Artık Aracınızda CarPlay Kullanabilirsiniz

Duyrulduğundan beri heyecanla beklediğim günlerden biri daha geldi çattı. Apple’ın araç içinde akıllı telefonunuz ile iletişimi çok daha kolay ve güvenli bir hale getirdiği CarPlay, Pioneer ile artık kolayca erişilebilir oldu. İlk olarak Ferrari California T modeli ile yollarda görünen CarPlay, Pioneer’in 2014 NEX modellerinden biri ile makul fiyatlara aracınızda CarPlay’den faydalanmak mümkün. Daha önce sizlere CarPlay etiketi ile pek çok haber ulaştırmaya çalıştık. Hatta Pioneer’in çalışmalarını geçtiğimiz Mart ayında Pioneer CarPlay için kolları sıvadı başlıklı bir haberle dile getirmiştik.

Nihayet o gün geldi çattı ve Pioneer, Apple’ın CarPlay desteği ile gelen AVIC-8000NEX, AVIC-7000NEX, AVIC-6000NEX, AVIC-5000NEX ve AVH-4000NEX modellerini satışa sundu. Modeller ABD’de 700 ila 1400 ABD doları fiyat ile satılıyor. Türkiye fiyatları elbette farklılık gösterecektir ancak modellerin Türkiye Pazarına pek fazla gecikmeden gireceğini düşünüyorum. Pioneer, akıllı telefonlar ile daha önce AppRadio ürünü ile de iyi anlaşıyordu. Bir tür akıllı telefon alıcısı olarak tabir edilen bu modeller genellikle daha ucuz oluyor. Şu an AppRadio 4 modeli bulunan ürün ABD’de $600 etiket ile satılıyor.

Pioneer AppRadio 4

Pioneer AppRadio 4

Herhangi bir Double Din yuva standardına sahip araca kolayca monte edilebilen bu sistemler kamera, mikrofon vb bağlantılar yanında, desteklediği telefon modellerinin bağlantı kablolarını da veriyorlardı. Artık maliyetten kaçınmak için bu bağlantı kablolarının haricen satıldığını biliyoruz.

Pioneer’ın güzel haberinin hemen ardından Spotify da CarPlay için App Store’dan bugün bir güncelleme yayınladı.

Ürün Türkiye’ye gelir gelmez bir modelini (muhtemelen yeni AppRadio) alıp denemesini paylaşmaya çalışacağım.

Tagged With: , ,