Ana SayfaApple BlogYeni Ödeme Yöntemi: Telefon Faturası

Yeni Ödeme Yöntemi: Telefon Faturası

Apple, cep telefonu faturası ile ödeme yapabilen ülkeler arasına sessizce Türkiye’yi de dahil etti. Bu sayede eğer operatörünüz destekliyorsa iTunes Store, App Store ve iBooks Store’dan satın aldığınız öğeler ve Apple Music üyeliğiniz için cep telefonu faturası aracılığıyla ödeme yapabilirsiniz.

 

Artık Apple kimliğinizle bu mağazalardan alışveriş yapmak için tek yöntem kredi kartı değil. Satın aldığınız uygulamanın bedeli, cep telefonu faturanıza yansıyacak. Şimdilik bu sistemin Turkcell’in Paycell ödeme sistemi ile çalıştığını biliyoruz. Diğer operatörler ile ilgili bir bilgi gelmesi durumunda yazıyı güncelleyeceğiz.

Ayar yapmak da oldukça basit. Apple’ın destek sayfalarında yer alan bilgilere göre,

iPhone, iPad veya iPod touch’ınızda

 1. iTunes Store veya App Store uygulamasını açın.
 2. Ekranın alt kısmına ilerleyin ve Apple Kimliğinize dokunun.
 3. Apple Kimliğini Göster’e dokunun. Giriş yapmanız gerekebilir.
 4. Ödeme Bilgileri’ne dokunun.
 5. Ödeme seçenekleri listesinin altında, Cep Telefonu’nu seçin.
 6. Kullandığınız telefon faturalandırmak istediğiniz operatör paketine bağlıysa “Bu Cep Telefonu Numarasını Kullan” seçeneğini belirleyin. Ardından sonraki seçeneğine dokunun.
  “Bu Cep Telefonu Numarasını Kullan” seçeneğini görmüyor ya da farklı bir numara kullanmak istiyorsanız “Farklı Bir Cep Telefonu Numarası Kullan” seçeneğine dokunun, ardından sonraki bölümde bulunan adımlarla devam edin. iOS 8.4 veya sonraki bir sürümünü kullanmıyorsanız cep telefonu numaranızı elle girmeniz gerekir.
 7. Apple, iPhone’un cep telefonu numarasını kullanarak operatörünüzden cep telefonu faturasıyla ödeme yöntemi için kaydolup olamayacağınızı kontrol edip onaylar. Bu işlem gerçekleşirken, “Doğrulanıyor” iletisinin olduğu bir ekran görebilirsiniz.

Bu Cep Telefonu Numarasını Kullan seçeneğini görmüyorsanız ya da farklı bir numara kullanmak istiyorsanız

Farklı bir telefon ya da iPad veya iPod touch kullanıyorsanız cep telefonu faturasıyla ödeme yöntemini ayarlamak için farklı bir numara kullanmak isteyebilirsiniz. Yukarıdaki 1-6. adımları uygulayın, ardından iPhone’da aşağıdaki adımları izleyin:

 1. “Farklı Bir Cep Telefonu Numarası Kullan” seçeneğine dokunduktan sonra, faturalandırmak istediğiniz hesaba bağlı olan telefonun cep telefonu numarasını girin.
 2. Girdiğiniz cep telefonu numarasına tek kullanımlık kod içeren bir SMS mesajı gönderilir. Söz konusu mesaj için cep telefonunu kontrol edin ve ödeme yönteminizi ayarlamak için kodu kullandığınız aygıta girin. Kodu hemen almazsanız tekrar denemek için “Kodu Tekrar Gönder” seçeneğine dokunun.
 3. Kodu doğrulamak için Doğrula’ya dokunun.

Cep telefonu numarasını kullanma seçeneğini hâlâ görmüyorsanız, operatörünüz cep telefonu faturasıyla ödeme yöntemini desteklemiyor olabilir.

Mac’inizde veya PC’nizde

Bilgisayarınızda otomatik olarak iTunes’u açmak ve Hesap Bilgileri sayfanıza giriş yapmak için Hesabımı Görüntüle bağlantısını tıklayın. Bunun yerine şu adımları da uygulayabilirsiniz:

 1. iTunes’u açın.
 2. Henüz giriş yapmadıysanız Apple Kimliğinizle giriş yapın.
 3. Bilgisayar ekranınızın veya iTunes penceresinin üst kısmındaki menü çubuğunda Hesap > Hesabımı Görüntüle’yi seçin.
 4. Parolanızı girin, ardından klavyenizde Return veya Enter tuşuna basın ya da Hesabı Görüntüle’yi tıklayın.

Hesap Bilgileri sayfasında:

 1. Ödeme türünün sağındaki Düzenle seçeneğini tıklayın.
 2. Cep Telefonu seçeneğini belirleyin.
 3. Faturalandırmak istediğiniz operatör paketine bağlı olan telefonun cep telefonu numarasını girin, ardından Kodu Gönder’i tıklayın.
 4. Girdiğiniz cep telefonu numarasına tek kullanımlık kod içeren bir SMS mesajı gönderilir. Söz konusu mesaj için cep telefonunu kontrol edin ve ödeme yönteminizi ayarlamak için kodu kullandığınız bilgisayara girin. Hemen bir kod almazsanız tekrar denemek için “Kodu Tekrar Gönder” seçeneğine dokunun.
 5. Kodu doğrulamak için Doğrula’yı tıklayın.

Cep telefonu faturanızla alışveriş yapamıyorsanız

Faturalandırma limitleri hakkında sorularınız varsa veya işleminizin reddedildiğini bildiren bir mesaj alırsanız operatörünüzle irtibat kurun. Endişeniz satın alınan içerikle alakalı ise AppleCare ile iletişime geçin.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Son Yazılar