Apple’dan Şok Eden Karar: OS X Artık Her PC’ye Yüklenebilecek! [GÜNCELLENDİ]

-

20130401-000207.jpg

Apple’dan bugün yapılan sürpriz açıklamada, OS X’in PC sürümünün hazır olduğu ve Haziran ayı itibarıyla satışa sunulacağı duyuruldu. Açıklamanın ayrıntılarında, öncelikle Mac App Store’un PC için indirilebilir hale geleceği ve ardından PC kullanıcılarının Mac App Store üzerinden, 199 dolar karşılığında OS X Mountain Lion’u PC’lerine imaj dosyası olarak indirebileceği belirtildi.

PC kullanıcıları, OS X Mountion Lion’u USB bellek ya da DVD üzerine yazarak PC’lerine sorunsuzca yükleyebilecek. Mac App Store’un yüklenebilmesi için Windows 7 Home Basic ya da daha yeni bir Windows sürümünün PC’de kurulu olması gerekiyor.

OS X Mountain Lion’un PC sürümünün Mac sürümünden hiçbir eksiği olmayacağı, tüm özelliklerin ve işlevlerin aynen kullanabileceği bilgisi de şirket tarafından paylaşıldı. OS X Mountain Lion PC, iCloud, mesajlar, bildirim merkezi, game center, notlar, Power Nap gibi en son yenilikleri içereceği gibi, Mission Control, LaunchPad ve Expose gibi önemli özellikleri de eksiksiz barındıracak.

20130331-234101.jpg

OS X Mountain Lion’un çoklu dokunmatik gesture özelliklerinin PC’de ne şekilde kullanılacağı bilinmezken, Apple’ın hali hazırda satışta olan Magic Mouse ve harici Magic TrackPad’i PC pazarına da süreceği konuşuluyor.

Minimum sistem gereksinimleri ve sürücü desteği hakkında da Apple tarafından bilgilendirme yapılmış durumda. İlk etapta Intel’in Westmere mimarisi ve sonrası Core i7,i5 ve i3 işlemcileri desteklenirken, AMD tarafında 2010 yılı sonrası piyasaya sürülen Phenom 2 ve Athlon 2 işlemcileri işlemcileri destekleniyor.

2 yıllık geçiş süresi boyunca, popüler grafik kartı ve diğer bileşenlerin sürücü desteği Apple tarafından sağlanacak. İsteyen üreticilerin kendi sürücülerini yazabilecekleri de ifade ediliyor.

Teknoloji çevrelerinde deprem etkisi yaratan bu kararın, Apple’ın PPC işlemcileri terk edip Intel işlemciye geçmesi ve Boot Camp ile Mac’lere Windows yüklenebilmesi gibi önemli kararlardan çok daha radikal olduğu belirtiliyor.

Apple yönetimi aldığı karar ile ilgili henüz bir yorum yapmazken, kararda CEO Tim Cook’a göreve başladığından beri yüz milyon Windows kullanıcısından gelen e-postaların etkili olduğu düşünülüyor. Windows kullanıcıları gönderdikleri e-postalarda, Cook’tan kendilerini bu işletim sisteminden kurtarmasını, OS X’i bir an önce PC için satışa sunmasını istemişlerdi.

Sermaye piyasası analistleri ise bu kararın son derece kritik olduğu görüşünde. Kimi analistler bu karara bir anlam veremediklerini ve bunun şirketi 90’larda Mac klonlarına izin verilmesinden daha zor duruma düşüreceğini iddia ederken, kimileri bu kararın PC pazarını yeniden şekillendireceğini ifade ediyor.

 

 

[GÜNCELLEME:]

Bugün 1 Nisan 2013. Teşekkürler :)

Azim Hazal KÖSEhttps://twitter.com/azimkose
twitter.com/azimkose facebook.com/azimkose

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

22 YORUMLAR

  1. Saka ama gercek:)

    Unix’ten, bilgisayardan, kullandigi donanimin ne oldugunu nasil calistigini bilen herkes pc’ye mountain lion kurabilir.mac’im olmasina ragmen evdeki pcde mountain lion kurulu. Gayet stabil calisiyor. Hatta sistemin intele gecisiyle beraber reatil dvd ile basladi bu seruven.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.