Ana SayfaDonanımElma Dergisi Gözüyle iPad Air 2

Elma Dergisi Gözüyle iPad Air 2

Uzun süredir eşime bir iPad sözüm vardı. Hazır model yenilenip Türkiye’de satışa çıkmışken sözümü tutayım dedim ve bir iPad Air 2 aldım. Fırsat bu fırsat ürünü inceleyip yenir mi içilir mi paylaşayım istedim. Henüz Apple Store veya APR’lerde teşrihe çıkmadı fakat Online Store’da ve bazı teknoloji marketlerde satışına başlandı. Muhtemelen siz bu yazıyı okuduğunuz sırada teşhir için raflardaki yerini alıyor olacaktır.

Bu kez altın, gümüş ve uzay grisi olarak üç renk seçeneği ile satışa çıkan iPad Air 2’nin özellikle altın renk seçeneği için “şaka gibi” yorumunu yapıp görünce güzelliğine dayanamayıp yine altın rengini tercih ettiğimize de hala inanamıyorum. Fotoğraflarda göründüğünden çok daha güzel ve farklı duruyor. Şahsen iPhone 6’nın altın renk seçeneğini hiç sevmedim. iPhone 5s’te daha iyi duruyordu fakat iPad Air veya iPad mini modellerinde yekpare gövdede altın rengi gerçekten harika görünüyor. Elbette bu söylediklerim Wi-Fi modeller için geçerli. Hücresel özellik destekleyen modellerde çirkin anten yerleri tüm güzelliği öldürüyor. Hücresel özellikli bir iPad düşünüyorsanız bence renk seçimini tekrar gözden geçirmekte yarar var.

Ürünün kutusu neredeyse önceki nesiller ile bire bir aynı. Elbette üzerindeki görsel değişik ve önceki nesillere göre üç-beş milimetre daha incelmiş bir yapısı var. Bunun dışında içinden çıkanlarda veya kutu tarzında herhangi bir marjinal değişiklik yine bulunmuyor.

iPad Air 2 Elma Dergisi

Çok Hafif

Daha kutudan çıkartırken bile “bu işte bir yanlışlık var” düşüncesi aklınızda yer buluyor. Öylesine hafif ki, bir şeyini mi koymayı unuttular diye ister istemez sağına soluna bakıyor insan. iPad zaten öyle pek ağır bir cihaz değildi. Özellikle ilk nesil iPad Air oldukça hafifti ve gerek taşınması gerekse elde kullanırken size verdiği his oldukça iyiydi. Bu sefer Apple işi abartmış. Birkaç karton parçasını elde tutmaktan farksız hale getirmiş. Hala düzenli olarak dergi alan kaç kişi kaldı bilmiyorum ama pek çoğunuzun dergisinden daha hafif olduğuna eminim. Bir süre sadece birkaç parmağım ile kaldırarak çalıştım – ki normalde bunu üçüncü nesil iPad’im ile yapabilmeme olanak yok – ve neredeyse hiç rahatsız etmiyor. Belki çoğunuz oturduğunuzda masanızın üzerinde duracak veya koltukta hafif kaykılmış vaziyette kullanacaksınız ama sürekli işi gereği elinde iPad ile gezenler için iPad Air 2 tam bir kurtarıcı.

Çok İnce

Yine kutudan çıkartır çıkartmaz yaşanan bir “hadi canım” vakası da inceliği nedeniyle yaşanıyor. iPhone 6’ya da ince dedik ama bu seferki gerçekten ince. Teknik olarak ince olduğu zaten yazıyor. Asıl espri, cihazın boyutları nedeniyle bu incelik çok daha fazla hissediliyor. Elim hep alışmış eski nesil iPad’lere ama iPad Air 2’yi elinize alır almaz çok daha kolay tutulduğunu ve daha rahat kullanıldığına şahit oluyorsunuz. Aşağıda dün gece çekmeye çalıştığım bir fotoğrafı paylaşıyorum. Pek önemsenmeyecek gibi duran bu farkı anlayabilmek için elinize alıp incelemek şart.

iPhone 6’nın inceliği ve yuvarlak hatlı köşeleri nedeniyle -benim gibi kılıf sevmeyenler için- kullanımı oldukça zor. Elimden kayıp gidecekmiş hissi veriyor. Bu konuya ayrı bir yazı ayırmayı düşünüyorum. iPad Air 2 ise tam tersine daha ince olmasına rağmen bu güvensizlik hissi tamamen tersine dönmüş durumda.

IMG_0385

Kullanılan malzemeler yine her zamanki gibi farklı markalı benzerlerinden beklenemeyecek kadar yüksek kalitede. Bir yerlerde bulabilirseniz altın renk olanında arkadaki logonun yapısına dikkatli bakın. Beni al ve koşarak eve götür diyor. Düğmelerin, bağlantı birimlerinin veya hoparlör deliklerinin metale işleniş biçimine özellikle dikkat edin. Elinizde salt teknolojik bir üründen ziyade, sanat ve teknolojinin buluştuğu bir şey tuttuğunuzu göreceksiniz.

iPhone 6’dan sonra ürünün inceliğini de hesaba katınca “bunu da eğip bükmeye kalkarlar” diye düşünmüştüm ki korkulan oldu ve kafası başka türlü çalışan bir grup ilgiye muhtaç zavallı, hemen ürünü bükmeye çalıştıkları videolar ile YouTube’u istila etti. Anlaşılan iPhone’dan yeterince tatmin olmuşlar ki iş iPad’in farklı kullanım alanlarını keşfettikleri videolara kadar uzamadı.

iPad’in teknolojik özelliklerini anlatmaya gerek var mı? Süper işlemcisi, megaşakşaklı kamerası, filanlı falanlı çipleri var. Ne yapacaksınız çipini barometresini? Çok merak eden varsa Apple’ın iPad Air 2 için hazırladığı sayfalarda zaten yeterince teknik konu var.

Ben birkaç video ve fotoğraf çektim. Ağır çekim modu da olan iPad Air 2’nin kamerası gerçekten mükemmele yakın sonuçlar veriyor. iPhone’unkini aratmaz. Diğer marka / modellerin 15000 megapiksellik ama iPad’in yarısı kadar sensörlü kameralarından sonra bu zaten ilaç gibi gelecektir.

Fazla teknik bir detay sayılmayacağı için ekran konusuna değinmekte fayda görüyorum. Kontrast ve renk doygunluğu zaten mükemmele yakın. Pek çok analist de bu konuda hemfikir. Pazardaki en iyi ekran şu an iPad Air 2’de. Kağıt üzerinde yine daha özellikli ekranlar var olsa da bağımsız testler ürünün açık ara kullanıcıya en iyi görüntüyü verdiğini kanıtlıyor. Bu konulara girmem normalde ama şimdi biri çıkar ters bir şey söyler kalbini kırarım. Elimde bin türlü makale ve test sonucu var.

Ekran konusunda önemli bir ayrıntı, parlamanın azaltılmış olması. Yeni bir teknik ile kaplanan ekran önceki nesillere göre çok daha az yansıma yapıyor ki gün ışığında kullanımı daha kolay ve panel üzerindeki parlama veya yansıma etkisi daha az rahatsız ediyor. Zaten kapalı alanda sıkıntı yok. Bir diğer konu ise bakış açınızı genişlettiğinizde ortaya çıkıyor. Normalde zaten aklı başında bir insan iPad’in ekranına neredeyse 170 derecelerde bir açı ile bakmaz. Ancak bakınca önceki iPad’lerden bir farkı daha ortaya çıkıyor. Yataya yakın bir bakış açısı ile yakından baktığınızda eski nesillerde ekrandaki görüntünün bulanıklaştığını ve soluklaştığını görüyorsunuz. iPad Air 2’de ise simgeler neredeyse aynı keskinlik ile olduğu yerde yine seçilebiliyor. Tam olarak ne işimize yarayacağına dair en ufak bir fikrim olmasa da (var ama ilgilenmiyorum) ekran konusunda Apple epey yol katetmiş.

IMG_0382

iPhone 6 Plus aldım, iPad’i ne yapayım?

Öncelikle tebrik ederim. Ama kıyaslama yanlış. iPad iPad’dir arkadaşlar. Ne yaparsanız yapın, yan yana iki iPhone 6 Plus’ı birbirine bantlasanız da aynı boyuta çıkamıyor. Bu farklı bir şey. Web’de sörf yapmak, kitap veya dergi okumak, oyun oynamak gibi yapılan her şey çok daha zevkli. Evde gazete veya Elma Dergisi’ni, sevdiğiniz web sitelerini keyifle iPhone’dan okuyamazsınız. Takip edebilir ve herhangi bir bilgiyi kaçırmazsınız ama iş keyif almaya gelince iPad yine iPad’dir. Hangisi olursa olsun evde kişisel kullanım için bir iPad şart. Elbette yaşam tarzına göre bu durum değişebilir. iPhone yetersizdir demiyorum ama iPad’in olayı başka.

iPad mini 3 de güncellendi, alayım mı?

Almayın. Tabiki işinize geliyorsa, boyutları teknolojiye tercih ediyorsanız alabilirsiniz. Bu soruyu geçen sene sorsaydınız fark etmez derdim. iPad Air ile iPad mini (retina ekranlı) aynı teknik özelliklere sahipti. Hiç fark yoktu. Hatta boyut avantajı ve taşıma kolaylığı nedeniyle sürekli yanında iPad taşımak zorunda olanlar için iPad mini daha iyi bir seçim olurdu. Bu yıl Apple iPad mini’ye üvey evlat muamelesi yaptı ve sadece Touch ID ile yetindi. Ha bir de yeni renk ekledi. iPad Air 2 ise yeni işlemciler, yeni ekran teknolojileri vs ile daha da kaslandı. Hazır pazarda iPad Air 2 varken ve boyutları sizin için büyük engel değilse bence tercih iPad Air 2 olmalı.

iPad Air 2 de bükülür mü?

Yazdım işte. Bükmeye çalışmazsanız bükülmez. Bükmeye meyilli iseniz ivedi  0 212 4091515 numaralı telefonu aramanızı tavsiye ediyorum. Oradan yardımcı olurlar.

Son Söz

iPad Air 2, paranın karşılığını veren, satıştaki en iyi tablet bilgisiyar. Gerçekten çok hafif, çok ince, çok güzel ve çok yetenekli. Kullandıkça daha çok sevecek ve muhtemelen yanınızdan ayıramayacaksınız. iPad 3’ü biran evvel elimden çıkartıp kendime de bir tane almayı planlıyorum. Hem zaten çok yavaşladı, üstüne kaç model çıktı. Bahane önerilerinizi beklerim, kalın sağlıcakla :)

10 YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
10 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Enes
Enes
9 yıl önce

Bendede şuan ipad 3 var o bile şuan ihtiyaçları karşılıyor air 2 düşünemiyorum bile:)

Mert
Mert
9 yıl önce

SAyın Mehmet Bey eğer yanlış okumadıysam elinizdeki ipad 3 ü satmayı düşünüyorsunuz. Ben talibim :)

Mehmet Avincan
9 yıl önce
Reply to  Mert

Mert Bey dilerseniz hello (at) elmadergisi.com adresinden bana ulaşın, görüşelim. Anlaşırsak neden olmasın.

muhsin
muhsin
9 yıl önce
Reply to  Mehmet Avincan

Mehmet bey gerçekten güzel bir yazı olmuş. Teknik detaylara fazla girmeden insanları sıkmadan bu cihazı neden aldığınızı anlatmışsınız elinize sağlık. Eğer elinizdeki iPad ‘ü elden çıkardıktan sonra başka talipliler çıkarsa bende değişmek için niyetlenebilirim. Bende de 64 GB Wifi+cell ipad 3 var, iyi bir fiyat olursa neden olmasın?

finn
finn
9 yıl önce

oldukca samimi ve aydinlatici bir inceleme olmus.

Mehmet Avincan
9 yıl önce
Reply to  finn

Teşekkürler.

Ali kaplan
Ali kaplan
9 yıl önce

Akşam akşam öldüm gülmekten. Yazıdaki telefon numarasını aradınız mı? Çok şey kaçırdınız aramadıysanız :)

Mehmet Avincan
9 yıl önce
Reply to  Ali kaplan

Gerçekten birinin çıkıp arayacağını tahmin etmemiştim ama güldürmesine sevindim. Aramaya üşenenler için yazıdaki numara Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne ait. :)

M. Afak Yanç
M. Afak Yanç
9 yıl önce

Ben iPad Air 128GB/Cellular kullanıcısı olarak henüz almadım, müsait bir zamanda (bütçe meselesi) geçmeyi düşünüyorum yine de. Zorlu AppleStore’da biraz oynayıp inceledim. Gerçekten çooook güzel bir tasarım olmuş (altın rengi de gerçekten bir asalet havası katıyor da benim gibi kapaklı-kılıfsız kullanmayacaklara fazla bir faydası olamayacak…); 2GB RAM ile de ileriye yönelik çok daha güvenlikli kullanım sağlayacak. Sadece anlayamadığım nokta: iPad’lerdeki o ses kesme/ekran döndürme kilit tuşunu acaba hangi nedenle kaldırdılar? İkinci tahmin edemediğim nokta: 2015 Kasımında iPad Air3’ü çıkartınca, onda burada olmayan neler olabilecek?

Gülhan Ateş
Gülhan Ateş
9 yıl önce

Merhabalar, İpad Air kullanıcısıydım dün itibari ile Air 2 aldım. Kullanım sırasında en dikkatimi çeken konu klavye sesi oldu her ne kadar yan taraftaki ses tuşlarından sesi sıfırlasamda klavye sesi ve kapatma anındaki tık sesi kaybolmuyor. Bunları sadece ayarlar kısmından tamamen kapatabiliyorum. Bu kafama takılan bir durum oldu Air 2’de veya diğer İpad’lerde karşılaşmadığım bir durumdu. Bu konu ile ilgili de bir detay bulamadım incelemelerimde…

Son Yazılar