Yeni Apple TV Maceraları

noid-appletv2

Epeydir aklımda Apple Tv ile ilgi birşeyler yazmak vardı. Arada sırada Apple TV ile ilgili haber çıktıkça zaten sizinle paylaşıyorum. Yeni Apple TV başlıklı yazımı size 1 Eylül 2010 tarihinde yazmışım. Etkinlik sonrası üzerine fazla değinmeden ne olduğunu anlatıp geçmiştim. Ülkemizde fazla işe yaramaycağının da altını çizmiştim. Birkaç hafta önce bir Apple TV aldım. Hala Türkiye’de eskisi satılıyor. Yenisinin ABD fiyatı yaklaşık 150 TL. Yaptıklarını düşününce aslında pek makul bir rakam. Ancak ülkemizde pek çok sitede 300-400 TL gibi abuk rakamlara satılıyor. Lütfen bunlara aldanmayın. Değeri 99$ ise, en fazla 200 TL ye kadar çıkmak makuldür bence. Yurt dışından getirme yada getirtme şansınız var ise tabiki daha iyi.

Nedir bu Apple TV? Yenir mi içilir mi?

Apple TV, temel anlamda, iTunes, iPad, iPhone yada iPod’unuzdaki içeriği kablosuz olarak televizyonunuza aktarmaya, iTunes ABD hesabınız var ise Film, TV şovları veya diziler kiralamanızı, YouTube, Flickr veya Mobile Me gibi sitelere bağlanıp içerik gösterebilen bir araç. Son derece pratik ve hızlı. İnternet bağlantınız hızlı ise, film fragmanlarını izlemek bile oldukça zevkli. Mac sistemlerimizde bulunan Front Row gibi düşünebilirsiniz. Eskiden Macler ile birlikte uzaktan kumanda da verilirdi. Yeni Aluminyum serisi 2008 de çıktığından beri kumanda verilmiyor. 19 $ a ekstra satın almak gerekiyor. Konuya dönelim. Front Row daki gibi, uzaktan kumanda ile ne yapabiliyorsanız, Apple TV de de aynını yapabiliyorsunuz. Özellikle iTunes arşivine erişebilmesi oldukça güzel. Ben evde birdan fazla Mac bulunduğu için, hepsini Home Sharing sistemi ile kablosuz olarak birbirine bağladım. Apple TV de hepsinin kütüphanesine ulaşabiliyor ve içerik oynatabiliyor. Bazı filmlerim iTunes arşivimin dışındaydı. Onları da quicktime ile farklı kaydet diyerek Apple TV formatında kaydedip iTunes’a aktarmam bir saatten kısa sürüyor (720P).

Geçenlerde Ebay’den iTunes gift card satın aldım. ABD iTunes hesabım olmasına rağmen, ABD ‘de geçerli bankalardan edinilmiş bir kredi kartım olmadığı için, hesabıma gift card tanıtıp, filmlere, müziklere ve özellikle izlemeye doyamadığım belgesellere kavuştum. 0.99$ dan kiralanan içerik oldukça tatmin edici düzeyde. Bunun haricinde iPhone’da veya Mac’te bir film izlerken, müzik dinlerken ya da fotoğraflara bakarken, AirPlay simgesine tıklayarak anında Apple TV ye aktarmak ve kaldığım yerden TV den devam etmek de oldukça zevkliymiş.

Peki, iyi güzel. İnternetten film izledik, müzik dinledik, fotoğrafları da TV den slide show yaptık… Başka ne işe yarar bu Apple TV? İşte burada film kopuyor. Çünkü Normal şartlarda Apple TV başka bir işe yaramıyor. Benim gibi, elindekini sonuna kadar sömüren bir kullanıcıya, fazlasıyla yetersiz gelen bir alet olduğunu fark ettim. Tamam, keyifli olduğuna katılıyorum. Ancak yoğun çalışan, TV izlemeye bile fırsatı olmayan birine bence fazla. Evimdeki TV nin media center özelliği de olduğu için, tüm içeriği sadece usb harddiskimi bağlayarak da izleyebiliyordum. Farklı bir şeyler denemenin vakti geldi demekki diye

düşündüm ve Apple TV ile neler yapılabileceğini daha derin araştırdım. Birkaç gündür Seas0nPass adlı Apple TV Jailbreak yönteminin çıkmasını bekliyordum. Bu yöntem, önceden beri var olan ATV flash yöntemi ile aynı sayılır. ATV flash, ücretli bir JB yöntemi. Seas0nPass ise tamamen ücretsiz. Apple TV ye JB yapıldığında, sandığınız gibi öyle her şeyi bedavaya getirmek vb işlerde kullanamıyorsunuz. iPhone larda genellikle ücretsiz uygulama edinmek için kullanılan JB, burada sadece yeni birkaç özellik kazandırıyor. Bunlardan biri ve belki en önemlisi, HTML 5 destekli bir tarayıcı. Bu tarayıcı ile web sitelerinde büyük ekran gezinmek oldukça zevkli gibi görünüyor. Bir diğeri ise Micro usb bağlantısını kullanarak, usb hard disk bağlamak ve içeriği TV ye aktarmak ki bu da önemli bir eksiklikti. Malum, Apple kendisi gibi kapalı bir kutu veriyor bize. Bazı şeyleri istiyorsanız kilitleri kırmanız gerekebiliyor. Açıkçası güvenlik nedeniyle kim ne derse desin iPhone’a Jailbreak yapılmasına karşıyım. Neticede tüm banka hesaplarım, kart bilgilerimi vs iPhone’da tutuyorum. Bunları riske atamam. Daha önemsiz işler için kullandığım iPhone 3G ise Jailbreakli. Onu da bazı özellikleri açmak için kırmıştım. (Multitasking vb gibi) Ancak Apple TV de durum farklı. En kötü ihtimalle yanar, çöpe atarım diye düşündüğüm için Jailbreak yapmaktan çekinmiyorum.

Apple TV nasıl Jailbreak yapılır?

Öncelikle Apple TV’ye jailbreak yapmaya ihtiyacınız var mı? Var ise bir adet micro usb -usb kablo edinmenizde fayda var. Yanımda duran usb harddiskimin kablosu pekala iş görebilecek gibi duruyor. Görebilecek gibi diyorum çünkü henüz JB yapmadım. Birazdan yazıyı bitirip yapmayı planlıyorum :)

Adım adım JB yöntemini teorik olarak anlatayım. Pratiğe dönüştürdüğümde ise tecrübelerimi paylaşacağıma emin olabilirsiniz.

1- En son iTunes yazılımını indirip yükleyin. Elma Menüsü’nden yazılım güncelleme yardımı ile kolayca iTunes’unuzu güncelleyebilirsiniz.

2- Download Seas0nPass bağlantısından yazılımı indirin. Yazılım şu an sadece 10.6 ve üzeri Mac sistemlerinde çalışıyor. Yakında Windows versiyonu da çıkacak(mış).

3- Micro USB kablonuzu hazırlayın. JB işlemini tamamlamak için lazım olacak.

Seas0nPass kullanarak Apple TV’yi Jailbreak yapmak

Adım 1: Seas0nPass.zip dosyasını açın ve Seas0nPass’ı çalıştırın

SP-launch.jpg

Adım 2: Eğer Apple TV’niz zaten JailBreak yapılmamışsa (bazıları ikinci el gibi hazır jailbreak yapılmış olarak da satılabiliyor) Create IPSW butonuna tıklayarak bir IPSW oluşturun. JB li ise aşağıda Tethered Boot bölümüne bakabilirsiniz.

SP-main.jpg

Adım 3: Son Apple TV yazılımı indirilecek ve özel, JailBreak yapılmış bir yazılım yaratılacak.

SP-create.jpg

Adım 4: Güç kablosunu bağlamadan, AppleTV yi micro usb kullanarak Mac’inize bağlayın ve kumanda üzerindeki *MENU* ve *PLAY/PAUSE* düğmelerine birlikte 7 saniye kadar basılı tutun.

SP-restore.jpg

Adım 5: iTunes otomatik olarak açılacak ve restore işlemi başlayacak.

SP-itunes.jpg

Adım 6: iTunes, bittiğinde restore işlemini onaylayacak. Artık Apple TV niz Jailbreak yapılmış oldu. Artık aşağıdaki tethered boot bölümüne geçebilirsiniz.

Tethered Boot

Adım 1: Seas0nPass ı açıp Boot Tethered seçeneğini seçiyoruz

SP-main.jpg

Adım 2: ardından Apple TV yi usb’den bilgisayara bağlıyoruz. Bağlantı sağlandığında yine MENU ve PLAY/PAUSE düğmelerine 7 saniye kadar basılı tutuyoruz.

SP-tetherprompt.jpg

Adım 3: Seas0nPass tethered boot işlemini otomatik olarak yapacak. Bittiğinde USB kablonuzu çıkartıp HDMI kablonuzu bağlayabilirsiniz.

SP-tethercomplete.jpg

Keyifli seyirler.

PS: Arkadaşlar yukarıda da belirttiğim gibi, henüz bu işlemi pratik olarak gerçekleştirmedim. Daha önceden JB tecrübesi olanlar var ise çocuk oyuncağı gelecektir. Henüz bu konuya yabancı olanların, ben tecrübe ettikten sonra bu işlemleri gerçekleştirmesini istiyorum. Pratikte ne ile karşılaşacağımı bilmediğim için, sorabileceğiniz sorulara da sağlıklı yanıt verebileceğimi sanmıyorum. Konu hakkında Forum bölümünden bilgi paylaşmaya devam edelim.

Tagged With: ,