Ana SayfaNasıl Yapılır?OS X Yerel Yedekleri (Local Backups) Temizleme

OS X Yerel Yedekleri (Local Backups) Temizleme

Eğer Macbook bilgisayarınızda SSD disklerden kullanıyorsanız, beraberinde getirdiği performans artışı yanında kapasite sorunundan da haberdarsınızdır. Eğer bilgisayarınızın disk kapasitesini görüntülediğinizde aşağıdaki gibi bir tabloyla karşılaşıyorsanız, dahili diskte saklanan Time Machine yedeklerini silerek ciddi bir alandan tasarruf etmeniz mümkün olabilir.

Bu yedeklerin amacı, Time Machine yedeğinizi aldığınız harici disk ya da Time Capsule cihazına bağlı değilken dahi yedeklerinizi bilgisayarınızın dahili sürücüsüne alarak, örneğin bu süreçte yanlışlıkla sildiğiniz bir dosyaya ulaşabilmenizi sağlamak. Bilgisayarınız Time Machine diskinize bağlandığı anda, yerel yedekleri ilgili Time Machine diskine kopyalamaya başlayacak.

Aslında yerel yedeklerin yönetimini Time Machine uygulaması otomatik olarak gerçekleştirmekte. Bilgisayarınızdaki boş alan, toplam kapasitenin %20’sine ulaştığında, Time Machine en eski yedekten başlayarak silme işlemini gerçekleştiriyor ve yer açıyor. Eğer toplam boş alan %10’un altına inerse bu defa son yedek hariç tüm yerel yedek dosyaları siliniyor. Apple’ın konuyla ilgili resmi bağlantısı (İngilizce). 

Ben hiçbir durumda yedek tutulmasını istemiyorum diyorsanız?

Bu durumda Terminal komutları devreye giriyor.  Spotlight’tan “term” yazarak terminali çağırabilir ya da Finder > Uygulamalar > Terminal’i başlatabilirsiniz.

Yerel yedeklerin alınmasını kapatmak için;

sudo tmutil disablelocal

Yerel yedeklerin alınmasını tekrar devreye almak için;

sudo tmutil enablelocal

komutlarını kullanmanız yeterli.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Son Yazılar