Apple’ın Yeni Oyuncakları Bölüm 2: Apple Pay

-

apple-pie

Yanlış görmüyorsunuz. Evet bildiğiniz elmalı turta bu. Google’da Apple Pay ile ilgili bir arama yaptığınızda görsel olarak bu çıkıyor. Google kuvvetle muhtemel “Apple Pie” aramak istediğimizi düşünüp bize sonuç olarak bunu veriyor. Paylaşmadan edemedim.

Pay hakkında Google bile henüz yeterli sonuç veremezken 9 Eylül Apple Özel Etkinliği’nde tanıtıma hatrı sayılır zaman ayrılan Pay hakkında yazmamak olmazdı.

apple-pay-3

Pay, henüz bizi pek de ilgilendirmeyen yepyeni bir Apple ödeme servisi. Aslında bir nevi sayısal cüzdan bu. Temel olarak görevi, kredi kartlarınızı özel bir şekilde saklayıp uyumlu bir cihaz ile temassız ödeme kabul eden noktalarda hızlıca ödeme yapmanıza olanak tanıması.

Mecut kredi kartlı ödeme yöntemlerini biliyorsunuz zaten. Apple Pay’de ise kredi kartının fotoğrafını çekip PassBook’a ekliyorsunuz. Bankadan kartın size ait olduğunu onayladıktan sonra temassız alışverişlerde kullanabiliyorsunuz.

Sistem düşündüğünüz gibi kredi kartı bilgilerini saklamıyor. Sadece kredi kartını tanımlayan cihaza özel bir hesap numarası oluşturuyor ve cihaz içinde bu kodu saklıyor. Her alışveriş için ayrıca bir dinamik güvenlik kodu oluşturuluyor.

apple-pay-tim-cook-624x351

iPhone’un kaybolması veya çalınması durumunda “iPhone’umu bul” uygulamasından tüm ödeme yöntemleri askıya alınabiliyor.  Kredi kartı bilgileri cihazda saklanmadığı için kredi kartınızı iptal ettirmeye de gerek kalmıyor.

İşin bir de gizlilik durumu var. Herhangi bir fiziksel mağazaya gidip bir şeyleri Pay kullanarak almanız durumunda Apple’a sizin ne satın aldığınız, nereden aldığınız veya ne kadar ödediğinize ilişkin herhangi bir bilgi iletilmiyor. İşlemler tamamen siz, işletme ve bankanız arasında gerçekleşiyor.

Yazının başında da söylediğim gibi servis şimdilik bizi ilgilendirmiyor çünkü şu an sadece ABD’de kullanıma açıldı. American Express, MasterCard ve VISA kartları ile çaşılan sistem Citi, Bank of America, Capital One, Wells Fargo, Chase ve American Express gibi ABD’nin büyük bank/kredi kurumları ile anlaşmalı.

Pay ile ilgili etkinlikten birkaç gün önce bazı şirketlerin yeni bir tür ödeme yöntemi hakkında hazırlık yaptığına dair dedikodular dolaşıyordu. Macdonalds, Disney, Nike Sephore, Disney, Apple Store’lar gibi pek çok kuruluşta şimdiden ödeme yapabilmek mümkün.

Pay tahmin edebileceğiniz gibi NFC ile çalışıyor ve Apple’ın iPhone 6 ve iPhone 6 Plus haricinde NFC uyumlu bir cihazı yok. Pay, satışa çıktıktan sonra iPhone 6, iPhone 6 Plus ve Watch ile uyumlu olacak.

Muhtemelen birkaç yıl içinde dünyanın pek çok ülkesinde yüz binlerce noktada bu yöntem kullanılacak. Sistemin işleyişi öylesine basit, hızlı ve güvenli ki, faydaları saymakla bitmez. Kimse kartınızı görmeyecek. Haliyle isminizi bile öğrenme şansı yok. Kaybolması veya çalınması ihtimalinde kimsenin bir işine yaramayacak çünkü zaten yarım yamalak olan bilginin, parmak iziniz de olmadan hiç bir önemi kalmıyor.

Online ödeme imkanlarını da dahil edersek Apple Pay için yazılacakların ucu bucağı görünmez.

101988321-455056630.530x298

Yakın gelecekte olmasa bile kullanım olanaklarını ve sunacağı sayısız imkanı düşündükçe geleceğin çok daha keyifli olacağını düşünüyorum.

Hala yukarıdaki elmalı turtayı unutamadıysanız ve nedensiz gülümsüyorsanız sebebi ben değilim, hollywood.

Bölüm1: iPhone 6   |   Bölüm3: Watch

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.