Ana SayfaGeneliOS 10 Tanıtıldı

iOS 10 Tanıtıldı

Apple, uzun süredir hakkında konuşulan iOS 10 sürümünü tanıttı. Geçen yıl kararlılık üzerine yoğunlaşıldığı için bu yıl yeni özellikler geleceğini tahmin ediyorduk.

Diğer yazılarda olduğu gibi inceleme yapmadan önce iOS 10’un yeni özelliklerini özetleyelim.

iOS 10’da en çok dikkat çeken ve bir o kadar da az işlevsel olan özellik mesajlar oldu. Türlü türlü balonlar, emojiler, el yazıları, stickerlar vs eklenebilen mesajlar, yeni iOS versiyonunda oldukça süslü. Artık yolladığınız mesajların çeşitliliği neredeyse sınırsız çünkü Mesajlar uygulamasına üçüncü parti uygulamalar da dahil olabiliyor. Bu sayede mesajlar uygulaması ile içerik paylaşımının yapılabildiği kolaylıkla para göndermek bile mümkün hale geliyor.

Siri, Sierra’da olduğu gibi üçüncü parti uygulamalarla çalışabiliyor. Bu sayede artık herhangi bir uygulama için de Siri’yi kullanabilmek mümkün olacak.

Harita uygulamasında da pek çok yenilik var. Ülkemizde çalışır mı bilinmez ama artık harita uygulamasında bulduğunuz bir konumdan rezervasyon yapmak veya o konuma taksi çağırmak mümkün. Harita bulunduğunuz konumu, ve genelde o konumda bulunduğunuz zaman dilimine uygun önerilerde bulunabiliyor. Örneğin iş konumunda saat 18.00 sularındayken haritayı açtığınızda, eve gitmek istediğinizi düşünüp alt taraftan evinize rotayı hazırlamış oluyor.

Home adı verilen yeni uygulama, akıllı ev araçlarını tek bir başlık altında topluyor. Home-Kit uyumlu bir aracınız (örneğiniz Philips Hue akıllı ampul) varsa onun ve benzeri araçların tüm ayarlarına Home uygulamasından erişebiliyorsunuz.

Apple Music, Sierra’da özetlemeye çalıştığım gibi yenilendi. Kesinlikle daha başarılı görünüyor fakat tecrübe etmeden detay paylaşmak pek doğru değil.

iOS 10’un göze çarpan en büyük yeniliklerinden biri de yeni kilit ekranı. Telefonu kendinize doğru kaldırdığınızda kilit ekran otomatik olarak aktifleşiyor. Bildirimler ekranda hazır bir şekilde sizi bekliyor. Bildirimlere ve bunların detaylarına inebilmek kilit ekrandayken bile mümkün. 3D Touch destekleyen cihazlarda bu işlem tahmin edebileceğiniz gibi çok daha kolaylaştırılmış. iOS 9 yüklü cihazlarda 3D Touch neredeyse hiç kullanılmayan bir özellikti fakat iOS 10 ile Apple bu özelliğin daha çok kullanılmasını hedeflemiş gibi görünüyor. 3D Touch pek çok uygulamada artık daha fazla işe yarar olmuş.

Bildirimlerin de işlevselliği artmış. Fotoğrafları veya videoları da artık bildirim ekranındayken görüntüleyebiliyoruz.

Sezgisel yazım olarak tanımlayabileceğim bir diğer özellik ise oldukça güzel düşünülmüş. Örneğin bir mail yazarken Ahmet’in telefon numarası yazdığınız anda sistem rehberinizde Ahmet adlı kişileri tarayıp en sık görüştüklerinizin telefon numarasını hemen klavye üzerinde size sunuyor.

Fotoğraflar uygulaması, Sierra’da olduğu gibi yeni özelliklere kavuşmuş. Anılar olarak adlandırabileceğimiz yeni bir bölüm, eski fotoğraflarınızı derleyerek size bir sunum hazırlıyor. Ayrıca fotoğraflara yerler ve yüzler tanımlanabiliyor ve buna göre arama yapabiliyorsunuz. Fotoğrafların arama kutusuna ağaç yazmanız durumunda içinde ağaç olan fotoğrafları bulup önünüze çıkartıyor.

Eğer iki ayrı dili aynı anda kullanmanız gerekiyorsa klavye değiştirmeden bunu yapmak artık mümkün. Sistem diğer dil ile yazmaya başladığınız kelimeyi algılayıp o dil ile yazımı sürdürebilmenize olanak sağlıyor.

Şimdilik iOS 10 ile ilgili öne çıkanlar bunlar. Test etmek ve yeni yazılımı detaylıca inceleyebilmek için birkaç gün kullanacağız. Çok yakında Elma Dergisi Gözüyle bir inceleme yazısı hazırlayıp sizlerle paylaşmış oluruz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

1 Yorum

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
emre
emre
8 yıl önce

Koyu renk modu yine dedikodu olarak kaldi malesef keske kullanicilara boyle bir opsiyonda sunulsaydi.

Son Yazılar