WWDC 17

Apple, 5 Haziran 2017 ‘de beklendiği üzere WWDC 2017’nin startını verdi ve konferans açılışında yeni Apple işletim sistemleri, yeni iPad Pro, güncellenmiş iMac modelleri yepyeni bir ürün olan ev hoparlör sistemi HomePod tanıtıldı.

https://youtu.be/FC0pT9xg1oI

Etkinlikte anlatıldığı sırayla özetlemek gerekirse, tvOS’un yeni sürümü içinde vurgulanan bir değişiklik bulunmuyor. Bahsi geçen tek yenilik ise Amazon Prime servisinin Apple TV’ye geleceği oldu…

watchOS

Apple Watch işletim sistemi olan watchOS ‘un dördüncü sürümünde de pek bir değişiklik bulunmuyor. En ilgi çekici yenilik Siri saat kadranı oldu.

Ajandanızdan ve kullanım alışkanlıklarınızdan edindiği bilgiler ile size ekranda sürekli bir bilgi akışı sağlıyor. Bu kadranın dışında Toy Story animasyonunun karakterlerinden Woody, Buzz Lightyear ve Jesse de yeni, animasyonlu kadranlar olarak karşımıza çıkıyor. 

Aktivite uygulamasına çeşitli motive edici ödüller, animasyonlar eklenmiş ve yeni aktivite seçenekleri hazırlanmış.

macOS

macOS ‘un 10.13 kodlu sürümünün adı High Sierra olarak belirlenmiş. Şahsen etkinliği izlerken bunun bir şaka olduğunu sandım ancak gerçek olduğunu anlamak uzun sürmedi. Craig Federighi tanıtım esnasında bu güncellemeyi sadece iyileştirme olarak nitelendirdi ki anlayabileceğiniz gibi sistemin görünen yüzünde ciddi bir yenilik bulunmuyor. Görünmeyen tarafında öne çıkan özelliğin ise yeni APFS dosya sistemi olduğunu söyleyebilirim.  Bunun dışında 4K videolar için HEVC desteği, daha hızlı Safari ve neredeyse tüm sistem genelinde (uygulamalar dahil) irili ufaklı iyileştirmeler mevcut.

iOS 11

Muhtemelen en çok beklenen konu iOS 11 idi. Gerçi gelen yeniliklerin çok ses getireceğini söylemek yanlış olur ama tümünün de işe yaramaz olmadığı, gerçekten güzel bir takım yeniliklerin bizi beklediğini de eklemeliyim.

iOS 11 ile birlikte artık tüm mesajlar eşzamanlanıyor ve iCloud’da tutuluyor. Yani bir cihazdan sildiğiniz bir mesaj tüm cihazlardan siliniyor ve eski mesajlar siz silmediğiniz sürece cihazda yer kaplamıyor. Ayrıca mesajlar uygulaması üzerinden Apple Pay ile kişiler arasında para gönderimi yapılabiliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi yakın gelecekte biz kullanamayacağız zira hala Apple Pay Türkiye’ye gelmiş değil. Benim ilgimi çeken en büyük yenilik Siri’nin daha doğal konuşması oldu. Aynı kelimeyi bile söylese farklı vurgular kullanıyor ve bu yenilik Siri’nin daha insansı algılanmasını sağlıyor. Henüz ilk beta sürümlerde Türkçe yok fakat umarım önümüzdeki son baharda yayımlanacak nihai sürümde yer alır. Siri’nin artık birkaç dil arasında çeviri de yapabilecek olması da çok güzel bir yenilik olmuş.

iOS 11 ‘deki önemli bir değişiklik kontrol merkezinin tamamen yenilenmesi diyebilirim. Kullanışlı olup olmadığı tartışılır fakat tasarıma gösterdikleri özeni keşke kullanışlılığa da gösterselerdi demekten kendimi alamıyorum. Nihayet neredeyse artık hiç bir öneminin kalmadığı bir zamanda hücresel verinin kapatılıp açılması da kontrol merkezine eklenmiş. 3D Touch ile basıldığında ekstra özelliklerin açılması da güzel olmuş ama hala kişinin ihtiyaçları doğrultusunda bu ekranı düzenleyememesi kötü.

App Store, iOS 11 ile tamamen yenilenmiş olarak karşımıza çıkıyor. Tasarım tamamen yenilenmiş ve daha ilgi çekici bir hale getirilmiş.

iOS 11 tanıtılırken pas geçilip yeni iPad ile birlikte anlatılan bazı iOS 11 özellikleri var ki, tüm etkinlikte dikkatimi çeken neredeyse en önemli konulardan biri oldu. iOS 11 ile birlikte iPad’e macOS’taki gibi bir dock geliyor ve buraya istediğimiz gibi uygulamaları yerleştirip düzenleyebiliyoruz. Nihayet sürükle bırak, iPad’e geliyor. Neredeyse tüm uygulamalar arasında sürükle bırak yöntemiyle çalışabiliyoruz. Aynı anda birden fazla öğenin seçilip sürüklenebilmesi de cabası.

Files adlı yeni bir uygulama da iOS 11 ile birlikte iPad’lere geliyor ve tüm dosyaları klasörler mantığıyla düzenleyebildiğimiz özelliklere sahip. Windows kullanıcıları bunu dosya yöneticisi, Mac kullanıcıları ise Finder olarak düşünebilir. Ama sadece düşünsün çünkü o kadar da yetenekli değil :) Yine de uzun süredir beklenen bir özellik olduğunu söylemek zorundayım.

El yazısını tanıyan sistem, elle yazılmış notların da arama sonuçlarında görünmesini sağlıyor ki el yazısı kullanıp aradığını bulamayanlar için çok iyi olmuş.

Apple üçüncü parti yazılımcılardan da özellik konusunda esinlenmekten(!) geri kalmamış. Artık notlar uygulaması ile direk bir dökümanı taramak, üzerinde düzenleme yapmak ve paylaşmak mümkün.

Mac

Etkinlikte MacBook, MacBook Pro ve iMac modelleri, daha güçlü işlemci, hafıza  ve ekran kartı seçenekleriyle güncellendi ve satışa sunuldu. Ayrıca iMac Pro adlı yepyeni ve profesyonellere yönelik bir iMac modeli daha tanıtıldı fakat bu model sonbahardan önce satışa sunulmayacak.

https://youtu.be/a38_qR-S8Yo

Tanıtılan modelleri de diğer tanıtılan tüm ürünler ve yazılımlar gibi ayrı ayrı detaylıca yazmak gerek. Bu nedenle öncesinde ürünlerin fiyatları, yeni teknik özellikleri vs. hakkında bilgi almak isterseniz şu sayfalara göz atabilirsiniz;

MacBookMacBook ProiMaciMac Pro

iPad Pro

Bir diğer yeni model ise iPad Pro. Artık 9.7 inç yerine, aynı boyutlarda 10.5 inç olarak geliyor.

https://youtu.be/UR5ODc5Wbbo

Performansı A10X Fusion işlemcisi ile %30 artırılan iPad Pro’nun ekranı da daha parlak. Ancak ekranda dikkat çeken en önemli yenilik sanırım tazeleme hızı. Kullanılan uygulamaya göre enerji tasarrufu için değişen değerlerde çalışan bu hız, 120Hz’e kadar ulaşabiliyor.  12.9 inçlik devasa iPad Pro’nun da satışı halen devam ediyor. Yeni modelin teknik özelliklerine göz atmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

HomePod

Etkinliğin sonunda Apple HomePod olarak adlandırdığı kablosuz bir hoparlör tanıttı. Bu yeni ürün Apple AirPlay 2 destekli ve Siri ile birlikte geliyor.

https://youtu.be/1hw9skL-IXc

Siyah ve Beyaz olarak iki farklı renk seçeneğine sahip bu ürünün tanıtımı yapılırken vurguladıkları konuda haklı sayılırlar. Akıllı ev hoparlör sistemlerinin ses kalitesi kötü. Kaliteli hoparlör sistemleri ise akıllı değil. A8 işlemci ile birlikte gelen bu ürünün ses kalitesinin çok iyi olduğu söyleniyor. Bir yıla kadar ülkemizde satışı başlamayacak. Aralık ayında ABD ve birkaç ülkede satışına başlanacak ürünün fiyatı $349.  Hoparlör sahip olduğu 6 mikrofon ile müzik çalınırken dahi Hey Siri komutunu algılayabiliyor. Ayrıca üstünde LED bir dokunmatik panel var. Bu panelden Siri aktifleştirilebiliyor ve ses kontrolleri yapılıyor. Siri aktifken dalga şekilli bir ışık hoparlörün üzerinde yanıyor.

Birden fazla HomePod hoparlör olması durumunda birbiri ile haberleşerek çalışıyor ve gerekirse ayrı ayrı da kontrol edilebiliyorlar.

Şahsen ürünü oldukça beğendim ve incelemek için sabırsızlanıyorum.

Etkinlik yaklaşık 2,5 saat sürdü ve öne çıkanlar sizin de görebileceğiniz gibi bunlardan fazlası değil. Ayrı ayrı her birisinin değerlendirilmesi gerektiği için pek detaya inemesem de Apple beni şaşırttı diyebilirim. Gerçi beklenti düzeyim o kadar düşüktü ki, şaşırma sebebim bu olsa gerek.

Tüm işletim sistemlerinin beta sürümleri şu an geliştiriciler için yayımlanmış durumda. Yakında halka açık beta sürümler de yayımlanacak. Yeni iPad Pro ve yeni Mac Modelleri de satışa başladı. iMac Pro ise yazıda da belirttiğim gibi yıl sonuna gelecek.

Etkinliği tekrar izlemek isteyenler bu bağlantıya tıklayabilir.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Son Yazılar