Apple iOS 8 İçin Harita Uygulamasını Yeniliyor

maps_gallery_overview

Yaz ayları yaklaştıkça yeni iOS sürümü ile ilgili dedikodular da yavaş yavaş belirmeye başladı. 9to5mac, Apple’ın yeni iOS’ta Google’ın Maps’i ile rekabet edebilecek düzeyde bir harita uygulaması üzerinde çalıştığını bildirdi.

Apple 2012’de iOS 6 ile birlikte Google’ın harita uygulamasını yerleşik uygulama olmaktan çıkartıp yerine kendi harita uygulamasını sunmuştu. Uygulama malesef tam olarak bitmiş değildi. Hata dolu harita uygulaması nedeniyle bazı Apple çalışanları görevlerinden oldular. Scott Forstall’ın da Apple’dan ayrılması ile birlikte Eddie Cue, Craig Federighi ve Patrice Gautier harita uygulamasını kurtarmak için kolları sıvayan mühendislerin başına geçti. Geçen yıl iOS 7 ile birlikte Apple uygulamanın mimari yapısını yeniden yarattı.

iOS 8 ile birlikte daha çok teknik iyileştirmeler beklediğimiz harita uygulaması ile geleceğine kesin gözüyle bakılan  en önemli özellik kuşkusuz sağlıklı çalışan bir toplu taşıma bilgisi olacak. Haritalarda artırılmış gerçeklik kullanımı, kapalı alan haritalandırması ve gelişmiş araç entegrasyonu gibi yenilikler de iOS 8 harita uygulamasından beklenenler arasında.

Henüz konuşmak için oldukça erken ama iOS 8, görsel değişiklik yerine yeniliklere doğru atılmış sağlam ve başarılı bir adım olacak diye düşünüyoruz. Sanırım iOS 8 etiketi ile ilk yazıyı da paylaşmış olduk. Apple’ın yeni işletim sistemi ile ilgili dedikodu ve haberleri sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

Tagged With: , , ,