Çinli Apple Kullanıcılarına Zararlı Yazılım Tehdidi: WireLurker

-

The New York Times’ın yayınladığı bir habere göre Palo Alto Networks adlı bir güvenlik şirketi, Apple odaklı bir zararlı yazılımın iOS cihazlarını etkilediğini ortaya çıkardı.  WireLurker adlı zararlı yazılım, iOS cihazlara USB aracılığıyla, etkilenmiş bir Mac sistemden aktarılabiliyor.

Çinli Maiyadi App Store’dan uygulama indiren Mac kullanıcıları, zararlı yazılım bulaştırdıkları bilgisayarlarına iOS cihazlarını bağladıklarında ise yazılım iOS’a ulaşıyor ve kişisel bilgileri ele geçirebiliyor. Maiyadi, Jailbreak yapılan iOS cihazlarına kaçak, korsan veya üçüncü parti ücretli uygulama sağlayan Cydia mağazası ile aynı prensip ile çalışıyor. Üçüncü parti uygulama sağlayan bu mağazada 400 den fazla virüslü yazılım olduğu ve toplamda 356,000 kez bu zararlı yazılımların indirildiği tahmin ediliyor. Bunun sonucunda toplamda yüzbinlerce cihazın etkilenebileceği düşünülüyor.

WireLurker, iOS cihazınızda adres defterinize, mesajlarınıza ulaşabiliyor ve kendi kendini arka planda güncelleyerek yeni yetenekler kazanabiliyor.

Büyük ihtimalle Çin dışında dünyanın geri kalanını oldukça az etkileyecek bir durum bu ancak bizler için de güzel bir ders. Mac ve iOS sistemler için Apple her ne kadar güvenlik konusunda taviz vermese de kullanıcılar bildiklerini okuyup kaynağı belli olmayan yerlerden sistemlerine zararlı yazılımlar indirebiliyorlar ve bu gibi tehlikeli durumlarda pek çok bilgi istenmeyen ellere geçebiliyor.

Apple henüz durum ile ilgili resmi bir açıklama yapmış değil ancak kısa zamanda bu tür sitelerden uygulama indirenler için bir açıklama yapacağı düşünülüyor.

Palo Alto Networks, durumu Apple’a bildirdiğini söylüyor.

Mac’iniz için bir yazılım arıyorsanız, Mac App Store gibi güvenilir kaynakları tercih etmenizde fayda var. Gerçi bu olayda Jailbreak yapılmış cihazların bir bağlantısı yok ancak iOS cihazlarını savunmasız hale getirebilen Jailbreak işlemi ve yine içeride ne olduğu belli olmayan Cydia gibi üçüncü parti uygulama mağazalarından uzak durmanızı öneriyoruz.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.