Çinli Apple Kullanıcılarına Zararlı Yazılım Tehdidi: WireLurker

The New York Times’ın yayınladığı bir habere göre Palo Alto Networks adlı bir güvenlik şirketi, Apple odaklı bir zararlı yazılımın iOS cihazlarını etkilediğini ortaya çıkardı.  WireLurker adlı zararlı yazılım, iOS cihazlara USB aracılığıyla, etkilenmiş bir Mac sistemden aktarılabiliyor.

Çinli Maiyadi App Store’dan uygulama indiren Mac kullanıcıları, zararlı yazılım bulaştırdıkları bilgisayarlarına iOS cihazlarını bağladıklarında ise yazılım iOS’a ulaşıyor ve kişisel bilgileri ele geçirebiliyor. Maiyadi, Jailbreak yapılan iOS cihazlarına kaçak, korsan veya üçüncü parti ücretli uygulama sağlayan Cydia mağazası ile aynı prensip ile çalışıyor. Üçüncü parti uygulama sağlayan bu mağazada 400 den fazla virüslü yazılım olduğu ve toplamda 356,000 kez bu zararlı yazılımların indirildiği tahmin ediliyor. Bunun sonucunda toplamda yüzbinlerce cihazın etkilenebileceği düşünülüyor.

WireLurker, iOS cihazınızda adres defterinize, mesajlarınıza ulaşabiliyor ve kendi kendini arka planda güncelleyerek yeni yetenekler kazanabiliyor.

Büyük ihtimalle Çin dışında dünyanın geri kalanını oldukça az etkileyecek bir durum bu ancak bizler için de güzel bir ders. Mac ve iOS sistemler için Apple her ne kadar güvenlik konusunda taviz vermese de kullanıcılar bildiklerini okuyup kaynağı belli olmayan yerlerden sistemlerine zararlı yazılımlar indirebiliyorlar ve bu gibi tehlikeli durumlarda pek çok bilgi istenmeyen ellere geçebiliyor.

Apple henüz durum ile ilgili resmi bir açıklama yapmış değil ancak kısa zamanda bu tür sitelerden uygulama indirenler için bir açıklama yapacağı düşünülüyor.

Palo Alto Networks, durumu Apple’a bildirdiğini söylüyor.

Mac’iniz için bir yazılım arıyorsanız, Mac App Store gibi güvenilir kaynakları tercih etmenizde fayda var. Gerçi bu olayda Jailbreak yapılmış cihazların bir bağlantısı yok ancak iOS cihazlarını savunmasız hale getirebilen Jailbreak işlemi ve yine içeride ne olduğu belli olmayan Cydia gibi üçüncü parti uygulama mağazalarından uzak durmanızı öneriyoruz.

Tagged With: , , , , ,