Apple’dan Şok Eden Karar: OS X Artık Her PC’ye Yüklenebilecek! [GÜNCELLENDİ]

20130401-000207.jpg

Apple’dan bugün yapılan sürpriz açıklamada, OS X’in PC sürümünün hazır olduğu ve Haziran ayı itibarıyla satışa sunulacağı duyuruldu. Açıklamanın ayrıntılarında, öncelikle Mac App Store’un PC için indirilebilir hale geleceği ve ardından PC kullanıcılarının Mac App Store üzerinden, 199 dolar karşılığında OS X Mountain Lion’u PC’lerine imaj dosyası olarak indirebileceği belirtildi.

PC kullanıcıları, OS X Mountion Lion’u USB bellek ya da DVD üzerine yazarak PC’lerine sorunsuzca yükleyebilecek. Mac App Store’un yüklenebilmesi için Windows 7 Home Basic ya da daha yeni bir Windows sürümünün PC’de kurulu olması gerekiyor.

OS X Mountain Lion’un PC sürümünün Mac sürümünden hiçbir eksiği olmayacağı, tüm özelliklerin ve işlevlerin aynen kullanabileceği bilgisi de şirket tarafından paylaşıldı. OS X Mountain Lion PC, iCloud, mesajlar, bildirim merkezi, game center, notlar, Power Nap gibi en son yenilikleri içereceği gibi, Mission Control, LaunchPad ve Expose gibi önemli özellikleri de eksiksiz barındıracak.

20130331-234101.jpg

OS X Mountain Lion’un çoklu dokunmatik gesture özelliklerinin PC’de ne şekilde kullanılacağı bilinmezken, Apple’ın hali hazırda satışta olan Magic Mouse ve harici Magic TrackPad’i PC pazarına da süreceği konuşuluyor.

Minimum sistem gereksinimleri ve sürücü desteği hakkında da Apple tarafından bilgilendirme yapılmış durumda. İlk etapta Intel’in Westmere mimarisi ve sonrası Core i7,i5 ve i3 işlemcileri desteklenirken, AMD tarafında 2010 yılı sonrası piyasaya sürülen Phenom 2 ve Athlon 2 işlemcileri işlemcileri destekleniyor.

2 yıllık geçiş süresi boyunca, popüler grafik kartı ve diğer bileşenlerin sürücü desteği Apple tarafından sağlanacak. İsteyen üreticilerin kendi sürücülerini yazabilecekleri de ifade ediliyor.

Teknoloji çevrelerinde deprem etkisi yaratan bu kararın, Apple’ın PPC işlemcileri terk edip Intel işlemciye geçmesi ve Boot Camp ile Mac’lere Windows yüklenebilmesi gibi önemli kararlardan çok daha radikal olduğu belirtiliyor.

Apple yönetimi aldığı karar ile ilgili henüz bir yorum yapmazken, kararda CEO Tim Cook’a göreve başladığından beri yüz milyon Windows kullanıcısından gelen e-postaların etkili olduğu düşünülüyor. Windows kullanıcıları gönderdikleri e-postalarda, Cook’tan kendilerini bu işletim sisteminden kurtarmasını, OS X’i bir an önce PC için satışa sunmasını istemişlerdi.

Sermaye piyasası analistleri ise bu kararın son derece kritik olduğu görüşünde. Kimi analistler bu karara bir anlam veremediklerini ve bunun şirketi 90’larda Mac klonlarına izin verilmesinden daha zor duruma düşüreceğini iddia ederken, kimileri bu kararın PC pazarını yeniden şekillendireceğini ifade ediyor.

 

 

[GÜNCELLEME:]

Bugün 1 Nisan 2013. Teşekkürler :)

Tagged With: , , , ,