Apple, iOS 6 Beta 3 ile iPhone 3GS’e üçüncü bahar…

Geçen ay yayınlanan iOS 6 ile iPhone 4 ve iPad 2 de desteklenen birçok yeniliğin iPhone 3GS için uyumlu olmadığı belirtilmişti. Bununla beraber üçüncü yılını yaşayan cihaz için bir kısmını bile olsa destekliyor olması sevindirmişti.

Bana göre asıl konu yani iOS 6’nın iPhone 3GS’e gelmesi daha önemli. iOS 5 ile gelen özellikler sadece iPhone 3GS ve iPhone 4 için uyarlanmıştı. iPhone 3G’yi Apple yok olmakla karşı karşıya bırakmıştı. iPhone 3GS de ise olaylar değişti. Ben 3GS uyumlu iOS çıkmaz derken Apple 3GS’e de iOS 6 getirdi. Bu da demek oluyor ki Apple’ın iPhone 3GS satabilmek için yapmayacağı şey yok…

Dün yayınlanan iOS 6 Beta 3 ile gelen özellikleri “iOS 6 Beta 3 ile Gelen Özellikler” haberin de sizlerle paylaşmıştık. Çoğunlukla beta sürüm testleri iPhone 4 ve iPad 3 de yaptığım için iPhone 3GS’e gelen özelliği fark edememiştik. iOS 6 Beta 3 ile 3GS modeline Shared Photo Streams ve VIP Mail fitresini de ekledi. (iPhone 3GS’e eklenen özellikler hakkındaki bilgiye iOS 6’nın Getirdikleri haberinden ulaşabilirsiniz.)

iOS 6 önizleme sayfasında kısıtlamalar ile ilgili sekiz dipnot yer alırken, iOS 6 Beta 3 ile bu dipnot sayısı altıya indirildi. Çıkarılan iki dipnot ise şu şekilde;

– Shared Photo Streams iPhone 4 veya üzeri, iPad 2 veya üzeri ve OS X Montain Lion yüklü bir Mac’den gerçekleşir.

– VIP listesi ve VIP bayraklı akıllı posta kutusu iPhone 4 veya üzeri, iPad 2 veya üzeri modellerde kullanılabilir.

Apple, yukarıda da belirtiğim gibi çok güzel bir yol izliyor. Fakat üç yaşındaki bir cihaz için bu kadar özellik cihazın yorulmasına ve daha fazla pil tüketmesine yol açacak diye düşünüyorum. Halen oldukça popüler olan bir model olduğu için sizlere de sormak istiyorum. Sizce bu özellikler iPhone 3GS için avantaj mı? Yoksa dezavantaj mı?

Tagged With: , , , ,