Apple Taşımacılık Kapasitelerinin Sınırlarını Zorluyor

Apple’ın 9 Eylül Salı günü gerçekleştireceği etkinlikte tanıtılması beklenen iPhone 6, çokça söylentisi çıkan iWatch ve diğer yeni ürünlerini kullanıcılara biran önce ulaştırma çabası takdire şayan bir hal alıyor. TechCrunch’ın yayınladığı yeni bir rapora göre şirket şu sıralar Çin’in kargo trafiğini altüst etmiş durumda. FedEx ve UPS gibi şirketlerin taşıma kapasitelerinin neredeyse tamamı Apple’a ayrılmış durumda. Rakamlar öylesine büyük ki rakip firmaların bir süre ürün gönderememe riskiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

_57

Apple her yıl yeni iPhone’ları Çindeki Foxconn ve Pegatron fabrikalarından dağıtım merkezlerine ekstra güvenlik önlemleri ile taşıyor. Yine her yıl üretim sayısı, üretimde çalışan kişi sayısı, dağıtım elamanları ve taşımacılık sektörü için yeni bir rekor kırılıyor. Dünya çapında talebin büyüklüğü de artışını sürdürüyor. Bazı uzmanlar her yıl yaşanan stok sorununun bu yıl aşılacağını, ilk parti ürünlerin milyonlarca adet olarak hazırlandığını dile getirse de bazıları talebin de aynı oranda artması nedeniyle yeni iPhone’un yine “yok satacağını” savunuyor. Bu yıl da yine Apple’a ait olan en hızlı satılan ürün, en çok satılan ürün rekorları ünvanının iPhone 6’ya geçeceğine şüphe yok.

Tanıtımın ardından bir hafta veya on gün içinde satışın başlaması bekleniyor. Türkiye’de Apple Store’un açılması ve statünün değişmesi nedeniyle geçen yıllardan çok daha erken bir zamanda yeni Apple ürünlerine kavuşacağımızı düşünüyoruz. Yine de talepte gerçekleşebilecek ciddi bir değişiklik ülkemize iPhone 6’nın girişini bir ay kadar geciktirebilir.

Tagged With: ,