Apple, Taylandlı Yetkililer İle Görüştü

iphone6

Daha önce size Apple’ın Tayland makamlarından iPhone 6’nın satışı için izin aldığını paylaşmıştık. Görünüşe göre firmanın daha yeni cihazları tanıtmadan önce A1524 ve A1586 model numaralarının Taylandlı makamlar tarafından duyurulmuş olması Apple’ı pek hoşnut etmedi. Bu yüzden olsa gerek Apple’ın Asya’da yer alan ofisi Apple South Asia, gelecek model cihazların gizli bilgileri makamlar tarafından ifşa edildiğini idda etti. Ulusal Yayın ve Telekominikasyon Komitesi sekreteri ise karşılık olarak bu duyuruların ürün hakkında herhangi bir bilgiyi ifşa etmediğini tam tersine bu duyuruların müşterileri korumak için yapıldığını belirtti. Ayrıca Apple’ın bu bilgi ifşası için yeni iPhone’u gelecek ay tanıtıldıktan sonra isterse Tayland’da satışa sunmayarak ülkeyi cezalandırabileceğini ve bunun Apple’ın hakları dahilinde olduğunu belirtti ama bu model numaraların ve bilgilerin kamuya duyurulması kararının arkasında durduğunu söyledi.

Ulusal Yayın ve Telekominikasyon Komitesi sekreteri herşeyin protokole uygun olarak düzenlendiğini ve 8 Ağustos’ta komitenin iki model telefonu da onayladığını belirtti. Açıklanan bilgilerin ticari bir sır olmadığının üzerinde duran komite sekreteri, Apple’ın sadece teknik özelliklerin gizli kalması için telkinde bulunduğunu, tek özelliklerinde komite tarafından zaten açıklanmadığını söyledi.

Apple’ın görüşmek için komiteden randevu istediği ve sorunu çözmenin haricinde yeni cihazlara iPhone 6 denmesinin gerek olmadığını belirtti.

Bay Takorn, Singapur Kampünde bulunan Apple South Asia’dan yetkililer onunla (komite sekreteri ile) sohbet etmek için geldiklerini ve iki telefon modelinin de iPhone 6 ismini kullanmayacağını ve Apple’ın, komitenin bu durumu anlayacağından emin olmak istediğini belirtiyor. Singapur’da bulunan Apple ofisinin bu durumu Amerika’da ki merkeze açıklayacakmış. Apple ayrıca bu sızıntının, yeni iPhone’u ülkede satışa sunmasıyla ilgili planlarını etkilemeyeceği ile ilgili güvence verdi.

Tagged With: , , , , , ,