Apple ve Samsung bir süreliğine anlaştı

Merhaba. Bir haftadır tatilde olduğumu belli etmemeye çalışıyordum. Gerçi önemli bir gelişme yaşandığında paylaşmadan edemeyeceğimi müdavimler biliyordur.

Apple ile Samsung arasında patent ihlalleri nedeniyle açılan davalarla ilgili önemli bir gelişme oldu.

Samsung, Nisan ayından bu yana bazı akıllı telefon ve tablet modellerinin Apple’ın iPad ve iPhone modellerindeki patentleri ihlal ettiği iddiasıyla devam eden davalarda en büyük darbeyi Düsseldorf Bölge Mahkemesine açılan benzer davada verilen Avrupa Birliği ülkelerinde dava sonuçlanana kadar Galaxy Tab 10.1 modelinin tedbiren satışının yasaklanması kararı oldu.
Bu kararı AB ülkelerinden istisnalar gereği sadece Hollanda ülkesi uygulamayacak. Ancak herkes Apple’ın bu ülkede de bir dava açabileceği ihtimali üzerinde duruyordu.
Bugün ilginç bir gelişme yaşandı ve Galaxy Tab 10.1 modelinin tek bir ülkede bile olsa Avrupa sınırları içerisinde bir süre daha dağıtılmasının önü açıldı.
Tweakers.net sitesinin Samsung’dan elde ettiği bilgilere göre iki rakip firma 15 Eylül’de jürinin vereceği karara kadar Hollanda’da birbirlerine dava açmama kararı aldı. Buna göre Galaxy Tab 10.1 modeli belirtilen tarihteki jüri kararına kadar Hollanda’da satılmaya devam edecek. Karar sonrası ise yeni strateji belirlenecek.
Samsung AB sınırları içerisinde aleyhine açılan davada satış yasağı kararının kaldırılması için 25 Ağustos’ta Dusseldorf Bölge Mahkemesine itirazda bulunacak.
Jürinin karar vereceği 15 Eylül tarihinde ise hukukçular yasağın kalıcı olmasına yönelik işaretlerin olduğunu belirtiyor. Karar alınırsa 13 Ekim tarihinden itibaren Galaxy Tab 10.1 hiçbir şekilde AB sınırları içerisinde satışa sunulamayacak.
Böylece AB üyesi ülkeler içinde yaşayıp Galaxy Tab 10.1 almak isteyen kişilere, Hollanda ziyareti ya da Hollanda’dan sipariş yöntemi ile getirtme yolları görünmüş oldu. Gerçi Elma Dergisi takipçisi olup da Galaxy Tab ile ilgilenen olur mu? Bilmem, olur mu? :)
Tagged With: , , ,