Daha İyi Bir YouTube Deneyimi İçin Jasmine YouTube İstemcisi

-

Apple’ın iOS 6’da yerleşik YouTube desteğini kaldırmasıyla birlikte daha popüler olan Jasmine uygulaması aslında oldukça başarılı bir YouTube istemcisi. Her ne kadar Google, iPhone ve iPad için kendi YouTube uygulamasını kullanıma sunsa da, iOS 6’ya hemen güncelleme yapan kullanıcılar, YouTube uygulamasının yokluğunda Jasmine’e çoktan alıştılar bile…

Jasmine, basit bir YouTube istemcisi olmanın ötesinde, kullanışlı arayüzü ve gelişmiş özellikleriyle, YouTube uygulamasının önemli bir alternatifi durumunda. Öncelikle, Jasmine’in YouTube uygulamasının yapabildiği hemen herşeyi yaptığını söyleyerek işe başlayalım. Akıcı arayüzü ve farklı özellikleri ile resmi YouTube uygulamasından bazı noktalarda daha iyi olduğunu bile söyleyebiliriz.

20121227-183158.jpg

Jasmine’i açtığınızda sade ve basit bir arayüz ile karşılaşıyoruz. Ekranın en solundaki ince çubukğun üst kısmında klasik “ayarlar” butonunu bulunuyor. Ayarlar bölümünden YouTube hasabımıza giriş yapabiliyor, görünüm ve video oynatma seçeneklerini belirleyebiliyoruz. Ayrıca, Pro sürüme yükseltme, hata bildirim raporu gönderme gibi seçenekler de bu menünün altına yerleştirilmiş durumda.

20121227-182458.jpg

Ayarlar altında sunulan “Playback” bölümü de bir diğer önemli başlık. Bu bölüm altında, video kalitesini internet erişim türüne göre ayarlayabiliyoruz. Örneğin, Wi-Fi üzerinden yapılan bağlantılar için daha yüksek bir video kalitesi seçebilirken, şebeke üzerinden bağlantılar için daha düşük bir video kalitesi tercihinde bulunabiliyoruz. Böylelikle mobil internet kotamızdan tasarruf etme şansına da kavuşmuş oluyoruz. Ayrıca bu bölümde, “playlist”lerin otomatik olarak bir sonraki videoya geçip geçmemesi gibi seçenekleri de düzenleneyebiliyoruz.

20121227-193106.jpg

Sol çubuk üzerinde bulunan ayarlar butonun hemen altına, ekran parlaklığını uygulamadan çıkmadan ayarlayabilmemizi sağlayan bir kısa yol eklenmiş. Farklı ışık koşulları altında ekran parlaklığını çabucak ayarlamak için sunulan bu buton akıllıca düşünülmüş. Video izlemeye başlamadan önce ekran parlaklığını artırmanın genel bir eğilim olduğu düşünüldüğünde, “ekran parlıklığı” butonunun uygulama içine yerleştirilmesi izleyicilere hız kazandırıcı unsur olarak ön plana çıkıyor.

20121227-183418.jpg

YouTube ile ilgili istediğimiz her şeye erişebildiğimiz ana menüde, “Search”, “Browse”, “Favourities”, “Playlist”, “Subscriptions” ve “Recently Played” alt başlıkları bulunuyor. “Browse” bölümünden en çok izlenen ve yorumlanan videolara erişebildiğimiz gibi, türlere göre YouTube kanallarına da buradan ulaşabiliyoruz. Üzerine dokunduğumuzda arama satırı açılan “Search” başlığından ulaşmak istediğimiz videolara kolayca ulaşabiliyoruz. Oynatma listemize ve son izlediklerimize de ilgili başlıklar üzerinden ulaşamız mümkün.

20121227-183704.jpg

Ana menünün en üstünde yer alan ve bir işleve sahip olduğunu tesadüfen farkettiğim yasemin (jasmine) ikonunu ise “gece tema”sını kısa yoldan aktif etmeye yarıyor. Standart tema saha açık renklere sahipken “gece teması” gözleri yormamak adına siyah ağırlıklı bir arayüz sağlıyor. Tema değiştirmenin alternatif ve uzun yolu ise, ayarlar bölümünün altındaki “Appearence” bölümünde bulunan “Night Theme” seçeneğini aktif etmek.

20121227-183801.jpg

Uygulamada videoları paylaşma, oynatma listesine ekleme, favorilere ekleme, yorum okuma ve yorum yapma, paylaşım sahibinin hesabını görme, benzer videoları görme, yıldız verme, video süresi ve eklenme tarihi ile gibi bilgileri görmek ise kullanıcı dostu arayüz sayesinde son derece kolay.

20121227-184716.jpg

Jasmine YouTube istemcisinin arayüzünü genel hatlarıyla ele aldıktan sonra, önemli bazı özellikleri ile devam edelim. Bana kalırsa Jasmine’in en önemli özelliği, mevcut YouTube uygulamasının sunmadığı “arkaplanda oynatma” desteğini sunması. Bu özellik iPhone için ne kadar önemli bilemiyorum ama iPad ile uzun vakit geçiren ve bu sırada müzik dinlemeyi seven kullanıcılar için oldukça önemli. Örneğin, Youtube üzerindeki bir “playlist”i arkaplanda oynatıp, internette dolaşmaya devam edebilirsiniz.

20121227-190553.jpg

Bunun için yapmanız gereken ise herhangi bir uygulamayı arkaplanda çalıştırmak için yaptığınız işlemlerden farksız. Jasmine’de istediğiniz bir video ya da listeyi oynatmaya başlayıp uygulamadan çıkın. Siz uygulamadan çıktığınızda oynamakta olan video duracak. Daha sonra home tuşuna iki kez basarak ya da dört parmağınızı yukarı kaydırarak açık uygulamaları görüntüleyin. Açık uygulamaları ekranın sağına kaydırdınızda ekrana gelen oynatma tuşları ve ses çubuğunun yanında Jasmine ikonunun bulunduğunu görebilirsiniz. Artık tek yapmanız gereken “play” butonuna basmak ve videonun oynatılmasını sürdürmek.

Tabii ki Jasmine’in tek özelliği arkaplanda video oynatma desteği değil. Programın diğer önemli özelliklerini maddeler halinde ele alalım:

*Kullanışlı ve duyarlı arayüz
*Gece teması ve düşük ışıkta tarama için karartma desteği
*Çalma listelerini yönetmek için tam destek
*Uzun videolara geri döndüğünüzde kaldığınız yeri hatırlama
*Gelişmiş Ebeveyn Denetimleri (Ücretli Pro sürüm)
*Kanallara göz atmak ve keşfetmek
*Yorumları okumak ve yanıtlar vermek
*Yorumlarda spam ve kanal promosyonlar için agresif filtreleme
*AirPlay desteği
*Twitter ve Facebook üzerinden video paylaşımı

Kullanışlı arayüzü ve gelişmiş özellikleriyle şiddetle tavsiye ettiğim Jasmine YouTube İstemcisi’nin bir diğer güzel yanı da App Store‘da ücretsiz olarak sunulması. Eğer videolar üzerinde ebeveny denetimi de istiyorsanız uygulamanın ayarlar bölünden 3,59 TL karşılığında bu yükseltmeyi satın alabilirsiniz.

Not: Jasmine YouTube Client’in hem iPad hem de iPhone versiyonları bulunmaktadır. Yazıda iPad versiyonu ele alınmıştır.

Azim Hazal KÖSEhttps://twitter.com/azimkose
twitter.com/azimkose facebook.com/azimkose

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

3 YORUMLAR

  1. Çok teşekkür ederim Kemal bey… Uygulama bağlantısını da paylaştım. :) En kısa zamanda eksik olan eski yazılara da ekleyeceğim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.