iCloud ile Aman Tanrım Demeye Son!

-

 

Ekran Resmi 2013-02-09 14.14.23

Çoğu zaman iCihazlarımızı Mac’lerimize ve PC’lere bağlamak zor geliyor veya yedekleme almayı unutabiliyoruz. Oluşan problemler yüzünden iOS’u yeniden yüklemek zorunda kalabiliyoruz ve bunun sonucunda yedeklerimiz güncel olamayabiliyor. Peki bir telefonda bizim için önemli neler var?  Rehber, mesaj ve fotoğraf-video arşivlerimiz. Aman tanrım! Her şeyim silindi dememek, forumlarda ”acil!! help!! Kardeşim bi bakar mısın? Hacı abi bi el atıverde halledek.” Tarzı cümleler kurmamak için size bu yazıyı yazmaya karar verdim.

iCloud Mu O da Ne?

iCloud işte bu!

icloud_music

Apple’ın bize sunduğu görselde iCloud çok güzel bir şekilde tasvir edilmiş durumda. Yani iCihaz’larınız ve Mac’lerinizde bulunan önemli kişisel bilgilerinizi bulut sunucularda saklamak ve ihtiyacınız olduğu zamanlarda bu bilgilerinizi buradan istediğiniz zaman alabilmek. Eyvah beni izliyorlar, bilgilerimi biliyorlar tarzı sorularınızı izleyenler için Cem YILMAZ’ın ”The Fundamentals” gösterisinden bir espiriyi anımsamalarını rica edeceğim. (Yardım: Facebook bilgileri- FBI espirisi :) ) Ama yinede kırmızı bülten ile aranıyorsanız bu nimetten yararlanmanız doğru olmayabilir. Tercih sizin.

Detaya İnelim

Detaya indiğimizde iCloud’un yeteneklerini saymakla bitmez ama bir yerden başlamak lazım.

Fotoğraf  Yayını

overview_photostream_hero_2x

Fotoğraf Yayını sayesinde, tek bir iOS aygıtında fotoğraf çektiğinizde bu fotoğraf, Mac veya PC de dahil diğer tüm aygıtlarınızda otomatik olarak görüntülenir. iCloud, bir dijital kameradan bilgisayarınıza aktardığınız fotoğrafları Wi-Fi üzerinden iPhone, iPad ve iPod touch’ınıza gönderir. Eşzamanlama, e-posta ekleri ve dosya aktarımı yoktur. Resimleriniz, elinizin altında hangi aygıt varsa oradadır.

Belgeler

overview_documentsinthecloud_hero_2x

Mac, iPhone, iPad ve iPod touch’la harika belgeler ve sunumlar hazırlayabilirsiniz. Ayrıca iCloud’la çalışmalarınızı Mac’te ve tüm iOS aygıtlarında güncel tutar, dosya ve klasör karmaşasından kurtulursunuz. Belgeler, en son düzenlemelerle birlikte uygulamalarda depolandığından, her yerde otomatik olarak görünür. iCloud, Keynote, Pages ve Numbers gibi uygulamalarla entegredir. iCloud destekli diğer uygulamalarla da çalışır. Mesela Mac’inizde bir yapılacaklar listesi oluşturup iPhone’unuzda düzenleyebilirsiniz. iPod touch’ınızda resim yapmaya başlayabilir ve son rötuşları iPad’inizde yapabilirsiniz. Veya iPad’inizde oyun oynamaya başlayıp, iPod touch’ınızda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Safari

overview_safari_hero_2x

iCloud, yer imlerini ve Okuma Listesi’ni tüm aygıtlarınızda güncel tutar. iCloud Sekmeleri, iPad, iPhone, iPod touch ve Mac’te açtığınız tüm İnternet sayfalarını gösterir. Böylece kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Safari sadece bağlantıları değil, internet sayfalarını da Okuma Listesi’ne kaydederek, internet olmadığında da sayfaları gezmeye devam etmenizi sağlar.

Takvim, Kişiler ve Mail

overview_calendarcontactsmail_hero_2x

iCloud, yanınızda olmadan yaşayamayacağınız şeyleri, yani takvimlerinizi, kişilerinizi ve e-postalarınızı tüm aygıtlarınızda güncel tutar. Diyelim ki bir e-posta sildiniz, takvime bir etkinlik eklediniz veya bir kişiyle ilgili bilgileri güncellediniz. iCloud tüm değişiklikleri tüm cihazlarınızda uygular. Aynı şey notlarınız, anımsatıcılarınız ve kitap ayraçlarınız için de geçerlidir.

Uygulamalar

overview_apps_hero_2x

Birden çok iOS aygıtınız varsa iCloud, uygulamalarınızın her yerde sizinle olmasını sağlar. iPhone’unuza yeni bir uygulama indirdiğinizde iPad’inizde de otomatik olarak görünür. Aygıtlarınızı eşzamanlanmış tutmakla ilgili endişelenmek zorunda kalmazsınız. iCloud bunu sizin için yapar. Ya da diyelim ki uzun zaman önce satın aldığınız ve yeni iPod touch’ınızda olmasını istediğiniz bir uygulama var. iCloud, önceki indirmelerinizi App Store’daki satın alma geçmişinizde görmenizi sağlar. Bu uygulamaları zaten satın almış olduğunuzdan, ek ücret ödemeden iPhone, iPad veya iPod touch’a tekrar indirebilirsiniz.

iBooks

overview_ibooks_hero_2x

iCloud sayesinde okumak için en iyi yer, iOS aygıtınızın olduğu herhangi bir yerdir. iBookstore’dan yeni bir kitap indirir indirmez, iCloud onu otomatik olarak tüm aygıtlarınıza iletir. Siz iPad’inizde okumaya başlar, bazı metinleri işaretler, notlar alır veya bir kitap ayracı koyarsınız. iCloud, yaptığınız bu değişiklikleri iPhone ve iPod touch’ınızda da günceller.

iPhone’ umu Bul

overview_findmyiphone_hero_2x

Aygıtınız kayıpsa iPhone’umu Bul özelliği size yardım edebilir.3 iCloud.com adresinde bir oturum açın veya başka bir aygıttaki iPhone’umu Bul uygulamasını kullanın yeter. Aygıtınızı haritada görebilir, ekranında bir mesaj görüntüleyebilir, uzaktan bir parola kilidi ayarlayabilir veya verilerinizi silebilirsiniz. iOS 6’yla, iCloud kayıp iOS cihazınızı bulmayı ve korumayı kolaylaştıracak Kayıp modunu sunar. Kayıp modu, dört haneli bir parolayla cihazı kilitler ve irtibat numarasını içeren bir mesaj gönderir. Böylece yardımsever birisi onu bulduğunda, yalnızca Kilit ekranını kullanarak (yani diğer bilgilerinize erişemeden) sizi arayabilir. Kayıp modundayken, cihazınız bulunduğu yerlerin bir kaydını tutar ve siz de iCloud.com adresinden veya iPhone’umu Bul uygulamasını kullanarak bu raporlara ulaşabilirsiniz.

Arkadaşlarımı Bul

overview_findmyfriends_hero_2x

 Arkadaşlarımı Bul, bulunduğunuz yeri sizin için önemli kişilerle paylaşmanın en iyi yoludur. Sizinle konumunu paylaşan aileniz ve arkadaşlarınız haritada görünür. Böylece nerede olduklarını ve ne yaptıklarını hemen öğrenebilirsiniz. Ayrıca konuma dayalı bildirimler alabilirsiniz. Örneğin çocuklarınız okuldan çıktıklarında veya eve vardıklarında bundan haberdar olabilirsiniz. Arkadaşlarımı Bul, isterseniz sizin konumuzu da başkalarına yollar ve sevdiklerinizle daima iletişim halinde olmanızı sağlar.

Daha Fazla Alan, Daha Fazla Ücret

IMG_0848

Ücretler hiçte fena değil. Ama belirteyim ben hiç bir zaman 5GB’ yi aşamadım. Video ve müzik dosyalarınızı yedeklemek için fazla alana ihtiyaç duyulacağını belirtmek hiçte zor değil. iCloud sizin için biçilmiş kaftan.

iCloud’un hayatımızı kolaylaştırdığı kesin. iCloud’u kullanarak hiçbir şey kaybetmeyecek, bilgilerinizin güvenli bir yerde saklandığından emin ve istediğiniz zaman ona ulaşabileceksiniz. Apple, bir hizmeti ile daha gönlümüze taht kurarken, öncülüğünü ettiği bu hizmeti stabil ve sorunsuz sunarak biz kullanıcılara ne kadar değer gösterdiğini yine kanıtlamıştır.

Apple.com’dan alıntılar yapılmıştır.

Mehmet Terziler
facebook.com/mehmeterziler / twitter.com/mehmetterziler

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.