Apple NFC’nin Kullanım Alanlarını Genişletiyor

-

Apple, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile NFC’yi ekosisteme dahil etti. Yıllardır Android sistemli cihazlarda yer alan ancak bir işe yaramayan bu teknoloji, Apple Pay ile nihayet hak ettiği değeri bulmuş oldu. Hizmet devreye gireli daha birkaç gün oldu fakat şimdiden kullanım oranları inanılmaz bir hızla artıyor. The Information‘ın haberine göre Apple, ödeme yönteminin dışındaki alanlarda da bu teknolojiyi yaygınlaştırmak için çalışıyor. Şimdilik sadece Apple Pay ile ödeme yapılabiliyor ve sistemin üçüncü parti geliştiriciler için yayınlanmış bir API’ı bulunmuyor.

Haber, Apple’ın HID Global ve Cubic gibi elektronik güvenlik kartları ve toplu taşıma ödeme sistemleri hakkında potansiyel iş ortakları ile görüştüğünü öne sürüyor.

Yakın gelecekte Apple, otoparkınızın abone kartları veya apartmanınızın giriş kartlarını da ortadan kaldırmaya hazırlanıyor diyebiliriz. Özellikle toplu taşıma araçlarında büyük kolaylık sağlayacak gibi görünüyor. Bu sayede Akbil, Ego veya Kentkart taşımak da son bulabilir.

Elektronik kartların kullanım alanları çok geniş ve hemen her biri için bir kart bulundurmak zorundasınız. Örneğin hem otoparkımın hem de konutumun elektronik kartları var ve aynı cüzdan içinde birbirlerinden uzak durmak zorundalar yoksa sistem çalışmıyor. Bir de yanında toplu taşıma araçlarında kullanılan kartlar olunca iş kolaylıktan çıkıp eziyete dönüşüyor. Umarım biran önce ülkemizde de bu gibi hizmetleri kullanabilme şansı bulabiliriz.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

3 YORUMLAR

 1. Android’te yıllardır var evet ama işe yaramıyor gibi bir durum yok kullanılabilen bir çok alan var, elektronik cihazlar, nfc kartları (ülkemizde bazı cihazların kutularında hediye olarakta veriliyor) ve dosya transferi gibi.. Belki ülkemizde ödemede kullanımıyor yada yaygın değil fakat sonuçta android cihazlarda var ve kullanılıyor işe yaramaz değil, apple ile hakettiği yeri buldu düşüncenize bu bağlamda katılmıyorum. Apple nfc sistemini kullanışlı bir biçimde ekledi ve dediğiniz gibi ileride daha kullanışlı olur umarım.
  Yazınız için teşekkürler…

  • Mutlaka kullanıldığı yerler vardır. En azından tahmin ediyorum. Ancak bunca yıl iyi kötü sektörü takip eden biri olarak hiç kullanana denk gelmedim. Asım Bey kullanıldığı yerleri, kullanım şekillerini örnekler vererek paylaşırsanız en azından bilgilenmiş oluruz. Şahsen Android sistemlerde var olduğunu fakat ne işe yaradığını bilmeyen, kullanım alanlarından bihaber benim gibi yüzlerce kişinin şu an bu yorumları okuduğunu düşünüyorum.

 2. Bende teknolojiyi olabildigince yakindan takip etmeye çalışıyorum izledigim kanallarin basinda da elmadergisi var. Ancak nfc android cihazlarda kullanim alani bakimindan o kadar kıt değil oyuzden sadece yazarak bahsetmeye çalıştım, haklısınız örnek vermem gerekirdi.

  Örneğin:
  sony hoparlör Sony Wireless NFC Bluetooth Speakers Pairing Walk…: http://youtu.be/PI6WCIBuRf0

  bunun gibi nfc kartlar http://youtu.be/v1jnnZ-G30A
  Nexus 5 – Trigger – NFC Automation – Review: http://youtu.be/zydiEleKQ_g

  nfc ile odeme Google wallet tap to pay . Nexus 5: http://youtu.be/kcT-HdkbDjc

  Veya bunun gibi dosya aktarimi yapilabilir LG/Google Nexus 4: How to Transfer Photos to othe…: http://youtu.be/zILuag08-6c
  (bu noktada şu düşüncemi belirtmek isterim tabiki bu is yeni çıkacak lolipop isletim sistemi ile daha kolay sadece dokundur cek ile calisiyor. Appleda ios7 ile gelen airdrop bunun karşılığı olabilir diye düşünüyorum ve daha basit, gorunen köy klavuz istemez)

  Elimden geldiğince örnek vermeye çalıştım.
  Ilginiz icin tesekkur ederim. Iyi yazilar..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.