Yeni Ödeme Yöntemi: Telefon Faturası

-

Apple, cep telefonu faturası ile ödeme yapabilen ülkeler arasına sessizce Türkiye’yi de dahil etti. Bu sayede eğer operatörünüz destekliyorsa iTunes Store, App Store ve iBooks Store’dan satın aldığınız öğeler ve Apple Music üyeliğiniz için cep telefonu faturası aracılığıyla ödeme yapabilirsiniz.

 

Artık Apple kimliğinizle bu mağazalardan alışveriş yapmak için tek yöntem kredi kartı değil. Satın aldığınız uygulamanın bedeli, cep telefonu faturanıza yansıyacak. Şimdilik bu sistemin Turkcell’in Paycell ödeme sistemi ile çalıştığını biliyoruz. Diğer operatörler ile ilgili bir bilgi gelmesi durumunda yazıyı güncelleyeceğiz.

Ayar yapmak da oldukça basit. Apple’ın destek sayfalarında yer alan bilgilere göre,

iPhone, iPad veya iPod touch’ınızda

 1. iTunes Store veya App Store uygulamasını açın.
 2. Ekranın alt kısmına ilerleyin ve Apple Kimliğinize dokunun.
 3. Apple Kimliğini Göster’e dokunun. Giriş yapmanız gerekebilir.
 4. Ödeme Bilgileri’ne dokunun.
 5. Ödeme seçenekleri listesinin altında, Cep Telefonu’nu seçin.
 6. Kullandığınız telefon faturalandırmak istediğiniz operatör paketine bağlıysa “Bu Cep Telefonu Numarasını Kullan” seçeneğini belirleyin. Ardından sonraki seçeneğine dokunun.
  “Bu Cep Telefonu Numarasını Kullan” seçeneğini görmüyor ya da farklı bir numara kullanmak istiyorsanız “Farklı Bir Cep Telefonu Numarası Kullan” seçeneğine dokunun, ardından sonraki bölümde bulunan adımlarla devam edin. iOS 8.4 veya sonraki bir sürümünü kullanmıyorsanız cep telefonu numaranızı elle girmeniz gerekir.
 7. Apple, iPhone’un cep telefonu numarasını kullanarak operatörünüzden cep telefonu faturasıyla ödeme yöntemi için kaydolup olamayacağınızı kontrol edip onaylar. Bu işlem gerçekleşirken, “Doğrulanıyor” iletisinin olduğu bir ekran görebilirsiniz.

Bu Cep Telefonu Numarasını Kullan seçeneğini görmüyorsanız ya da farklı bir numara kullanmak istiyorsanız

Farklı bir telefon ya da iPad veya iPod touch kullanıyorsanız cep telefonu faturasıyla ödeme yöntemini ayarlamak için farklı bir numara kullanmak isteyebilirsiniz. Yukarıdaki 1-6. adımları uygulayın, ardından iPhone’da aşağıdaki adımları izleyin:

 1. “Farklı Bir Cep Telefonu Numarası Kullan” seçeneğine dokunduktan sonra, faturalandırmak istediğiniz hesaba bağlı olan telefonun cep telefonu numarasını girin.
 2. Girdiğiniz cep telefonu numarasına tek kullanımlık kod içeren bir SMS mesajı gönderilir. Söz konusu mesaj için cep telefonunu kontrol edin ve ödeme yönteminizi ayarlamak için kodu kullandığınız aygıta girin. Kodu hemen almazsanız tekrar denemek için “Kodu Tekrar Gönder” seçeneğine dokunun.
 3. Kodu doğrulamak için Doğrula’ya dokunun.

Cep telefonu numarasını kullanma seçeneğini hâlâ görmüyorsanız, operatörünüz cep telefonu faturasıyla ödeme yöntemini desteklemiyor olabilir.

Mac’inizde veya PC’nizde

Bilgisayarınızda otomatik olarak iTunes’u açmak ve Hesap Bilgileri sayfanıza giriş yapmak için Hesabımı Görüntüle bağlantısını tıklayın. Bunun yerine şu adımları da uygulayabilirsiniz:

 1. iTunes’u açın.
 2. Henüz giriş yapmadıysanız Apple Kimliğinizle giriş yapın.
 3. Bilgisayar ekranınızın veya iTunes penceresinin üst kısmındaki menü çubuğunda Hesap > Hesabımı Görüntüle’yi seçin.
 4. Parolanızı girin, ardından klavyenizde Return veya Enter tuşuna basın ya da Hesabı Görüntüle’yi tıklayın.

Hesap Bilgileri sayfasında:

 1. Ödeme türünün sağındaki Düzenle seçeneğini tıklayın.
 2. Cep Telefonu seçeneğini belirleyin.
 3. Faturalandırmak istediğiniz operatör paketine bağlı olan telefonun cep telefonu numarasını girin, ardından Kodu Gönder’i tıklayın.
 4. Girdiğiniz cep telefonu numarasına tek kullanımlık kod içeren bir SMS mesajı gönderilir. Söz konusu mesaj için cep telefonunu kontrol edin ve ödeme yönteminizi ayarlamak için kodu kullandığınız bilgisayara girin. Hemen bir kod almazsanız tekrar denemek için “Kodu Tekrar Gönder” seçeneğine dokunun.
 5. Kodu doğrulamak için Doğrula’yı tıklayın.

Cep telefonu faturanızla alışveriş yapamıyorsanız

Faturalandırma limitleri hakkında sorularınız varsa veya işleminizin reddedildiğini bildiren bir mesaj alırsanız operatörünüzle irtibat kurun. Endişeniz satın alınan içerikle alakalı ise AppleCare ile iletişime geçin.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.