Windows 95’in küçük sırrı

“Hoppala!” dediğinizi duyar gibiyim. Sakin olun, 2011’deyiz ve hala Mac kullanıyoruz :) Gazetelerde gezinirken kısa bir makale dikkatimi çekti, paylaşmak istedim. Makale Microsoft Windows 95’in başlama tonu ve bestecisi ile ilgili. Eh biraz da Mac’ler ile…

Önce isterseniz yaklaşık 15 yıl kadar geriye gidip Windows’un başlangıç tonunu hatırlayalım, ardından makaleye göz atalım.

Microsoft Windows 95 Startup Sound

Gelelim habere;

Windows 95’in açılışında çalan müzik, hala birçoğumuzun kafasında kayıtlıdır. Bu kısa müzik, ünlü müzik bestecisi Brian Eno tarafından bestelenmiş ve Eno’nun son zamanlarda keşfedilen 2009’daki bir radyo röportajına göre müzik, bir Apple Macintosh’da bestelenmiş.

Eno, Microsoft’tan müziğin nasıl olduğunu belirleyecek 150 sıfattan oluşan bir liste almış. Bu liste içinde “ilham verici”, “seksi”, “enerjik”, “provokatif”, “nostaljik” ve “duygusal” gibi ilginç kelimeler bulunuyormuş. Ancak asıl büyük cevap, Eno’ya müziği Windows 95’li bir PC’de mi yazıdığı sorulunca ortaya çıkmış. Eno, bu soruya “hayır, bir Mac’de yazdım. Hayatımda hiç PC kullanmadım ve onları sevmem” cevabını vermiş.

Mac bilgisayarları, müzik içeriği oluşturmakta ünlüler. Ancak Windows 95’i her açtığımızda duyduğumuz müziğin, aslında bir Mac’ten geldiğini bilmek ilgi çekici.

Bu arada, Brian Eno’nun, Nokia 8800 Sirocco Edition’ın (Nokia’nın kullanımı en keyifli modeliydi diye hatırlıyorum) zil tonlarının bestecisi olduğunu biliyor muydunuz? Bakın bakalım aşağıdaki ses tonu tanıdık gelecek mi?

Brian Eno oldukça önemli şahıs. Ses’in Jonathan Ive’ı… Bugün yukarıdaki makaleye iyi ki denk geldim. Windows 95’in o ünlü başlangıç sesinin bestesini de Brian Eno’nun yaptığını ve Brian Eno’nun gerçek bir Mac fanı olduğunu bilmek güzel :)

 

 

Tagged With: , ,