Apple ikinci raundu eli boş kapattı

-

Apple ve Samsung arasında ABD’de görülen patent davasının ikinci raundu dün gece sonuçlandı. Apple, Ağustos ayında 1 milyar dolar tazminat kazandığı davadan bu kez eli boş döndü ve Samsung akıllı telefonlarına ABD’de satış yasağı getirilmesi talebi reddedildi.

Apple, Ağustos ayında sonlanan davanın ardından daha fazla talep almak ve Samsung telefonlarının satışını yasaklamak, Samsung ise davada alınan kararın değiştirilmesi için bu ay başında San Jose Bölge Mahkemesine başvurmuştu.

Bu davalar için Medyada Apple & Samsung davası… ,  Patent Davası Sonuçlandı: Samsung Apple’a 1 Milyar Dolar Ödeyecek! ve Apple – Samsung Patent Davası Sonucu Sektörü Nasıl Etkiler? yazıları ile sizlere dava ile bilgileri paylaşmaya çalıştık.

Yargıç Lucy Koh, haftalardır baktığı Apple-Samsung davasındaki en son kararında, Ağustos ayında iPhone ve iPad patentlerini ihlal etmekten suçlu bulunan Samsung’a ait akıllı telefonların ABD’de satışının yasaklanmamasına hükmetti.

Samsung’u suçlu bulan jüri, Güney Koreli şirketin iPhone ve iPad’e ait en önemli özellikleri kendi cihazlarında kopyaladığına karar vermişti. Apple, bu kararın ardından Samsung’a ait sekiz akıllı telefon modeline satış yasağı getirmek ve ikinci bir tazminat koparmak için mahkemeye gitmişti. Samsung ise jürinin Apple yanlısı olduğunu öne sürerek kararın iptalini istemişti.

Yargıç Koh, yaptığı yazılı açıklamada, “Davada söz konusu olan telefonlar çok fazla özellik içeriyor. Bu özelliklerin sadece küçük bir kısmı Apple patentleri tarafından korunan teknolojiye benzerlik gösteriyor… Bazı özellikler Apple teknolojisine özel olarak belirse de, sadece birkaç özellik yüzünden bir markaya ait ürünlerin tümünü piyasadan süresiz olarak çekilmesi gerekmez” dedi.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.