Ana SayfaDedikoduYine mi Pilav?

Yine mi Pilav?

Evet yine pilav. Kamuoyunun “iPad Pro” olarak adlandırdığı, Apple’ın henüz tanıtmadığı, ciddi bir sızıntısı bulunmayan,  tanıtılıp tanıtılmayacağı bile tahmin edilemeyen cihazı hakkında yeni bir dedikodu var.

iPhone geliştiricisi Steven Troughton-Smith, iOS 9 beta içinde tuşların yer değiştirilebildiği, daha büyük ekranlar için boyutu büyüyebilen bir sanal klavye tespit etmiş.

Elbette bu durum ekosistem habercileri arasında  – 12.9 inçlik “iPad Pro” – içindir diye yorumlandı.

Yüksek çözünürlükte klavye, tuşları ekranın boş kalan ekstra alanı için yeniden konumlandırıyor. Özellikle tuşların genişlediği ve klavyenin üst kısmında sembollerin yer aldığı bir sıra göze çarpıyor.

İkincil klavyede ise sembol dizilimi değiştirilmiş ve ekstra  “#+=” tuşuna basmadan diğer karakterlerin de bu semboller arasında gösterimi sağlanmış.

iPad Pro olarak isimlendirilen bu cihazın 12.9 inçlik esnek, force touch teknolojisi ile uyumlu bir ekranı, yerleşik NFC çipi, USB-C portu ve bir Bluetooth Stylus (evet yanlış okumadınız, rahmetlinin kemikleri ne durumdadır acaba) ile birlikte gelebileceği konuşuluyor. A9 işlemci 2GB Ram ve Touch ID donanımları beklenen cihaz ile ilgili son dedikodular bunlar.

Bu “pilav” hakkında emin olun oldukça az yazmaya çalışıyorum. Yukarıda sıraladığım, sadece tahminler ve beklentilere dayalı hemen her özellik, ekosistemdeki yurt dışı haber kanallarının çoğunda tek tek haber olarak veriliyor.

Örnek iPad Pro Model Render
Örnek iPad Pro Model Render

Yazılımda köklü değişikliklere gidilmeden bu boyutlarda bir cihaza piyasaya çıkmadan “ölü” olarak bakmayı sürdürüyorum. Nedenine gelecek olursak. Bu kadar büyük boyutlu bir şeyi taşımak çok da mantıklı değil. Bir Mac’in yapabildiklerini de yazılım nedeniyle şu aşamada yapamayacağına göre, evde de kullanmak çok mantıklı değil. Hal böyle olunca Apple ya ciddi bazı yenilikler ile bu cihazı kullanılabilir, taşınabilir hale getirecek ya da ölü doğum yapacak. Son seçenek ise böyle bir ürün asla tanıtılmayacak. Apple’ın özellikle son dönemde (ping hariç) ciddi bir ölü doğum yapan ürün veya hizmeti de olmadığına göre, telaş yapmanın manası yok diye düşünüyorum. Mevzubahis ürün hakkında yorum yapmak isteyenler aşağıdaki yorumlar kısmında diledikleri gibi uçabilirler.

2 YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kaan Girginer
Kaan Girginer
8 yıl önce

şahsen ben böyle bir ürün göreceğimizi beklemiyorum. Yeni MacBook yorumlarına baktığımızda çoğu kişi iPad gibi rahatça yaninda taşıyabildiğinden bahsetmiş.. Daha büyük bir tabletten ziyade yeni kategoriye yatırım yaparlar bence

Erkam
Erkam
8 yıl önce

kaan beyin yorumuna katiliyorum. 12″ macbook cikmisken 12.9″ lik bir ipad’in cikmasi sacmaligin da otesinde. o boyutta bir ipad tasimaktansa ayni boyutta bir mac tasimak cok daha mantikli.

ayrica yuksek cozunurluklu bir klavyenin olmasi ipad air 3(?)’de ayni ekran boyutunda daha yuksek bir cozunurluge sahip ekrana (retina hd gibi) isaret olabilir. ama apple ile ilgili haberler sirf daha fazla tiklandigi icin uzun bir sure daha ‘pilav’ muhabbeti cekecegiz.

Son Yazılar