Apple NFC’nin Kullanım Alanlarını Genişletiyor

Apple, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile NFC’yi ekosisteme dahil etti. Yıllardır Android sistemli cihazlarda yer alan ancak bir işe yaramayan bu teknoloji, Apple Pay ile nihayet hak ettiği değeri bulmuş oldu. Hizmet devreye gireli daha birkaç gün oldu fakat şimdiden kullanım oranları inanılmaz bir hızla artıyor. The Information‘ın haberine göre Apple, ödeme yönteminin dışındaki alanlarda da bu teknolojiyi yaygınlaştırmak için çalışıyor. Şimdilik sadece Apple Pay ile ödeme yapılabiliyor ve sistemin üçüncü parti geliştiriciler için yayınlanmış bir API’ı bulunmuyor.

Haber, Apple’ın HID Global ve Cubic gibi elektronik güvenlik kartları ve toplu taşıma ödeme sistemleri hakkında potansiyel iş ortakları ile görüştüğünü öne sürüyor.

Yakın gelecekte Apple, otoparkınızın abone kartları veya apartmanınızın giriş kartlarını da ortadan kaldırmaya hazırlanıyor diyebiliriz. Özellikle toplu taşıma araçlarında büyük kolaylık sağlayacak gibi görünüyor. Bu sayede Akbil, Ego veya Kentkart taşımak da son bulabilir.

Elektronik kartların kullanım alanları çok geniş ve hemen her biri için bir kart bulundurmak zorundasınız. Örneğin hem otoparkımın hem de konutumun elektronik kartları var ve aynı cüzdan içinde birbirlerinden uzak durmak zorundalar yoksa sistem çalışmıyor. Bir de yanında toplu taşıma araçlarında kullanılan kartlar olunca iş kolaylıktan çıkıp eziyete dönüşüyor. Umarım biran önce ülkemizde de bu gibi hizmetleri kullanabilme şansı bulabiliriz.

Tagged With: