Apple TV söylentileri

-

screen-shot-2012-12-10-at-11-55-45-am-1Jefferies’den Peter Misek, bugün yayınladığı araştırma notunda Apple’ın televizyon ile ilişkili bir ürün için önümüzdeki ay içinde özel bir etkinlik düzenleyeceğini duyurdu. Misek, Apple’ın ünlü söylenti TV ürünün bu etkinlikte tanıtılacağını düşünmüyor olsa da şirketin gelecekteki bir ürün için geliştirme araçları yayınlayarak sahneyi hazırlamaya başladığına inanıyor.

Analizler Apple’ın Mart ayında Apple TV ile ilişkili ( muhtemelen iTV SDK tanıtımı) bir etkinlik düzenleyeceğini gösteriyor. iTV için Eylül, Ekim ayları hedeflendiğini düşünüyoruz.

Peter Misek, Apple’ın 42″ ila 55″ boyutlarında ve  $1500 civarında bir fiyat ile televizyon satışa çıkartacağını düşünüyor. Apple’ın TV ürünü hakkındaki dedikodular son aylarda yavaşlamış olsa da bugünkü yeni gelişmeler Apple’ın Alman TV üreticisi Loewe’yi satın alması söylentisini de tekrar canlandırmış oldu.

Piyasadaki mevcut Apple TV kutusu’nun iOS işletim sistemi ile çalışmaya başlamasının ardından geçen bu kadar zamanda, Apple’ın bu ürün için de bir mağaza açacağı ve platformu üçüncü parti geliştiriciler için hazırlayacağı söylentileri de hız kesmiş değil.

Steve Jobs’a, ölmeden birkaç hafta kadar önce bu konu ile ilgili bir mail göndermiştim. Daha önce gönderdiğim maillerime cevap aldığım için bunu da cevaplayacağını düşünüyordum ancak aramızdan sürpriz ayrılışı her şeyi bir kenara itti. Mailimde Apple’ın TV dedikodularının artmasından, $99’a her HDTV yi Apple TV’ye dönüştürebilme imkanı varken böyle bir ürüne ihtiyaç olup olmadığına kadar birkaç soru sormuştum.

Apple TVApple TV ürünü aslında oldukça yetenekli bir ürün. Son güncelleme ile Bluetooth klavye desteği de eklenen Apple TV yi artık kullanmak daha zevkli. Bu ürünün geliştirilerek, hobi (!) olmaktan çıkarılıp harkulade bir eğlence merkezi haline getirilebileceğine inanıyorum. Siri’yi entegre edip mikrofonu kumandaya mı koyarlar, kamera ekleyip hareket algılayıcı teknolojilerden mi yararlanırlar bilmiyorum ama Apple TV ürünü gelişmeye oldukça açık bir ürün.

Apple mutlaka günün birinde bir TV çıkartacaktır. Artık o ürüne TV diyebilir miyiz bilmiyorum. Tahminlerim doğru çıkarsa bu ürün standart TV ile yaptıklarımızın çok ötesinde, bir bilgi/eğlence/iletişim merkezi olacak ve kullanım alanı salonlarımız ile sınırlı kalmayacak. Jetgiller gibi çizgi filmlerdeki veya bilim kurgu filmlerindeki büyük ekranları anımsayın. Neler yapmıyorlardı? Apple’ın TV ürünün bugünkü TV algısını tamamen değiştireceğini düşünüyorum. Bunun için erken mi? Kim bilir?

loewereference52-6l

iPod’dan önce müzik çalarlar, iPhone’dan önce akıllı telefonlar, iPad’den önce tablet PC ler vardı. Bugün SMART (!) TV ler var her yerde. Hepsi LED, hepsi 3D, hepsi internete bağlanıp youtube videoları izletiyor ve skype ile sohbet etmenizi sağlıyor. Apple TV çıktığında muhtemelen bugün ciddi olarak görülen rakipleri, o marka ürün sahipleri ve Apple Hateboy’lar tarafından epey tartaklanacaktır fakat böyle bir ürün çıktıktan birkaç yıl sonra geri dönüp bu satırları okuduğunuzda ne demek istediğimin çok daha iyi anlaşılacağı kanaatindeyim.

Apple’ın yıllardır çok çeşitli yazılara konu olan bu ürünü hakkında şimdilik bir şey söylemek çok güç de olsa yapabilecelerini tahmin etmek mümkün. Sizce Apple bir TV hazırlıyor ve bunu çok yakın bir zamanda salonlarımızdaki yeri için satışa çıkartmak üzereyse, böyle bir üründen ne gibi özellikler beklenebilir? Yorumlarda tartışalım…

[GÜNCELLEME:] The Loop yazarı Jim Dalyrmple Apple’ın böyle bir etkinlik planlamadığını duyurdu. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğim.

 

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

5 YORUMLAR

  1. Şu an aldığımız LG sözde Smart Tv nin hiç bir işe yaramadığını söyleyebilirim ne adam gibi bir yugulaması var nede stabil çalışması… Bu tv ile internete girmeye çalışmak eski telefonlarda java ile opera yükleyip gezinmeye çalışmak gibi. Samsung aldık oda aynı hatta bununla bir favori listesi oluşturabilmek için girmediğim menü basmadığım onay kalmadı 1 saat uğraştım. Şimdi çoğu kişi farketmesede iTV çıkınca aslında kullandıklarımızın ne kadar sorunlu sistemler olduğunu farkedeceğiz. Aradan 3 sene geçecek Samsung ta taklitle benzer bir sisteme geçecek ama daha önce neredeydin Samsung diyeceğiz.

    Bu arada bu haberi beğenmek için Facebook girişi yaptım safari üzerinden ve hep sinir olduğum bir şeyi sonunda sormak istedim. Yabancı sitelere ipad ile giriş yaparken yahoo facebook vs gibi , mail yazma kutucuğuna tıklar tıklamaz klavye hemen mail ile kullanılabilecek karakterleri alta ekliyor @ _ . – gibi. Ama Türk sitelerinin neredeyse hepsinde boyle şey yok , her seferinde mail adresi yazmak işkenceye dönüyor boyle bir kolaylık olmasına rağmen. Bu sayfalara eklenen basit bir kod vs ile mi ilgilidir ?

    • Merhaba. Yorumunuz çok güzel gerçekten. Oldukça kısa ve net bir şekilde özetlemişsiniz. Sitedeki mail ve web servisleri için kullanılan özel karakterlere gelince, bu karakterler form tablosundaki alanın mail adresi için özellikle belirtilmesi durumunda o karakterler çıkar. Muhtemelen WordPress Altyapısı nedeniyle durum bu. Belki dışarıdan kod müdahalesi ile düzeltilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.