Her yıl yeni bir iPad almalı mıyım?

-

Yeni iPad tanıtıldığından beri mail ile gelen sorular, retina ekran veya kameradan ziyade yeni iPad almanın gerekli olup olmadığı ile ilgili. iPad 2 sahibi kullanıcılar güncellemeye değip değmeyeceği konusunda fikir istiyorlar. Bana kalırsa gerek yok. Yeni iPad’in hayal kırıklığı olduğunu öne sürmüyorum. Yanlış anlaşılmasın. Öncelikle yazıya devam edip nedenlerini inceleyelim.

Yeni iPad, şu an sahip olunabilecek kesinlikle en iyi tablet bilgisayar ancak iPad 2 sahibi biri için güncellemeye değeceğini düşünmüyorum. Cihazın aklınızı başınızdan alabilecek kilit bir üstünlüğü bulunmuyor. Retina ekran kesinlikle daha keskin ve kaliteli görüntü sunuyor ancak şu an elinizde tuttuğunuz iPad 2 ‘nin ekranı sizi, güncelleme yapmanızı gerektirecek kadar rahatsız ediyor mu gerçekten? Cevabınız hayır ise yeni iPad’in en önemli özelliğini elemiş oldunuz. iPad içinde geliştirilmiş bir A5X işlemci bulunuyor. Hız testlerini hepiniz görmüşsünüzdür. Görmeyenler ve vakti bol olanlar için bir video yayınlıyorum.

Zamanı olmayanlar için bahsettiğim örnek, videonun yedinci dakikasından sonra başlıyor. Hız konusunda kesinlikle daha sonra çıkacak olan bazı “güce aç” uygulamaların açılışlarında fark ortaya çıkacaktır. Mevcut uygulamalarda bu farkı algılayabilmek gerçekten zor.

Asıl önemli konu, yeni iPad’in artıları değil. Yeni iPad’e ihtiyacınız olup olmadığı. Şimdi size en önemli soruyu soruyorum; Her yıl yeni bir mac alıyor musunuz? Normal kullanımda bir bilgisayar sizi 2-4 yıl idare edebilir diye düşünüyorum.  Emin olun iPad’iniz de edebilir. Yandaki görselde iMac’in 2004’ten günümüze geçirdiği değişimi görebiliyorsunuz. Elbette içinde çok şey var ancak dışı neredeyse aynı. iPad’i de bunun gibi yıllar boyunca küçük değişiklikler ile güncellendiğine şahit olacağız. İlk çıkan iPad sahipleri için bir sözüm yok ama özellikle iPad 2 sahipleri için bana kalırsa yeni iPad almaya gerek yok. Elbette iPad’i hayatlarının olmazsa olmazı olan insanlar da bu yazıyı okuyorlardır. Gününün büyük bölümünü PC yerine iPad ile geçiren biri için bu güncelleme bir miktar mantıklı görünebilir. Her çıkan iPad’i, iPhone’u almaya kalkışırsanız şimdiden söyleyeyim bunun sonu yok arkadaşlar.

Bu yazıda değindiğim konu özellikle iPad 2 sahiplerini ilgilendiriyor. Şimdi bu güne kadar iPad satın almamış bir kişi çıkıp da “madem fazla fark yok, iPad 2 alayım” derse diye küçük bir not eklemeyi uygun buldum. Sakın almayın! Bekleyin. iPad’iniz yoksa eski teknoloji bir ürünü almaktansa bir iki ay bekleyip yenisini almak en doğrusu. Apple ABD’de iPad 2 satışına devam ediyor. Yeni iPad, ABD’de başlangıç fiyatı aynı (499$) tutularak satışa sunuldu. iPad 2 ise 399 $ etiket ile satışta. Türkiye’de durum ne olur kestirmek güç. Fiyat farkına değerse belki ama yine de henüz iPad sahibi olmayanlara mutlaka yeni iPad’i beklemelerini öneriyorum.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

5 YORUMLAR

  1. Her yıl değil şu an bile hala ihtiyacım olmuyor. Gidiyim rahat durmayayım para harcıyayım diyorum. Düşünüyorum düşünüyorum iPad almamı gerektiren şu an için hiçbirşey yok. Kişiden kişiye değişir tabii…

  2. yazıya bir ilave de benden: şayet ipad2 ye sahipseniz ve satış fiyatınız ile yeni ipad inizi alış fiyatınız arasında önemli bir fark olmayacaksa da yeni bir teknolojiye, özellikle de retina ekranlı bir ipad e sahip olmayı geciktirmek de çok akıllıca olmayacaktır. Ne de olsa 1 yıl sonra ipad2 nin bugüne kıyasla daha düşük bir değere gideceği kesin. örn. ben ipad2 yi 1.100 TL ye almıştım 850 ye sattım-gitti. yeni ipad in kanada dan bana gelişi 1.050 TL. yani 200 TL lik bir farkla yenilenebiliyorsa bence fazla düşünmeye gerek yok.

  3. bence çok iyi bir yazı olmuş. eminim çok kişi bu yazıdan sonra düşüncesi değişecektir ;)) mesela bende şöyle bir örnek vereyim, kullandığım iphone3G ise 3Gs almıyorum ip4 bekleyip onu aldım. şimdi ip5 bekliyorum. mesela arada mutlaka bir model bırakıyorum, zira buna bütçe yetmez….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.