Apple’ın Yeni Oyuncakları Bölüm 1: iPhone 6

BxG5ZAlIQAAkD5P

Aylardır pek çoğumuzun beklediği bir günü geride bıraktık. Tim Cook’un ne bir satış rakamı ne bir Apple Store bilgisi vermeden direk iPhone 6’yı tanıtmaya başlamasından günün hareketli geçeceği belli oldu. İki yeni iPhone modeli, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus tanıtıldı. Apple Pay adlı iddalı yeni ödeme sistemi ve tabiki Apple Watch. Madem Tim Cook bu sırayı tercih etti, ben de iPhone’dan başlayayım anlatmaya. Sizlere Apple’ın yeni oyuncakları hakkında biraz acı biraz tatlı kendi yorumlarımı aktarmak istiyorum. Biraz uzun olacağı için birkaç bölüme ayırmakta fayda var. İlk bölüm iPhone ile ilgili.

Apple’ın firma adını Apple Computer Inc.’ten Apple Inc. olarak değiştirdiği günden beri amiral gemisi Mac yerine iPhone oldu. Sonrasında iPad çıktı ama iPhone’un yeri hep ayrıydı. Hatta Apple’ın en önemli ürün gamı iPod’un bile satışlarının düşmesinin bir sebebi olarak iPhone’u gösterebiliriz.

Her yeni iPhone tasarımı, tanıtım sonrasında pek çok yoruma sebep olur. Genellikle bu yorumlar değişen yapısı nedeniyle olumsuzdur ancak zamanla tablo daha olumluya döner. Bu kez de öyle olacak gibi görünüyor.

Unknown-4

Daha büyük ekran, daha güçlü A8 işlemci, yeni kamera sensörü ve daha uzun pil ömrü(!), iPhone 6’nın öne çıkan özellikleriydi. Heyecanlandırdı mı? Eh… Doğubank’ta bile klonu, henüz tanıtılmadan satışa çıkan bir ürünün pek de heyecanlandırdığını söyleyemeyeceğim. Benim gibi 3,5″ ekrandan 4″ iPhone ekranına geçmekte bile sorun yaşayanlar için ise farklı birtakım sorunları da beraberinde getirecek bir ürün olduğuna da değinmeden geçemeyeceğim. Yenilik var mı? Yok. Yok yani. Satışta olan ürünlerden sıyrılabilecek bir özelliği yok iPhone 6’nın. Sadece iPhone 6 Plus’ta bulunan optik stabilite olayı da zaten satışta olan başka marka / model cihazlarda var. Barometre ayrıntısı öyle ufak kaldı ki değinmeye bile değmez. NFC ile Apple Pay ödeme sistemine destek vermesi iPhone 6’dan daha büyük bir özellik olacak ama buna daha sonra değineceğim.

iPhone 6, görüntüsüyle öne çıkan bir cihaz. Tasarımı, elinizde son model diye övündüğünüz 5s’i çağdışı, eski, kaka göstermeye yeter de artar bile. İnce ve çok hafif. Hatta yuvarlak hatları cihazı olduğundan daha da ince gösteriyor. Ön panelin köşelere doğru eğimli yapısı da bir tasarım taktiği. Elinize aldığınızda ilk hissedeceğiniz şey inceliği olacak. Bu biraz kılıf ile iPhone 5/5s kullandıktan sonra veya iPhone 4/4s kullandıktan sonra 5/5s’i çıplak olarak ele aldığınızda hissettirdiği şeye benzeyecek. Pürüssüz hatları, elde rahat duruşu ve güzel görüntüsü yine aklınızı başınızdan alacak benden söylemesi. İyi güzel ancak benim için bir arzu nesnesi haline dönüşmedi. iPhone 5s kullandığım için değil. Ben her yeni iPhone çıktığında almayacağım derim ama bir türlü sabredemeyip soluğu satıcıda alırım. Dokunmadan, görmeden alırım. Kutusuyla alır, açmadan mağazadan çıkarım. Bu kez gerçekten benim öyle çok beklediğim bir model olmadı. Büyüklüğü zaten benim için kabus gibi. Mübalağa ediyorsun diyecek olanlar çıkacaktır. Etmiyorum. 4″ ekran benim için sınır. Üstü zorlar. İki eliyle telefon kullanan birisi değilim. Film izlemem. İşimi görürüm atarım cebime… Hele hele bir yerden bir yere giderken bir de diğer elimde çantam veya başka bir şey taşıyorken hepten sinir bozucu bir hal alır benim için. İki kez home tuşuna basınca ekranın üstü boşalıyor, tek el modu çıkıyormuş. Bana ne? Ekranın üstü boş işte. Gözüme güzel görünmüyor. 4.7″ boyutlu olanı elime alıp incelemeden ona yorum yapmak istemiyorum :)

Unknown-3

Elbette bunlar şahsi fikirlerim ve kimseyi bağlamaz. İki el ile kullanmaktan sıkıntı duymayan, sürekli içerik düzenleyen, büyük ekrana ihtiyaç duyan ama iPad veya iPad mini kadar büyüğünü de sürekli taşıyamayacak birisi için bulunmaz hint kumaşıdır. iOS kullanmak isteyen ama istediği boyutlarda Apple cihazı olmadığı için Samsung veya başka markaları tercih edenlerin gözü aydın. Artık sırf Apple’da yok diye bunu aldım diyemeyecekler. Fiyatına yorum yapmak istemiyorum aslında. 2,600 küsür Lira boyutlarını hesaba katarsak gayet makul. Şaka şaka. 2600 lira telefon mu olur? O da başlangıç. 128 olanının fiyatına bakmaya korktum doğrusu. Burada elbette tek suçlu Apple değil. ABD’de kontratlı fiyatları oldukça komik.  Kontratsız fiyatlar da iPhone 5s ile aynı, Yaklaşık 700 Dolarlar seviyesinde başlangıç modelleri. Yani 1500 TL filan. Evet aynı cihaz ama en az 1000 lira fazla vereceğiz Türkiye’den almak istersek. E normal. Komşu ülkelerde bile komik rakamlarla satılan benzinin liresi 5 liranın üzerinde. Alman o kadar uğraşıyor, arge yatırımı yapıyor, malzeme kullanıyor, üretiyor bir arabayı, kar koyup 30.000 TL’ye satıyor, ne hikmetse aynı araba o vergisi bu vergisi burada 60.000 TL oluyor. Sanırsın Alman arabayı boş yapmış, bizimkiler içini doldurduğu için o farkı istiyor. Bütün bunlar garip değil de iPhone’un 2600 küsür lira olması mı garip? İşin daha komik tarafı, en kötü işte çalışan bir Amerikalının sadece biraz birikim yapması gerekirken bizim en asgari ücretlimizin yemeden içmeden kesilmesi lazım ki iPhone’u alabilsin. Uzatmayalım sansür yeriz yoksa. Malum bazı şeylerin artık bu ülkede konuşulması, basın organlarının yazması filan sakıncalı. Yazmayın diyorlar açık açık. Neme lazım…

Anten çizgilerine ve çıkıntılı kamerasına takılan çok oldu. Ben de takıldım. Her kasa değişiminde “bu ne böyle” demiyor muyuz? iPhone 4 çıktığında iğrenç bulundu. 5 çıktığında iPhone ile alakası bile yok denildi ama herkes bir süre sonra çok sevdi. Eminim iPhone 6 için de aynısı olacak. Bir süre sonra vazgeçilmez olur. Ben bile 4.7″ olanı baktım ki kullanabiliyorum alırım bir tane. Dokunmadan geçemeyeceğim bir ayrıntı yine şu çıkıntılı kamera. 1mm veya 0,5 mm fark etmez. Jobs olsaydı o kamera öyle dışarı çıkmazdı bunu biliyorum.

Unknown

iPhone 6 hakkında söylenecek çok şey var. En kötü Apple ürünü bile en iyi başka marka bir üründen daha iyi. Başka bir marka / model cihaz kullanıyorsanız ve iPhone 6’yı gözünüze kestirdiyseniz düşünmeyin bile. Koşa koşa gidip alın. Neticede iOS kullanacaksınız ve tek başına bu bile yeter. iPhone 4s sahiplerine ihtiyaçlarını karşıladığı sürece bir sözüm yok ama bir sonraki güncellemeye paranızı hazırlayın diyorum. iPhone 4 kullanıcıları için süre doldu. Köprüden önceki son çıkış bu, kaçırmayın derim. iPhone 5 kullanıyorsanız ve Touch ID sizin için elzem değilse gerek yok. 5s kullanıcıları ise hiç kaşınmasın. Parayı sokakta buluyorsanız gidin alın tabi ama her yeni çıkanın peşinden koşmanın da alemi yok.

iPhone 6 modelleri Amerika ve pek çok Avrupa ülkesinde 12 Eylül’de ön siparişe açılacak, 19’unda ise satışa sunulacak. Tam tahmin ettiğim gibi, ülkemizde iPhone 6 satış tarihi, Apple’ı hissetmeye başladığımızın kanıtı oldu. 26 Eylül’de sabah saat 8 itibariyle ülkemizde satışa sunulacak ürün 2349 TL’den Apple raflarında olacak.  Paralel ithalat yöntemi ile getirmeyi düşünenler daha öncesinde satışa sunacaktır. Yine bazı fırsatçılar ABD’den bir türlü getirtip yüksek kar ile satacaklar. Benim tavsiyem; “Apple’dan veya yetkili operatörlerin açıklayacağı fiyatlara göre sağlıklı bir yerden alın, sonra başınız ağrımasın” olacaktır.

Apple’ın yeni ödeme hizmeti Apple Pay, yeni bir çağ olarak tanımlanan Apple Watch ve diğerleri için takipte kalın.

Bölüm2: Pay | Bölüm3: Watch

Tagged With: ,