Ana SayfaDonanımApple'ın Yeni Oyuncakları Bölüm 1: iPhone 6

Apple’ın Yeni Oyuncakları Bölüm 1: iPhone 6

BxG5ZAlIQAAkD5P

Aylardır pek çoğumuzun beklediği bir günü geride bıraktık. Tim Cook’un ne bir satış rakamı ne bir Apple Store bilgisi vermeden direk iPhone 6’yı tanıtmaya başlamasından günün hareketli geçeceği belli oldu. İki yeni iPhone modeli, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus tanıtıldı. Apple Pay adlı iddalı yeni ödeme sistemi ve tabiki Apple Watch. Madem Tim Cook bu sırayı tercih etti, ben de iPhone’dan başlayayım anlatmaya. Sizlere Apple’ın yeni oyuncakları hakkında biraz acı biraz tatlı kendi yorumlarımı aktarmak istiyorum. Biraz uzun olacağı için birkaç bölüme ayırmakta fayda var. İlk bölüm iPhone ile ilgili.

Apple’ın firma adını Apple Computer Inc.’ten Apple Inc. olarak değiştirdiği günden beri amiral gemisi Mac yerine iPhone oldu. Sonrasında iPad çıktı ama iPhone’un yeri hep ayrıydı. Hatta Apple’ın en önemli ürün gamı iPod’un bile satışlarının düşmesinin bir sebebi olarak iPhone’u gösterebiliriz.

Her yeni iPhone tasarımı, tanıtım sonrasında pek çok yoruma sebep olur. Genellikle bu yorumlar değişen yapısı nedeniyle olumsuzdur ancak zamanla tablo daha olumluya döner. Bu kez de öyle olacak gibi görünüyor.

Unknown-4

Daha büyük ekran, daha güçlü A8 işlemci, yeni kamera sensörü ve daha uzun pil ömrü(!), iPhone 6’nın öne çıkan özellikleriydi. Heyecanlandırdı mı? Eh… Doğubank’ta bile klonu, henüz tanıtılmadan satışa çıkan bir ürünün pek de heyecanlandırdığını söyleyemeyeceğim. Benim gibi 3,5″ ekrandan 4″ iPhone ekranına geçmekte bile sorun yaşayanlar için ise farklı birtakım sorunları da beraberinde getirecek bir ürün olduğuna da değinmeden geçemeyeceğim. Yenilik var mı? Yok. Yok yani. Satışta olan ürünlerden sıyrılabilecek bir özelliği yok iPhone 6’nın. Sadece iPhone 6 Plus’ta bulunan optik stabilite olayı da zaten satışta olan başka marka / model cihazlarda var. Barometre ayrıntısı öyle ufak kaldı ki değinmeye bile değmez. NFC ile Apple Pay ödeme sistemine destek vermesi iPhone 6’dan daha büyük bir özellik olacak ama buna daha sonra değineceğim.

iPhone 6, görüntüsüyle öne çıkan bir cihaz. Tasarımı, elinizde son model diye övündüğünüz 5s’i çağdışı, eski, kaka göstermeye yeter de artar bile. İnce ve çok hafif. Hatta yuvarlak hatları cihazı olduğundan daha da ince gösteriyor. Ön panelin köşelere doğru eğimli yapısı da bir tasarım taktiği. Elinize aldığınızda ilk hissedeceğiniz şey inceliği olacak. Bu biraz kılıf ile iPhone 5/5s kullandıktan sonra veya iPhone 4/4s kullandıktan sonra 5/5s’i çıplak olarak ele aldığınızda hissettirdiği şeye benzeyecek. Pürüssüz hatları, elde rahat duruşu ve güzel görüntüsü yine aklınızı başınızdan alacak benden söylemesi. İyi güzel ancak benim için bir arzu nesnesi haline dönüşmedi. iPhone 5s kullandığım için değil. Ben her yeni iPhone çıktığında almayacağım derim ama bir türlü sabredemeyip soluğu satıcıda alırım. Dokunmadan, görmeden alırım. Kutusuyla alır, açmadan mağazadan çıkarım. Bu kez gerçekten benim öyle çok beklediğim bir model olmadı. Büyüklüğü zaten benim için kabus gibi. Mübalağa ediyorsun diyecek olanlar çıkacaktır. Etmiyorum. 4″ ekran benim için sınır. Üstü zorlar. İki eliyle telefon kullanan birisi değilim. Film izlemem. İşimi görürüm atarım cebime… Hele hele bir yerden bir yere giderken bir de diğer elimde çantam veya başka bir şey taşıyorken hepten sinir bozucu bir hal alır benim için. İki kez home tuşuna basınca ekranın üstü boşalıyor, tek el modu çıkıyormuş. Bana ne? Ekranın üstü boş işte. Gözüme güzel görünmüyor. 4.7″ boyutlu olanı elime alıp incelemeden ona yorum yapmak istemiyorum :)

Unknown-3

Elbette bunlar şahsi fikirlerim ve kimseyi bağlamaz. İki el ile kullanmaktan sıkıntı duymayan, sürekli içerik düzenleyen, büyük ekrana ihtiyaç duyan ama iPad veya iPad mini kadar büyüğünü de sürekli taşıyamayacak birisi için bulunmaz hint kumaşıdır. iOS kullanmak isteyen ama istediği boyutlarda Apple cihazı olmadığı için Samsung veya başka markaları tercih edenlerin gözü aydın. Artık sırf Apple’da yok diye bunu aldım diyemeyecekler. Fiyatına yorum yapmak istemiyorum aslında. 2,600 küsür Lira boyutlarını hesaba katarsak gayet makul. Şaka şaka. 2600 lira telefon mu olur? O da başlangıç. 128 olanının fiyatına bakmaya korktum doğrusu. Burada elbette tek suçlu Apple değil. ABD’de kontratlı fiyatları oldukça komik.  Kontratsız fiyatlar da iPhone 5s ile aynı, Yaklaşık 700 Dolarlar seviyesinde başlangıç modelleri. Yani 1500 TL filan. Evet aynı cihaz ama en az 1000 lira fazla vereceğiz Türkiye’den almak istersek. E normal. Komşu ülkelerde bile komik rakamlarla satılan benzinin liresi 5 liranın üzerinde. Alman o kadar uğraşıyor, arge yatırımı yapıyor, malzeme kullanıyor, üretiyor bir arabayı, kar koyup 30.000 TL’ye satıyor, ne hikmetse aynı araba o vergisi bu vergisi burada 60.000 TL oluyor. Sanırsın Alman arabayı boş yapmış, bizimkiler içini doldurduğu için o farkı istiyor. Bütün bunlar garip değil de iPhone’un 2600 küsür lira olması mı garip? İşin daha komik tarafı, en kötü işte çalışan bir Amerikalının sadece biraz birikim yapması gerekirken bizim en asgari ücretlimizin yemeden içmeden kesilmesi lazım ki iPhone’u alabilsin. Uzatmayalım sansür yeriz yoksa. Malum bazı şeylerin artık bu ülkede konuşulması, basın organlarının yazması filan sakıncalı. Yazmayın diyorlar açık açık. Neme lazım…

Anten çizgilerine ve çıkıntılı kamerasına takılan çok oldu. Ben de takıldım. Her kasa değişiminde “bu ne böyle” demiyor muyuz? iPhone 4 çıktığında iğrenç bulundu. 5 çıktığında iPhone ile alakası bile yok denildi ama herkes bir süre sonra çok sevdi. Eminim iPhone 6 için de aynısı olacak. Bir süre sonra vazgeçilmez olur. Ben bile 4.7″ olanı baktım ki kullanabiliyorum alırım bir tane. Dokunmadan geçemeyeceğim bir ayrıntı yine şu çıkıntılı kamera. 1mm veya 0,5 mm fark etmez. Jobs olsaydı o kamera öyle dışarı çıkmazdı bunu biliyorum.

Unknown

iPhone 6 hakkında söylenecek çok şey var. En kötü Apple ürünü bile en iyi başka marka bir üründen daha iyi. Başka bir marka / model cihaz kullanıyorsanız ve iPhone 6’yı gözünüze kestirdiyseniz düşünmeyin bile. Koşa koşa gidip alın. Neticede iOS kullanacaksınız ve tek başına bu bile yeter. iPhone 4s sahiplerine ihtiyaçlarını karşıladığı sürece bir sözüm yok ama bir sonraki güncellemeye paranızı hazırlayın diyorum. iPhone 4 kullanıcıları için süre doldu. Köprüden önceki son çıkış bu, kaçırmayın derim. iPhone 5 kullanıyorsanız ve Touch ID sizin için elzem değilse gerek yok. 5s kullanıcıları ise hiç kaşınmasın. Parayı sokakta buluyorsanız gidin alın tabi ama her yeni çıkanın peşinden koşmanın da alemi yok.

iPhone 6 modelleri Amerika ve pek çok Avrupa ülkesinde 12 Eylül’de ön siparişe açılacak, 19’unda ise satışa sunulacak. Tam tahmin ettiğim gibi, ülkemizde iPhone 6 satış tarihi, Apple’ı hissetmeye başladığımızın kanıtı oldu. 26 Eylül’de sabah saat 8 itibariyle ülkemizde satışa sunulacak ürün 2349 TL’den Apple raflarında olacak.  Paralel ithalat yöntemi ile getirmeyi düşünenler daha öncesinde satışa sunacaktır. Yine bazı fırsatçılar ABD’den bir türlü getirtip yüksek kar ile satacaklar. Benim tavsiyem; “Apple’dan veya yetkili operatörlerin açıklayacağı fiyatlara göre sağlıklı bir yerden alın, sonra başınız ağrımasın” olacaktır.

Apple’ın yeni ödeme hizmeti Apple Pay, yeni bir çağ olarak tanımlanan Apple Watch ve diğerleri için takipte kalın.

Bölüm2: Pay | Bölüm3: Watch

20 YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
20 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet Ensar Günel
9 yıl önce

Mehmet bey, gerçekten başarılı bir yazı olmuş. Hele hele amerikadaki kontrotlı fiyatı görünce gerçekten insan şok oluyor. Allah yardımcımız olsun

YuSuF GünaydıN
YuSuF GünaydıN
9 yıl önce

Çok güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık

Mehmet Avincan
9 yıl önce

Teşekkür ederim Yusuf Bey.

refik ersoy
9 yıl önce

benzer düşünceler içersindeyim… boyut hariç 3g ile birlikte tasarımı en iyi iphone modeli bence. arka taraftaki o çizgiler olmayıp tek renk olsaymış tartışmasız en iyisi olurdu.

boyuta gelirsek… apple yöneticleri giderek koca popolu, koca göbekli, ayı pençeli bir hale büründüklerinden olsa gerek zarif jobs tasarımını kendilerine ve parmaklarına uygun boyuta getirdiklerini düşünüyorum.
ondan sonra da sağlık ve spora yönelik uygulamalara çok önem verdiklerini vurguluyorlar. ayı gibi yiyin için şişin, ondan sonra gidip telefonu öküz gibi yapın.

ios7 ile birlikte gelen android özentisi işletim sistemi tasarımı (özellikle ikonların iğrençliği) da cabası.
Herşeye rağmen piyasada kalite yönünden henüz iphone a yaklaşan dahi olmadığından bunları kullanmaya devam edeceğiz. 6 ise eminim ele alındığında inceliğinden ve yumuşak hatlarından ötürü çok da rahatsız etmeyecektir.

özgür
özgür
9 yıl önce
Reply to  refik ersoy

peki dışarı çıkık kamera nasıl ?

refik ersoy
9 yıl önce
Reply to  özgür

o da anti-jobs bir tasarım tabi. ancak onu şık olsun diye değil zorunluluktan yaptıklarını sanıyorum. tanıtım fotosunda görünen o kadar lensi 6,9 mm e yerleştiremek için ya çıkıntı yapacaklardı ya da telefon kalınlığı artacaktı diye düşünüyorum.

kursattaydas
9 yıl önce

“Jobs olsaydı o kamera öyle dışarı çıkmazdı bunu biliyorum.” yorumu özetlemiş konuyu. Aynen katılıyorum.

helinkaya
helinkaya
9 yıl önce
Reply to  kursattaydas

Steve’in kemikleri sızlamıştır muhtemelen… Steve böyle bir ürün ortaya çıkartacak herhangi bir şirket kurmak istemezdi herhalde. Bende size katılıyorum bu yazdığınız cümle her şeyi açıklıyor.

ekimguney
ekimguney
9 yıl önce

ya bir tek ben mi rahatsızım bu durumdan Apple watch’larda ki yazı tipi helvetica değil. samsung’un arayüzüne benzemiş. iğrenç olmuş. web sitelerine girdim orada da bütün sayfaların yazı tipi helvetica dan myriad pro ya dönmüş. umarım ios te böyle değişiklik yapılmaz. açıkçası saatin arayüzü çok kötü. o yazı tipini umarım değiştirirler.

TenZen
TenZen
9 yıl önce

Aklı başında apple kullanıcıları satın almak için S ni bekler. Ben elimdeki iphone 4 değiştirmek için iphone 7s bekliyorum ve bunuda ciddi söylüyorum. Şuan piyasadaki en iyi telefondur. Türkiye fiyatları uçmuştur. Özellik konusunda bir yenilik getirmemiştir akıllı telefon piyasasına. tanıtımda bir ara bill gate gibi bir adam çıktı o neydi la öyle. Olum tim adam gibi çalışanlar al işe. Götlü göbekli adam çıkmış “apple watch yaktığınız kalolireleri hesaplayacak” diyor. adam bu adamın yaptığı saatten hayır gelir mi? stivvciim varken apple teknolojik ve tasarım harikası ürünler yapıyorlardı. tim ve tayfası birşeyleri eksik yapıyor gibi.

İcmimar
İcmimar
9 yıl önce

Ya hu resmen bitirdiler markayı, tasarımı herşeyi mahvettiler. Lanet olsun ya. Eskiden ekranın büyük olmasının gereksiz ve saçmalığından bahseden Apple kendiyle çelişiyor. Piyasaların, sidik yarıştıranların peşine takıldılar ne farkları kaldı ne çizgileri. Şu Opel’in Astra modeli vardı 10 yıl kasası değişmedi. Donanımı değişti, içi değişti. Hep satıldı. Öyle olmalıydı. İlla her dönem bi şey koymak zorunda değillerdi ortaya. ios7 ile başladı düşüş. Marka piç oldu, yazık oldu. Telefonun kamerasına bak Allah aşkına. Yazmıyorum ya yeter. Telefon, PC denilince tek markamız vardı o da aptallar kervanına katıldı. Moralim bozuk ya, maziye bakıp elimizde ki şu aletlere “ne günlerdi, ne tasarımlardı” diyeceğiz.

İcmimar
İcmimar
9 yıl önce
Reply to  İcmimar

Şunu da düşünmüyor değilim. Yakında kaderi Nokia gibi olursa hiç şaşırmayacağım.

özgür
özgür
9 yıl önce

nexus düşünebiliriz artık bu durumda

barovic
barovic
9 yıl önce

apple, appledır.. en kötüsü bile diğerlerinden iyidir.

Murat
9 yıl önce

Sa kardeşim bana bi yardimci ol macbook pro retinalarin yeni vereiyonlari çıkacak mi yoksa son güncelleme ile 16gb ram li olan 5200₺ yaklaşik fiyali olan macbook almayı düşünüyorum ne dersin air hafif ince ama pek etkili kullanım için yeterrsiz srnin görüşün ne tavsiyelerine ihtiyacim var .. Saolsın

Gökhan Koç
9 yıl önce

Jobs yaşasa idi yüzümüzde kocaman bir keyif gülümsemesi ile Android tarafının çırpınışlarını seyrediyorduk.. Bugün ise Samsung’un yüzündeki o pis sırıtışı hissedebiliyorum.. İş sadece kamera çıkıntısı değil bence.

gerçekçi muhallif
gerçekçi muhallif
9 yıl önce

iPhone 4 sahibiyim ios7 ile birlikte ciddi anlamda yavaşlayan telefonumu değiştirecektim ama “o kamera öyle dışarı çıktığı için” almayacağım. iPhone’um gittiği yere kadar dayanırım, sağlam bir 6s falan çıkarsa o zamana kadar alırım yoksa için kan ağlayarak ios’tan ayırılım. Belki de dayanamam 5s ile en azından çıkıntısız devam ederim :)

e.t.
e.t.
9 yıl önce

Bu iphone6 ile birlikte Jobs’un gerçekten rahmetli olduğunu kabulleniyor insan. Şu alete baktığımda içimi Jobs’un ölüm haberini aldığımızdan daha derin bir kasvet kaplıyor. ip.6 sadece Jobs’u değil bütün Apple felsefesini, sevimliliğini yani sevdiğimiz ne varsa öldürüyor. 4″ vs. 4.7″ (aman tanrım plus modelin boyutunu bilmek dahi istemiyorum) tartışmasına girmek istemiyorum bile ama Apple resmen tek elle telefon kullanma hakkını elimizden aldı. Kendimi tacize hatta gaspa uğramış hissediyorum.
Apple samsungdan ne kadar müşteri kapacak bilmiyorum ama kendi kullanıcısıyla (apple söz konusu olduğunda müşteri lafı bile tuhaf kaçardı eskiden hatırladınız mı?) ciddi anlamda gönül bağını yitirecek.

ali
ali
9 yıl önce

abi biraz siyaset içerikli olmuş ama hem telefon konusunda hem siyaset konusunda sana katılmıyorum :D telefonu ben nedense çok sevdim çünkü 2 buçuk yıldır galaxy note kullanıyorum aynı büyüklükte bir apple telefonu görünce dibim düştü.Ayrıca beni ilgilendiren artık samsungun ve lg nin 2k telefon çıkarmaları önemli değil beni ilgilendiren galaxy note dan iphone 6 plus a geçince çağ atlayacak olmam isterse samsung ve lg 8k telefon çıkarsınlar :D

helinkaya
helinkaya
9 yıl önce

5s kullanıyorum ve bence ekranı büyütmek yerine şu touch id yi hızlandırıp, telefonu inceltseler ve birazda kamerayı geliştirselerdi varya işte ben o telefonu bu BÜYÜK SAÇMALIKLARDAN daha çok beğenirdim. Çok gereksiz bir ekran büyümesi gerçekten. Apple, Samsung müşterisi çalıyım derken kendi müşterilerini kaybediyor haberi yok… Şimdi biz burda bu kadar çok konuşuyoruz ya büyük ekranla hiçbir yere gidilmez diye, dışardaki çoğu insan telefonun ekranı ne kadar büyükse o kadar iyi telefon olduğunu düşünüyor. İşte Apple muhtemelen bu düz düşünceli insanlara yönelmek istemiş ve böylece de müşterisinin (müşteri demek bile yanlış) kalitesini düşürmüş oldu… Steve olsaydı neler olurdu söyliyim: İlk olarak ekran büyümezdi, ikinci olarak bu kamera çıkıntısı saçmalığı ASLA olmazdı. Üçüncü olarak da telefonun bu halinin neredeyse yarısı kadar ince olacağından adım gibi eminim.

Son Yazılar