Adobe kendine alternatif üretti!

-

Arada sırada hala bana Apple’a Flash ne zaman gelecek diye soran arkadaşlar oluyor. Bazen de saygı duyduğumuz büyük medya kuruluşları, “iPhone ve iPad’in en büyük eksiğinin Flash olmaması” diye safsata haber yapıp beni şaşırtıyor. Hala Apple iOS cihazlara Flash bekleyenlere son kez Flash asla iOS’a gelmeyecek diyorum. Boşuna vakit kaybetmeyin. Yıllardır Flash’ın ne kadar çok kaynak tükettiğini, ne kadar güvensiz bir platform olduğunu söyledim durdum. Nihayet Adobe’da bunu fark etti ve en güçlü silahı Flash’a alternatif HTML tabanlı Edge’in hazırlıklarını hızlandırdı.

Her ne kadar web üzerinde zengin multimedya içeriği için en yaygın araç Flash olsa da, başta Apple olmak üzere pek çok firmanın Flash’tan çok da memnun olmadığı biliniyor. Son dönemde Flash’a en gözde alternatif olarak gösterilen HTML5 o kadar ilgi görmeye başladı ki, Adobe bile bunu daha fazla göz ardı edemedi ve HTML5, CSS3 ve JavaScript tabanlı web animasyon aracı Edge‘i yayınladı.

Adobe’nin yaptığı açıklamaya göre Edge, Flash’ın yerine değil, Flash’a ek olarak web içeriklerini zenginleştirmek için geliştirilen bir araç. Adobe bu sayede özellikle mobil dünyada hızla güç kazanan HTML5′i de dışlamayarak, zengin multimedya içeriği konusundaki konumunu güçlendirmeyi hedefliyor.

HTML5 henüz oldukça genç bir teknoloji ve şu anda Flash’ın hüküm sürdüğü alanların tümünde onunla yarışabilecek kadar güçlü değil. Fakat sürekli gelişen ve güncellenen HTML5 hızla bu eksikleri kapatabilecek gibi görünüyor. Adobe de HTML5′in hızlı gelişen yapısına ayak uydurarak, Edge’i sürekli olarak güncelleyecek ve belki de bir gün Flash’ı terk etme zamanı geldiğinde eli boş kalmayacak.

Edge ile kolay bir şekilde HTML5 tabanlı temel animasyonlar oluşturmak mümkün. Şu anda halen geliştirme ve test aşamasında bulunan Edge’in yetenekleri sınırlı olsa da, Adobe ilerleyen zamanlarda bu aracı kullanarak oyun gibi daha karmaşık uygulamalar hazırlamanın da mümkün olacağını söylüyor.

1.0 sürümünün 2012 içerisinde yayınlanması beklenen Adobe Edge’in ücretsiz test sürümünü Adobe ID’niz ile şu adresten indirebilirsiniz.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.