Yine mi Pilav?

-

Evet yine pilav. Kamuoyunun “iPad Pro” olarak adlandırdığı, Apple’ın henüz tanıtmadığı, ciddi bir sızıntısı bulunmayan,  tanıtılıp tanıtılmayacağı bile tahmin edilemeyen cihazı hakkında yeni bir dedikodu var.

iPhone geliştiricisi Steven Troughton-Smith, iOS 9 beta içinde tuşların yer değiştirilebildiği, daha büyük ekranlar için boyutu büyüyebilen bir sanal klavye tespit etmiş.

Elbette bu durum ekosistem habercileri arasında  – 12.9 inçlik “iPad Pro” – içindir diye yorumlandı.

Yüksek çözünürlükte klavye, tuşları ekranın boş kalan ekstra alanı için yeniden konumlandırıyor. Özellikle tuşların genişlediği ve klavyenin üst kısmında sembollerin yer aldığı bir sıra göze çarpıyor.

İkincil klavyede ise sembol dizilimi değiştirilmiş ve ekstra  “#+=” tuşuna basmadan diğer karakterlerin de bu semboller arasında gösterimi sağlanmış.

iPad Pro olarak isimlendirilen bu cihazın 12.9 inçlik esnek, force touch teknolojisi ile uyumlu bir ekranı, yerleşik NFC çipi, USB-C portu ve bir Bluetooth Stylus (evet yanlış okumadınız, rahmetlinin kemikleri ne durumdadır acaba) ile birlikte gelebileceği konuşuluyor. A9 işlemci 2GB Ram ve Touch ID donanımları beklenen cihaz ile ilgili son dedikodular bunlar.

Bu “pilav” hakkında emin olun oldukça az yazmaya çalışıyorum. Yukarıda sıraladığım, sadece tahminler ve beklentilere dayalı hemen her özellik, ekosistemdeki yurt dışı haber kanallarının çoğunda tek tek haber olarak veriliyor.

Örnek iPad Pro Model Render
Örnek iPad Pro Model Render

Yazılımda köklü değişikliklere gidilmeden bu boyutlarda bir cihaza piyasaya çıkmadan “ölü” olarak bakmayı sürdürüyorum. Nedenine gelecek olursak. Bu kadar büyük boyutlu bir şeyi taşımak çok da mantıklı değil. Bir Mac’in yapabildiklerini de yazılım nedeniyle şu aşamada yapamayacağına göre, evde de kullanmak çok mantıklı değil. Hal böyle olunca Apple ya ciddi bazı yenilikler ile bu cihazı kullanılabilir, taşınabilir hale getirecek ya da ölü doğum yapacak. Son seçenek ise böyle bir ürün asla tanıtılmayacak. Apple’ın özellikle son dönemde (ping hariç) ciddi bir ölü doğum yapan ürün veya hizmeti de olmadığına göre, telaş yapmanın manası yok diye düşünüyorum. Mevzubahis ürün hakkında yorum yapmak isteyenler aşağıdaki yorumlar kısmında diledikleri gibi uçabilirler.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

  1. şahsen ben böyle bir ürün göreceğimizi beklemiyorum. Yeni MacBook yorumlarına baktığımızda çoğu kişi iPad gibi rahatça yaninda taşıyabildiğinden bahsetmiş.. Daha büyük bir tabletten ziyade yeni kategoriye yatırım yaparlar bence

  2. kaan beyin yorumuna katiliyorum. 12″ macbook cikmisken 12.9″ lik bir ipad’in cikmasi sacmaligin da otesinde. o boyutta bir ipad tasimaktansa ayni boyutta bir mac tasimak cok daha mantikli.

    ayrica yuksek cozunurluklu bir klavyenin olmasi ipad air 3(?)’de ayni ekran boyutunda daha yuksek bir cozunurluge sahip ekrana (retina hd gibi) isaret olabilir. ama apple ile ilgili haberler sirf daha fazla tiklandigi icin uzun bir sure daha ‘pilav’ muhabbeti cekecegiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.