya çıkıyor.e3a42e4f13eaf1dc21b3e4372db243694b9e40fd_large_2x-2

Yeni MacBook aynı zamanda en kalın noktasında 13mm ve ağırlık olarak sadece 920gr. Karşılaştırmak gerekirse MacBook Air en kalın noktasında 17mm ve 11″ ekran boyutlu olan versiyonun ağırlığı 1008gr. Cihaz aynı zamanda MacBook Air’e benzer olarak tüm gün batarya süresine sahip ve tek şarjla 10 saate kadar iTunes üzerinden film oynatabiliyor. Cihazda standart olarak 1.1Ghz hızında Intel Core M işlemci ve 256GB ssd, 8GB ram bulunmakla birlikte cihazın diğer donanımlı modelinde işlemci 1.2Ghz hıza çıkıyor ve 512GB hafızalı ssd ile geliyor. Bunun yanında cihazda Wi-Fi 802.11ac ve Bluetooth 4.0 ile standart FaceTime kamerası bulunduruyor.

1d74cec55ff7387761f2f5c25026cfb89b932bda_large_2x

Cihaza tasarımsal anlamda bakacak olursak Apple’ın burada iPhone ve iPad’den bazı elementleri aldığını görebiliriz. Cihazın arkasında şu ana kadar MacBook’larda bulunan aydınlatılmış Apple logosu yerine çelik alaşımından yapılmış, parlak bir Apple logosu bulunuyor. Yeni MacBook artık iPhone ve iPad gibi uzay grisi, gümüş ve altın olmak  üzere üç renk ile kullanıcıların beğenisine sunulmuş durumda. Cihaz 4299₺ ve 5299₺ fiyatıyla yakında kullanıcılara sunulacak ve cihazın donanımı Apple Online Store üzerinden istenilen şekilde özelleştirerek satın alınabilecek. Cihaz hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Apple’ın hazırladığı MacBook sayfasına veya ürün fiyatlarını hakkında bilgi sahibi olmak için Apple Online Store’a bakabilirsiniz.

2 YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fatih Ekrem BAHADIR
9 yıl önce

İnce, şık ve mükemmel bir dizayn. Klavye ve mouse için güzel yenilikler. Lakin USB-C çoğaltıldı için 250₺ vermek saçma. Bir de işlemci güncellemelerini alması için beklemek gerek.

Tayfun Susamcioglu
9 yıl önce

MagSafe son derece hayat kurtarıcı bir buluştu. Tamam yeni cihaz iyi ama herşeyden vazgeçmek neden?

Son Yazılar