7 Mart’ta yeni iPad ile tanışmaya hazırlanın…

-

Daha önce defalarca kez 7 Mart’ta yapılabileceği öngörülen, Apple’ın yeni iPad’ini tanıtacağı etkinliğin tarihi nihayet Apple tarafından resmen duyruldu. 7 Mart’ta (haftaya Çarşamba günü) San Francisco’da ilk iPad’in de tanıtıldığı “Yerba Buena Center for the Arts” ‘ta yapılacak olan etkinlik Türkiye Saati ile 20.00’de başlayacak.

Her basın etkinliğinin davet görseli, etkinlik ile ilgili bilgi vermesi ile ünlüdür. Bu kez üzerinde “Bizde gerçekten görmeni ve dokunmanız gereken bir şey var” yazıyor. Home tuşu yerinde görünmüyor. Oysa daha önce sızan ön panel görsellerinde yerinde duruyordu. Belki ekran yan duruyordur veya Apple kafa karıştırmaya çalışıyor da olabilir :)

Kaynaklar yeni iPad’in muhtemelen yine çift çekirdekli ancak öncekinden daha güçlü A5X işlemci ile özellikle grafik konusuna eğildiğini fısıldıyor. Daha önce beklenen dört çekirdekli A6 işlemci yerine sızan kart görüntülerindeki A5x işlemci oldukça kafaları karıştırmıştı.

Kuşkusuz üçüncü nesil iPad’in en önemli özelliği, 2048 x 1536 pixellik Retina ekranı olacak. Apple’ın etkinlik için belirlediği tarih de daha önceden konuşulduğu gibi oldukça ilginç. Firmalar (özellikle Apple’ın rakipleri) yeni ürün tanıtımlarının gölgede kalmaması için Apple etkinliklerinden kaçıyorlar malumunuz. Bu kez toplantı Eric Schmid’i vuracak. İspanya’da, Mobil Dünya Kongresi’ndeki konuşmasının tam ortasında iPad etkinliği düzenlenecek :)

 Yeni iPad’in gelişmiş işlemcisi ile iyi bir grafik performansı vaadinin dışında, yüksek çözünürlüklü ekranı, geliştirilmiş, daha yüksek çözünürlüklü kameraları olacak. Hepsi güzel de şu kalınlık meselesi beni düşündürüyor.

Dedikodular ile birlikte gelen (dedikoduların kaynağı) fotoğraflar doğru çıkarsa yeni iPad daha kalın olacak. Şu an iPad 2’nin pek çoğumuzun elinde duran sanat eseri kıvamındaki iPhone 4 / 4S’ten daha ince olduğunu bilmek ve yenisi için aynı şeyi düşünememek üzücü olacak. Umarım öyle olmaz ama yeni, yüksek çözünürlüklü ekranın kalınlık probleminin baş suçlusu olduğu gelen bilgiler arasında…

Bir diğer tartışma konusu ise Siri. iPhone gibi neredeyse 7/24 yanımızda olmayan bir cihaz için Siri’nin iPad’de bulunmasına oldukça fazla sayıda kişi gerek yok diyor. Kullanıcıların arasında yapılan anketler ise kesinlikle olması gerektiği yönünde.

Sizce yeni iPad sadece özellikleri geliştirilmiş olarak mı karşımıza sunulacak yoksa yepyeni özellikler ile bizi şaşırtabilecek mi?

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.