Babam ve iPhone

-

Tanıdık bir film adı gibi görünse de aslında yazı tam olarak başlıkta kolayca anlaşılan konu hakkında yaşadığım ilginç tespitlere dayanıyor.

Neredeyse bir yıl kadar öncesine dayanıyor başlangıcı. Türkiye’de sayısal yayın yapan bir dijital platformun, o dönemki abonelik kampanyası ile hediye ettiği Android işletim sistemli akıllı telefon, kutusunda atıl bir şekilde duruyordu. O sıralar eskiyen Nokia telefonu ile sıkıntı yaşadığını gördüğüm için bu telefonu babama verdim. Versiyonunu hatırlamıyorum ama geçen sene bu zamanlarda son Android sürümü ne ise oydu. Teknoloji ile aramın iyi olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Samimi olacağım, babamın bu cihazın temel fonksiyonlarını bile kullanabilmesi için önce benim keşif yapmam gerekti. Birkaç ay boyunca kullandı. Daha doğrusu kullanmaya çalıştı. Yeni telefon diye sesini çıkartmadı ama meğer ne çile çekmiş adam.

Babam da benim gibi teknolojiye meraklı ama pek vakit ayıramayanlardan. Neredeyse 70‘ine merdiven dayamış ama yaşıtlarına göre gayet iyi sayılır.

Apple ürünlerini bir türlü atamıyorum. Ne atabiliyorum ne de satabiliyorum. Artık kullanmıyorsam genellikle ya yakın çevremden birine veririm ya da atıl bir vaziyette durur evde. Bunlardan biri de eski iPhone’um.

iPhone_3G_540x276Babamı geçenlerde telefonda bir şeyler yapmaya çalışıp, yapamayıp sinirini çıkartmaya çalışırken gördüğümde aklıma geldi. Tamamen aklımdan çıkmıştı o iPhone. Ertesi gün götürüp telefonundaki kartı çıkartıp iPhone’a taktım. Şarj aleti, kablosu yoktu, hemen bir şekilde edindim ve nasıl takılacağını gösterdim. Sadece ekranın nasıl açıldığını ve nasıl arama yapabileceğini gösterdim hepsi bu. İş yoğunluğu yüzünden pek bir şey anlatamadım. Bir zaman sonra alışıp alışamadığını sordum ve gayet iyi bir şekilde adapte olduğunu gördüm.

Daha önce onlarca marka/model kullanmış olmasına rağmen temel işlevler dışındakileri genellikle bana yaptırırdı. Rehbere isim ekleme, alarm sesi, basit ayarlar vs.

Gayet aktif bir şekilde bir gün gibi kısa sürede çok rahat hareketler ile kullanmaya başladığını görünce kendimce bir test yapmak istedim.

İnanıyorum ki, bu işletim sistemi sayesinde bana ihtiyacın olmadan zil sesi seviyesini ve hatta zil sesini bile değiştirebilirsin.

Önce biraz duraksadı. Daha önce hiç bir telefonda en ufak bir ayarlama bile yapmamıştı.

Hemen ekranı açıp belki de ilk kez simgelere göza ttı. Telefonu aldığından beri telefon simgesinden başka birini kullanmadığı ortada. Simgelere, altlarındaki metinlere bakıp

Muhtemelen “Ayarlar” yazanın içindedir dedi ve açtı. Bu kez simgeler haricinde diğer seçenekleri görünce önce biraz kafasını geri aldı ama sonra ekrana bakıp, “Sesler” dedi.

Girip istediği gibi ayarladı ve home tuşu ile çıktı. Hepsi bu.

İşte bu! dediğimi hatırlıyorum. Nasıl? diye sordum. “ Ama bu çok kolay ki ” dedi. “ Diğerleri kargacık burgacıktı. Bunda her şey gözümün önünde. Kolay da okunuyor. Telefon açarken tuşlar kocaman. Rahat rahat yazıyorum. Ayarlar da kolaymış” dedi.

Muhtemelen pek çoğunuz doğduğunda renkli televizyon, bilgisayar belki cep telefonu vardı. Şimdi yukarıdaki satırları okuyup ne var bunda diyebilirsiniz ama o doğduğunda bunların hiç biri yoktu. Sabit telefon bile postanede varmış. Elbette yaşı çok daha genç olup çok daha basit işlemleri bile yapamayan tanıdıklarım da var ama onlara istisna diyorum.

Açık açık ifade edeyim. Pek çok cihazın kullanıcı arayüzü o kadar başarısız ki, ben bile yukarıda bahsettiğim gibi önce bir keşfe çıkmak zorunda kalıyorum. Bazen o cihaz ile uğraşmak üzüntü, elem, keder veriyor durduk yerde insana.

Apple ürünlerinde, ilk baktığınızda bile hemen neyin ne işe yaradığını kolayca kestirebiliyorsunuz. Hem donanım hem de yazılımsal tasarım dili öyle iyi kullanılıyor ki, 7 yaşındakinden 70 yaşındakine kadar herkese hitap edebiliyor.

Bunu henüz bir Apple ürünü kullanmamış birine anlatmak veya Apple ürünü kullanmamış birinin anlaması biraz zor. Belki de özellikle ilgi duyduğum için arabalardan örnek vermeyi seviyorum. Ömrü boyunca manuel vitesli bir araç kullanmış birine otomatik vitesin konforunu, sağladığı faydaları anlatmaya kalktığınızda size “konforlu olabilir ama” deyip yakıt tüketiminden bakım masraflarına kadar pek çok olumsuzluk sıralaması olasıdır. Bir süreliğine kullanım ile oluşabilecek izlemini sağlıksız buluyorum. Kendisi ne zaman bir otomatik şanzımana sahip araç alır ve kullanır, işte o zaman işler değişir. Sorduğunuzda bu sefer size manuel vitesin hamallık olduğunu, bu zamana kadar otomatik tercih etmediği için pişmanlık duyduğunu dinlersiniz.

Sanırım bu yüzden bir Apple ürünü kullanan kişi bir sonrakinde yine aynı markayı tercih ediyor. Başka ürünleri denese bile aynı hazzı alamıyor.

Birkaç gün sonra babamdan bir Foursquare yer bildirimi alırsam hiç şaşırmayacağım. Kalın sağlıcakla.

 

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

6 YORUMLAR

  1. Arabalar konusunda çok haklısın babamla aynı konuşmayı yaşadım . Ayrıca anneme yeni aldığımız iphone’u biraz ben kullandım bendeki androidi anneme verdim , aldığına pişman olmuş iphone kullanınca bana bir daha vermedi telefonunu :) yani bir samsung alırsan bile sadece ayarlar için 1 saat kurcalamak gerekiyor

  2. 7 den 70 e demişsiniz benim yiğenim şuan 5 yaşında 2 sene önce ona agry bırds oynaması için açtım sadece bir kere gördü senede ancak 5-6 defa görüşüyoruz ve çevresinde akıllı telefon kullanan olmamasına rağmen telefonu alıyor açıyor üstüne kurcalıyor müzik açıyor başka oyunları açıyor ve bu kız daha okuma yazma dahi bilmiyor ya bizim ki çok zeki ya da bu telefon gerçekten kolay : )

  3. Kesinlikle katılıyorum. Cihazı elinize aldığınızda her şey yerli yerinde. sıkıntısız ve pürüssüz iş yapabiliyorsunuz.

    Kısaca Apple.

  4. bütün kullanım kolaylığı yorumlarına katılmakla birlikte. önce kendi iphone 4’ümde baş gösteren home tuşu ve power tuşu problemleri, sonrasında babamın 4s’inde ortaya çıkan wi-fi grileşme problemi çok can sıkıcı olmaya başladı. eskiden apple ürünlerinde donanım hatası sıfıra yakındır diye iddia ederken şimdi o kadar emin değilim. adamcağız wi-fi açabilmek için telefonu 15 dakika buzlukta bekletiyor :(

  5. iPhone 5 alınca bende eski 3Gs’imi anneme verdim kendisi 48 yaşında muhasebeci sürekli bilgisayar başında olmasına ramen office ve mail dışında teknolojiden hiç anlamaz hatta televizyonu bana açtırtıp kanal değiştirirdi 1 hafta geçmeden baktım facebook falan kurmus candy crush oynuyor :D

  6. Yazınızı hemen hemen sonuna kadar okudum. Ben de bu konuda size katılıyorum. iPhone telefonlarına ait iOS işletim sisteminin arayüzü çok basit ve herkese hitap edecek cinsten bir rahatlığı var, diğer işletim sistemlerine göre.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.