Apple’ın Yeni Oyuncakları Bölüm 2: Apple Pay

-

apple-pie

Yanlış görmüyorsunuz. Evet bildiğiniz elmalı turta bu. Google’da Apple Pay ile ilgili bir arama yaptığınızda görsel olarak bu çıkıyor. Google kuvvetle muhtemel “Apple Pie” aramak istediğimizi düşünüp bize sonuç olarak bunu veriyor. Paylaşmadan edemedim.

Pay hakkında Google bile henüz yeterli sonuç veremezken 9 Eylül Apple Özel Etkinliği’nde tanıtıma hatrı sayılır zaman ayrılan Pay hakkında yazmamak olmazdı.

apple-pay-3

Pay, henüz bizi pek de ilgilendirmeyen yepyeni bir Apple ödeme servisi. Aslında bir nevi sayısal cüzdan bu. Temel olarak görevi, kredi kartlarınızı özel bir şekilde saklayıp uyumlu bir cihaz ile temassız ödeme kabul eden noktalarda hızlıca ödeme yapmanıza olanak tanıması.

Mecut kredi kartlı ödeme yöntemlerini biliyorsunuz zaten. Apple Pay’de ise kredi kartının fotoğrafını çekip PassBook’a ekliyorsunuz. Bankadan kartın size ait olduğunu onayladıktan sonra temassız alışverişlerde kullanabiliyorsunuz.

Sistem düşündüğünüz gibi kredi kartı bilgilerini saklamıyor. Sadece kredi kartını tanımlayan cihaza özel bir hesap numarası oluşturuyor ve cihaz içinde bu kodu saklıyor. Her alışveriş için ayrıca bir dinamik güvenlik kodu oluşturuluyor.

apple-pay-tim-cook-624x351

iPhone’un kaybolması veya çalınması durumunda “iPhone’umu bul” uygulamasından tüm ödeme yöntemleri askıya alınabiliyor.  Kredi kartı bilgileri cihazda saklanmadığı için kredi kartınızı iptal ettirmeye de gerek kalmıyor.

İşin bir de gizlilik durumu var. Herhangi bir fiziksel mağazaya gidip bir şeyleri Pay kullanarak almanız durumunda Apple’a sizin ne satın aldığınız, nereden aldığınız veya ne kadar ödediğinize ilişkin herhangi bir bilgi iletilmiyor. İşlemler tamamen siz, işletme ve bankanız arasında gerçekleşiyor.

Yazının başında da söylediğim gibi servis şimdilik bizi ilgilendirmiyor çünkü şu an sadece ABD’de kullanıma açıldı. American Express, MasterCard ve VISA kartları ile çaşılan sistem Citi, Bank of America, Capital One, Wells Fargo, Chase ve American Express gibi ABD’nin büyük bank/kredi kurumları ile anlaşmalı.

Pay ile ilgili etkinlikten birkaç gün önce bazı şirketlerin yeni bir tür ödeme yöntemi hakkında hazırlık yaptığına dair dedikodular dolaşıyordu. Macdonalds, Disney, Nike Sephore, Disney, Apple Store’lar gibi pek çok kuruluşta şimdiden ödeme yapabilmek mümkün.

Pay tahmin edebileceğiniz gibi NFC ile çalışıyor ve Apple’ın iPhone 6 ve iPhone 6 Plus haricinde NFC uyumlu bir cihazı yok. Pay, satışa çıktıktan sonra iPhone 6, iPhone 6 Plus ve Watch ile uyumlu olacak.

Muhtemelen birkaç yıl içinde dünyanın pek çok ülkesinde yüz binlerce noktada bu yöntem kullanılacak. Sistemin işleyişi öylesine basit, hızlı ve güvenli ki, faydaları saymakla bitmez. Kimse kartınızı görmeyecek. Haliyle isminizi bile öğrenme şansı yok. Kaybolması veya çalınması ihtimalinde kimsenin bir işine yaramayacak çünkü zaten yarım yamalak olan bilginin, parmak iziniz de olmadan hiç bir önemi kalmıyor.

Online ödeme imkanlarını da dahil edersek Apple Pay için yazılacakların ucu bucağı görünmez.

101988321-455056630.530x298

Yakın gelecekte olmasa bile kullanım olanaklarını ve sunacağı sayısız imkanı düşündükçe geleceğin çok daha keyifli olacağını düşünüyorum.

Hala yukarıdaki elmalı turtayı unutamadıysanız ve nedensiz gülümsüyorsanız sebebi ben değilim, hollywood.

Bölüm1: iPhone 6   |   Bölüm3: Watch

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.