Ana SayfaGüncellemeApple'ın MobileMe Hizmeti Yerini iCloud'a Bıraktı

Apple’ın MobileMe Hizmeti Yerini iCloud’a Bıraktı

Apple’ın İOS 5 den önce kullandığı depolama sistemi MobileMe bugün kapatıldı. Apple kullanıcılarının çoğu MobileMe’den iCloud’a geçiş sürecini tamamladı. Ama Apple kısa süreliğine MobilMe’deki dosyalarını almayanlar için sistemi aktif tutuyor ama sadece indirmelere izin veriliyor.

Eğer iCloud kullanmadıysanız MobileMe’den iCloud servisine geçmek mutluluk verecektir. Eğer cihazınız çok yaşlı ise yani İOS 5 veya OS X Lion’ı çalıştırmayacak durumdaysa Apple cihazlarınız Find My iPhone servisini kullanamayacak. Sadece sınırlı bir süreliğine iDisk ve Galeri dosyalarını kullanabilecekler.

Apple’ın bulut hizmetleri hakkında tarihi gelişmeri okumak için biraz mola.

MobileMe iToold, 5 Ocak 2000 tarihinde kullanıma açıldı. Mac kullanıcıları için internet tabanlı araçlar için ücretsiz hayat buldu. iTools kullanıcıları diğer özellikleri arasında bir free@mac.com e-posta adresi ve ilk iDisk yedekleme vardı. İki buçuk yıl sonra Apple, Mac hizmetleri için, bir virüs tarayıcısı ve bir yedekleme yardımcı programı dahil etti ve birçok farklı özellik daha eklendi. Önceki web tabanlı hizmet ücretsizdi. Apple bu programlar için yıllık 99$ istemiş ve bazı kullanıcılar tarafından çok fazla eleştiri almıştı.

2008 yılında Apple bir kez daha MobileMe sistemini değiştirdi. 2.0 sürümü ile birlikte piyasaya yeni bir hizmet daha kattı. iPhone OS ve iPhone App Store adları verildi. Apple’In ilk denemelerinden olduğu için sistemde çok fazla erişim sorunları ve sık kesintiler oluyordu. Apple mühendisleri artık bu sorunlar içinde boğulmaya başlamıştı. Çalışanlara bir iç e-posta yollayan Steve Jobs bu gerçeği kabul ettiğini yazmıştı ve “MobileMe lansmanı bizim işimiz değil.” sözlerini e-postasına ekledi. E-postadan sonra yeni oluşturduğu pozisyona Başkan Yardımcısı Eddy Cue’i tayin etti. Bundan sonra iTunes Store, iPhone App Store ve MobileMe’nin sorumluluğu Cue verildi.

2010 yılında Apple ücretsiz MobileMe hizmetini duyuyarak ücretsiz bulut hizmetini denemeye başladı. Ama bu özelliği İOS 4.2 ile çalışan cihazlar kullanabilecekti. 4.2’yi kaldırmayan cihazlar yıllık 99$ ödenek zorundalardı. Ama bu servisler içinde bütün İOS kullanıcıları Find My iPhone servisi ücretsizdi.

Apple 2011 yılında MobileMe tabutuna son çiviyi çaktı. MobileMe ve kutulu perakende sürümleri Apple mağazarında kaybolmaya başladı. Bir çok hizmet artık ücretsiz olacak iddiaları çıktı. Apple iCloud ile hiç fiyat etiketi koymadan ve MobileMe’nin güncel sürümü olarak duyurdu. Bu arada dedikoduların gerçek olduğu kanıtlanmış oldu. Eddy Cue rehberliğinde, iCloud için daha düzgün bir lansman yaşandı.

Apple 6 Haziran 2011 tarihinde aktif MobileMe hesabı olan herkese iCloud’a göç etmeleri için 1 yıllık süre tanıdı ve bu süre bugün bitti. Apple ilk bulut depolama sistemi artık yerini Apple’ın yeni gözdesi olan iCloud’a bıraktı…

 

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Son Yazılar