Ana SayfaDonanım13 inç MacBook Pro Yenilendi

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön tuşlarıyla yenilenmiş makas tipi klavye ile MacBook’larda bir dönem sorunları nedeniyle çok konuşulan kelebek tipi klavye dönemi de sona ermiş oldu.

Yeni 13 inç MacBook Pro modellerindeki konfigürasyonlar arasında 16 GB RAM (Max 32GB) ve 10. nesil intel işlemciler ilk kez kullanılıyor.

Yeni 2020 13 inç MacBook Pro’ların başlangıç fiyatı 11.200 TL ancak standart konfigürasyonlar arasında en mantıklı(!) duran seçenek Intel 10. nesil 2.0 GHz 4 çekirdekli i5 işlemci, 16 GB RAM ve 512 SSD ile gelen 16.000 TL’lik model gibi görünüyor. Başlangıç fiyatıyla gelen sistemlerdeki işlemci 8’inci nesil.

Bir diğer üzücü kısım ise kamerada. Yıl 2020 ama yeni MacBook Pro’nun kamerası hala 720p. Konuya daha önce MacBook Air 2020. Diğerleri için en iyisi başlıklı yazıda değinmiştik.

Ayrıntılı ürün özellikleri için web sayfasına göz atabilirsiniz.

Ayrıntılı ürün teknik özellikleri için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Basın bülteni:

Cupertino, California — Apple bugün 13 inç MacBook Pro’yu, bir Mac dizüstü bilgisayardaki en iyi yazma deneyimi için yeni Magic Keyboard ile güncelledi ve tüm standart yapılandırmalarda depolama kapasitesini iki katına çıkararak en popüler MacBook Pro modeline daha da fazla değer kattı. Yeni ürün serisi, yüzde 80’e kadar daha hızlı grafik performansı1 için 10. nesil işlemciler ve belirli yapılandırmalarda standart olarak 16 GB daha hızlı 3733 MHz bellek sunuyor. Güçlü dört çekirdekli işlemciler, göz alıcı 13 inç Retina ekran, Touch Bar ve Touch ID, etkileyici stereo hoparlörler, tüm gün süren pil ömrü ve macOS’in gücünü son derece taşınabilir bir tasarımla sunan yeni 13 inç MacBook Pro, bugünden itibaren 11.199 TL’den ve eğitim için 10.527 TL’den başlayan fiyatlarla sipariş edilebilecek.2

MacBook Pro’daki Photoshop düzenleme ekranı.
Uzay grisi veya gümüş renk seçenekleriyle sunulan, yalnızca 1,37 kg hafifliğindeki zarif alüminyum unibody tasarıma sahip 13 inç MacBook Pro, hem son derece taşınabilir hem de güçlü performans ve gelişmiş teknolojilerle dolu.

“İster üniversite öğrencisi, ister geliştirici, ister profesyonel bir yaratıcı olun, 13 inç MacBook Pro en taşınabilir profesyonel dizüstü bilgisayarımızda güçlü bir performansın yanı sıra göz alıcı bir Retina ekran ve tüm gün süren pil ömrü sunuyor. Bugün yeni Magic Keyboard’u ekleyerek, standart depolama kapasitesini iki katına çıkararak ve performansı artırarak yeni 13 inç MacBook Pro’yu müşterilerimiz için daha da yüksek bir değer haline getiriyoruz,” açıklamasını yapan Apple’ın Mac ve iPad için Ürün Pazarlamadan Sorumlu Direktörü Tom Boger sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu güncellemelerle birlikte dizüstü bilgisayar ürün serimizin tamamı, bir Mac dizüstü bilgisayardaki en iyi yazma deneyimi için Magic Keyboard ile birlikte geliyor, önceki modellere göre iki kat daha fazla standart depolama kapasitesi sunuyor ve daha da yüksek performans sağlıyor.”

Magic Keyboard’a sahip 13 inç MacBook Pro.
13 inç MacBook Pro’ya eklenen yeni Magic Keyboard, bir Mac dizüstü bilgisayardaki en iyi yazma deneyimini yaşatıyor.

Yeni Magic Keyboard

Güncellenen 13 inç MacBook Pro, şimdi ilk olarak 16 inç MacBook Pro’da yer alan ve Mart ayında MacBook Air’e eklenen yeni Magic Keyboard ile birlikte geliyor. Magic Keyboard’da rahat ve dengeli bir tuş hissi için 1 mm hareket mesafesine sahip yeniden tasarlanmış makas tipi mekanizma bulunuyor ve yeni ters döndürülmüş “T” biçiminde ok tuşları, kullanıcılar hesap tablolarında gezinirken veya oyun oynarken bu tuşların bulunmasını kolaylaştırıyor. Fiziksel bir Escape tuşunun yanı sıra Touch Bar ve Touch ID özelliklerine sahip yeni Magic Keyboard, bir Mac dizüstü bilgisayardaki en iyi yazma deneyimini yaşatıyor.

13 inç MacBook Pro’daki yeni Magic Keyboard.
13 inç MacBook Pro’daki Magic Keyboard; fiziksel Escape tuşu, kolay giriş ve güvenli online satın alma işlemleri için Touch ID ve dinamik ve bağlama uygun denetimler sunan Touch Bar ile birlikte geliyor.

İki Kat Daha Fazla Depolama Kapasitesi

Müşteriler, MacBook Pro’daki 3.2 GBps’ye kadar sıralı okuma hızlarına sahip süper hızlı SSD’leri çok seviyorlar. 13 inç MacBook Pro, şimdi bir önceki nesle göre iki kat daha fazla depolama kapasitesiyle geliyor ve müşterilerin daha da çok fotoğraf, video ve dosya depolayabilmeleri için 256 GB’tan başlayan standart depolama kapasitesini 1 TB’a kadar genişletme imkanı veriyor. 13 inç MacBook Pro, büyük fotoğraf arşivleri ve video projeleri için daha da fazla depolama kapasitesine ihtiyacı olan profesyonel kullanıcılar için ise şimdi 4 TB’a kadar SSD sunuyor.

MacBook Pro’da görüntülenen Final Cut Pro X video düzenleme ekranı.
256 GB’tan başlayan standart depolama kapasitesi ve 1 TB’a kadar genişletme imkanı sayesinde, 13 inç MacBook Pro kullanıcıları şimdi daha fazla fotoğraf, video ve dosya depolayabiliyorlar. 

Daha İyi Performans

13 inç MacBook Pro ürün serisi, şimdi 4.1 GHz’e kadar Turbo Boost hızlarına sahip 10. nesil dört çekirdekli Intel Core işlemciler sunuyor. Çift çekirdekli işlemciye sahip 13 inç MacBook Pro’dan geçiş yapan müşteriler, 2,8 kata kadar daha hızlı performansla karşılaşacaklar. Entegre Intel Iris Plus Graphics bir önceki nesil 13 inç MacBook Pro’ya göre yüzde 80’e kadar daha hızlı performans sağlayarak 4K video düzenleme, daha hızlı render alma ve daha kusursuz oyun deneyimleri yaşatıyor. Yeni grafik işlemcisi aynı zamanda kullanıcıların tam 6K çözünürlükte Pro Display XDR’a bağlanmalarına olanak tanıyor.

MacBook Pro’da görüntülenen Dota 2 oyun deneyimi.
En yeni 10. nesil işlemcilere sahip 13 inç MacBook Pro; 4K video düzenleme, daha hızlı render alma ve daha kusursuz oyun deneyimleri için yüzde 80’e kadar daha hızlı grafik performansı sunuyor.

Daha Hızlı ve Daha Fazla Bellek

16 GB daha hızlı 3733 MHz bellek, şimdi belirli modellerde standart yapılandırma olarak sunuluyor. Üstelik müşteriler, 13 inç Mac dizüstü bilgisayarlarda ilk kez 32 GB bellek seçeneğini tercih edebiliyorlar. 32 GB bellek sayesinde kullanıcılar birden çok sanal makineyi çalıştırırken daha iyi performansa, Photoshop’ta gigapiksel görüntüleri düzenlerken ise yüzde 50’ye kadar daha hızlı performansa sahip olacaklar.

Göz Alıcı Retina Ekrana Sahip Taşınabilir Tasarım

Uzay grisi veya gümüş renk seçenekleriyle sunulan, yalnızca 1,37 kg hafifliğindeki zarif alüminyum unibody tasarıma sahip 13 inç MacBook Pro, hem son derece taşınabilir hem de güçlü performans ve gelişmiş teknolojilerle dolu. Muhteşem ve göz alıcı 13 inç Retina ekran, şimdi 4 milyondan fazla piksel ve milyonlarca rengin yanı sıra 500 nit parlaklık ve P3 geniş renk yelpazesine yönelik destek sunuyor. Ekran ise True Tone teknolojisi sayesinde tasarım ve düzenleme iş akışlarının yanı sıra internette gezinme ve mail yazma gibi günlük işlemlerde daha doğal bir izleme deneyimi yaşatıyor. 13 inç MacBook Pro, aynı zamanda son derece etkileyici geniş stereo ses sunan hoparlörler, kolay giriş ve güvenli online satın alma işlemleri için Touch ID, dinamik ve bağlama uygun denetimlere sahip Touch Bar, hassas imleç kontrolü ve Multi-Touch gezinme sağlayan sektörün en iyisi Force Touch trackpad ile birlikte geliyor.

MacBook Pro’daki Retina ekran.
13 inç MacBook Pro’daki göz alıcı Retina ekran, 4 milyondan fazla piksel ve milyonlarca rengin yanı sıra 500 nit parlaklık ve P3 geniş renk yelpazesine yönelik destek sunuyor.


Yerleşik Güvenlik ve Gizlilik

13 inç MacBook Pro, başlatma sırasında yüklenen yazılıma gizlice müdahale edilmediğini kontrol eden ve SSD’de depolanan her şey için anında veri şifreleme özelliği sunan Apple’ın özel tasarımı ikinci nesil silikon çip Apple T2 Security Chip ile birlikte geliyor. Böylece MacBook Pro ve T2 çipe sahip tüm Mac’ler, bütün bilgisayarlar arasında en güvenli başlatma ve depolama özelliklerini sunuyor. T2 aynı zamanda Touch ID bilgilerini de koruyor. Bu sayede müşteriler Mac’lerinin kilidini açarken, online parola girerken ya da online satın alma işlemleri yaparken bilgilerini güvende tutabiliyorlar.

MacBook Pro’daki Touch ID’yi gösteren hareketli grafik.
13 inç MacBook Pro’daki Touch ID, müşteriler Mac’lerinin kilidini açarken, online parola girerken veya online satın alma işlemleri yaparken bilgileri güvende tutuyor.

macOS Catalina

Her yeni MacBook Pro, dünyanın en gelişmiş masaüstü işletim sisteminin en yeni sürümü olan macOS Catalina ile birlikte geliyor. Her zaman Mac deneyiminin temelinde yer alan macOS’teki Safari, Mail, Fotoğraflar, Pages, Numbers ve Keynote gibi uygulamalar sayesinde, müşteriler olağanüstü işler başarmak için güçlü araçlara sahip oluyorlar. macOS ayrıca kullanıcıların iPhone’larına dokunmadan telefon aramaları yapıp kabul etmelerine, Apple Watch ile otomatik olarak Mac’lerinin kilidini açmalarına, resim, video ve metinleri doğrudan iPhone veya iPad’den yakındaki bir Mac’e kopyalamalarına ve macOS Catalina’da Mac’teki çalışma alanını iPad ve Sidecar kullanarak genişletmelerine imkan tanıyan yerleşik Devamlılık özellikleriyle MacBook Pro’yu iPhone, iPad ve Apple Watch için mükemmel yardımcı aygıt haline getiriyor. Güvenlik özellikleri kullanıcılar için daha fazla koruma sağlarken Sesle Denetim, kullanıcıların Mac’i tamamen sesle kontrol etmelerine olanak veriyor.

Yeni MacBook Pro, iPad Pro ve Apple Pencil.
macOS Catalina’da kullanıcılar, çalışma alanlarını genişleterek yeni 13 inç MacBook Pro’nun yanı sıra iPad ve Sidecar’ı da kullanabiliyorlar.

Apple Servisleri

Müşteriler; Apple Music, Apple Podcast’ler, Apple TV uygulamaları ve Apple News’un Mac sürümleri dahil olmak üzere Apple servislerini doğrudan MacBook Pro’da kullanabilirler. Mac App Store üzerinden indirilebilen Apple Arcade, Mac müşterilerine 100’den fazla yeni ve özel oyun sunuyor. Üstelik sınırlı bir süre için yeni bir MacBook Pro satın alan müşteriler Apple TV uygulamasında bir yıl ücretsiz Apple TV+ üyeliğinden yararlanabilecek.3Fiyatlar ve Bulunabilirlik11.199 TL’den ve eğitim için 10.527 TL’den başlayan fiyatlarla sunulan yeni 13 inç MacBook Pro, bugünden itibaren apple.com ve Apple Store uygulamasından sipariş edilebilecek. Yeni 13 inç MacBook Pro, bu haftanın ilerleyen günlerinde müşterilere ulaşmaya başlayacak ve belirli Apple Store’lar ile Apple Yetkili Satıcılarında satışa sunulacak. Ek teknik özellikleri, siparişe göre yapılandırma seçeneklerini ve aksesuarları apple.com/tr/mac adresinde bulabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Son Yazılar