Her yıl yeni bir iPad almalı mıyım?

Yeni iPad tanıtıldığından beri mail ile gelen sorular, retina ekran veya kameradan ziyade yeni iPad almanın gerekli olup olmadığı ile ilgili. iPad 2 sahibi kullanıcılar güncellemeye değip değmeyeceği konusunda fikir istiyorlar. Bana kalırsa gerek yok. Yeni iPad’in hayal kırıklığı olduğunu öne sürmüyorum. Yanlış anlaşılmasın. Öncelikle yazıya devam edip nedenlerini inceleyelim.

Yeni iPad, şu an sahip olunabilecek kesinlikle en iyi tablet bilgisayar ancak iPad 2 sahibi biri için güncellemeye değeceğini düşünmüyorum. Cihazın aklınızı başınızdan alabilecek kilit bir üstünlüğü bulunmuyor. Retina ekran kesinlikle daha keskin ve kaliteli görüntü sunuyor ancak şu an elinizde tuttuğunuz iPad 2 ‘nin ekranı sizi, güncelleme yapmanızı gerektirecek kadar rahatsız ediyor mu gerçekten? Cevabınız hayır ise yeni iPad’in en önemli özelliğini elemiş oldunuz. iPad içinde geliştirilmiş bir A5X işlemci bulunuyor. Hız testlerini hepiniz görmüşsünüzdür. Görmeyenler ve vakti bol olanlar için bir video yayınlıyorum.

Zamanı olmayanlar için bahsettiğim örnek, videonun yedinci dakikasından sonra başlıyor. Hız konusunda kesinlikle daha sonra çıkacak olan bazı “güce aç” uygulamaların açılışlarında fark ortaya çıkacaktır. Mevcut uygulamalarda bu farkı algılayabilmek gerçekten zor.

Asıl önemli konu, yeni iPad’in artıları değil. Yeni iPad’e ihtiyacınız olup olmadığı. Şimdi size en önemli soruyu soruyorum; Her yıl yeni bir mac alıyor musunuz? Normal kullanımda bir bilgisayar sizi 2-4 yıl idare edebilir diye düşünüyorum.  Emin olun iPad’iniz de edebilir. Yandaki görselde iMac’in 2004’ten günümüze geçirdiği değişimi görebiliyorsunuz. Elbette içinde çok şey var ancak dışı neredeyse aynı. iPad’i de bunun gibi yıllar boyunca küçük değişiklikler ile güncellendiğine şahit olacağız. İlk çıkan iPad sahipleri için bir sözüm yok ama özellikle iPad 2 sahipleri için bana kalırsa yeni iPad almaya gerek yok. Elbette iPad’i hayatlarının olmazsa olmazı olan insanlar da bu yazıyı okuyorlardır. Gününün büyük bölümünü PC yerine iPad ile geçiren biri için bu güncelleme bir miktar mantıklı görünebilir. Her çıkan iPad’i, iPhone’u almaya kalkışırsanız şimdiden söyleyeyim bunun sonu yok arkadaşlar.

Bu yazıda değindiğim konu özellikle iPad 2 sahiplerini ilgilendiriyor. Şimdi bu güne kadar iPad satın almamış bir kişi çıkıp da “madem fazla fark yok, iPad 2 alayım” derse diye küçük bir not eklemeyi uygun buldum. Sakın almayın! Bekleyin. iPad’iniz yoksa eski teknoloji bir ürünü almaktansa bir iki ay bekleyip yenisini almak en doğrusu. Apple ABD’de iPad 2 satışına devam ediyor. Yeni iPad, ABD’de başlangıç fiyatı aynı (499$) tutularak satışa sunuldu. iPad 2 ise 399 $ etiket ile satışta. Türkiye’de durum ne olur kestirmek güç. Fiyat farkına değerse belki ama yine de henüz iPad sahibi olmayanlara mutlaka yeni iPad’i beklemelerini öneriyorum.

Tagged With: , , , ,