OS X Yerel Yedekleri (Local Backups) Temizleme

-

Eğer Macbook bilgisayarınızda SSD disklerden kullanıyorsanız, beraberinde getirdiği performans artışı yanında kapasite sorunundan da haberdarsınızdır. Eğer bilgisayarınızın disk kapasitesini görüntülediğinizde aşağıdaki gibi bir tabloyla karşılaşıyorsanız, dahili diskte saklanan Time Machine yedeklerini silerek ciddi bir alandan tasarruf etmeniz mümkün olabilir.

Bu yedeklerin amacı, Time Machine yedeğinizi aldığınız harici disk ya da Time Capsule cihazına bağlı değilken dahi yedeklerinizi bilgisayarınızın dahili sürücüsüne alarak, örneğin bu süreçte yanlışlıkla sildiğiniz bir dosyaya ulaşabilmenizi sağlamak. Bilgisayarınız Time Machine diskinize bağlandığı anda, yerel yedekleri ilgili Time Machine diskine kopyalamaya başlayacak.

Aslında yerel yedeklerin yönetimini Time Machine uygulaması otomatik olarak gerçekleştirmekte. Bilgisayarınızdaki boş alan, toplam kapasitenin %20’sine ulaştığında, Time Machine en eski yedekten başlayarak silme işlemini gerçekleştiriyor ve yer açıyor. Eğer toplam boş alan %10’un altına inerse bu defa son yedek hariç tüm yerel yedek dosyaları siliniyor. Apple’ın konuyla ilgili resmi bağlantısı (İngilizce). 

Ben hiçbir durumda yedek tutulmasını istemiyorum diyorsanız?

Bu durumda Terminal komutları devreye giriyor.  Spotlight’tan “term” yazarak terminali çağırabilir ya da Finder > Uygulamalar > Terminal’i başlatabilirsiniz.

Yerel yedeklerin alınmasını kapatmak için;

sudo tmutil disablelocal

Yerel yedeklerin alınmasını tekrar devreye almak için;

sudo tmutil enablelocal

komutlarını kullanmanız yeterli.

Hasan Sütcüoğlu
Hasan Sütcüoğlu
Elektronik ürünlere olan performans odaklı bakış açımı, tasarım odaklı hale getirmemi sağlayan markadır Apple. Bu nedenle, bir teknoloji tutkunu olarak, Apple ürünlerini kullanırken yaşadığım keyif ve deneyimleri, başkalarının da yaşayabilmesi için paylaşıyorum.

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.