Google Geliştirici Konferansı 2014: Bilmeniz Gereken Her Şey

Google-IO-Keynote-13Google Kıdemli Başkan Yardımcısı Sundar Pichai

Elma Dergisi’nde Android haberi görmek biraz garip gelebilir. Fakat teknoloji dünyasındaki önemli gelişmeleri sizlere ulaştırmanın önemli olduğunu düşünmekteyim.  25 haziran günü, 3 saat süren Google Geliştirici Konferans’ında,yeni işletim sistemi Android L, Google Auto, Google Fit ve Google TV tanıtıldı.

Sizler için konferanstan önemli detayları, bu başlık altında topladım.

Google, Yeni Android için dizaynına ‘Material’ adını verdi

Android L

Google’ın dün tanıttığı en önemli yenilik, ismine ‘L’ adı verdiği yeni işletim sistemiydi. Yukarıda paylaştığım videoda görebileceğiniz üzere, oldukça renkli bir işletim sistemi olacağını görebiliyoruz.

L’in en önemli yeniliği olan Material dizaynı, Android telefonlarda, tabletlerde, akıllı saatlerde ve Chrome OS’de ilerleyen günlerde göreceğiz. Ayrıca Android L’in geliştirici sürümü de,  geliştiricilere dün dağıtılmaya başlandı.

Konuşan ekran kilidi sayesinde, Android L, akıllı  saatiniz ile entegre olarak, akıllı saatiniz üzerinden pin kodunu girmeden telefonunuzu açabilme özelliğini sağlıyor. Basitçe, eğer Android Wear işletim sistemli bir akıllı saatiniz varsa, telefonunuzu açmak için pin kodunuzu girmenize gerek kalmayacak. Ayrıca Google, yeni girişimi olan Android One’ı tanıttı. Servisin amacı; Hindistan, Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelere yüksek kalitede satın alınabilir ürünleri sunmak. Ülkemiz de gelişmekte olan ülkeler kategorisine girdiği için, bize de özel ürünler gelebilir.

Android Wear

Google-IO-Keynote-21

 

Google, giyilebilir alanda da adımlar atıyor. Google Wear, akıllı telefonlar, diğer giyilebilir cihazlar, Android TV ve Android L ile entegre halinde çalışacak.  Örnek vermek gerekirse, Android telefonunuza, tabletinize indirdiğiniz yeni programları, Android Wear algılayarak, bu programların Wear versiyonlarını otomatik olarak indirecek. Ayrıca her yeni güncellemede otomatik olarak yapacak.

Bildirimler üzerinede dersini iyi çalışan Google, Android Wear’da  sadece önemli ve alakalı bilgileri ekranınızda gösterecek. Uygulamalar üzerinden gelecek mesajları, ‘Google Now’ üzerinden dinleyebileceksiniz. Eğer telefonunuz çalarsa veya SMS gelirse akıllı saatiniz titreyerek mesajı ekrana getirecek. Android kullanıcıları bu yaz içerisinde çıkacak olan Moto 360’da bu özellikleri deneyimleyebilecekler.

Android Auto

andAUT89701

Diğer yeniliklerden birisi ise Google’ın arabalar için tasarladığı Android Auto. Apple’ın CarPlay’inden sonra Google’da araba piyasasından pay kapma düşüncesinde. Bu sistem tamamen sesiniz ile yönetilebilen bir sistem olacak. Google Now teknolojisi ile, araç içi iletişim(mesaj okuma,yollama,arama ya da ses komutları), navigasyon ile adres bulma ve müziklerinizi kontrol edebileceksiniz.

Android Auto SDK’sı ise yakında uygulamalarını yazmaları için geliştiricilere yayınlanacak.

 Android TV

TV11

Google’ın bu seneki süprizi bence Android TV oldu. Chromecast’e benzeyen fakat çeşitli yenilikleri beraberinde getiren Android TV ile canlı yayın izleyebilecek , Android uygulamaları yükleyebilecek ve Google Play servislerinden yararlanabileceksiniz.

Komutları yine Google Now aracılığı ile tamamen sesli olarak verebileceksiniz. Ayrıca akıllı saatiniz aracılığı ile kontrol etme şansı yine size verilmiş.

Google Fit

Screen-Shot-2014-06-25-at-2.30.57-PM

Google bir başka servisini daha tanıttı. Google Fit. Bu yeni platform adından da anlaşılacağı üzere Google, sağlık üzerinede yoğunlaşıyor. Sağlık sektörünün son yıllarda mobil dünyasında artan popüleritesi karşısında teknoloji şirketleri,birer birer ürünlerini tanıtmaya başladılar. Fitness ve sağlık bilgilerinizi bu servis sayesinde takip edebilecek ve daha sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmezlerinizden olacaktır.

Google Fit’in SDK’sı ise gelecek haftalarda geliştiricilere dağıtılarak, bu platform için geliştiricilerden programlar yazmaları beklenecek.

Google şimdiden, Noom, Nike, Adidas,Basis, Runtastic, RunKeeper, Polor,HTC ve Motorola gibi şirketler ile anlaşmalar imzalamış.

Sonuç olarak; rekabet iyidir iyi. :)

Ekleme: Iyi ki doğdun Mehmet Avincan! :)

 

Tagged With: , , , , ,