iOS 10 Tanıtıldı

-

Apple, uzun süredir hakkında konuşulan iOS 10 sürümünü tanıttı. Geçen yıl kararlılık üzerine yoğunlaşıldığı için bu yıl yeni özellikler geleceğini tahmin ediyorduk.

Diğer yazılarda olduğu gibi inceleme yapmadan önce iOS 10’un yeni özelliklerini özetleyelim.

iOS 10’da en çok dikkat çeken ve bir o kadar da az işlevsel olan özellik mesajlar oldu. Türlü türlü balonlar, emojiler, el yazıları, stickerlar vs eklenebilen mesajlar, yeni iOS versiyonunda oldukça süslü. Artık yolladığınız mesajların çeşitliliği neredeyse sınırsız çünkü Mesajlar uygulamasına üçüncü parti uygulamalar da dahil olabiliyor. Bu sayede mesajlar uygulaması ile içerik paylaşımının yapılabildiği kolaylıkla para göndermek bile mümkün hale geliyor.

Siri, Sierra’da olduğu gibi üçüncü parti uygulamalarla çalışabiliyor. Bu sayede artık herhangi bir uygulama için de Siri’yi kullanabilmek mümkün olacak.

Harita uygulamasında da pek çok yenilik var. Ülkemizde çalışır mı bilinmez ama artık harita uygulamasında bulduğunuz bir konumdan rezervasyon yapmak veya o konuma taksi çağırmak mümkün. Harita bulunduğunuz konumu, ve genelde o konumda bulunduğunuz zaman dilimine uygun önerilerde bulunabiliyor. Örneğin iş konumunda saat 18.00 sularındayken haritayı açtığınızda, eve gitmek istediğinizi düşünüp alt taraftan evinize rotayı hazırlamış oluyor.

Home adı verilen yeni uygulama, akıllı ev araçlarını tek bir başlık altında topluyor. Home-Kit uyumlu bir aracınız (örneğiniz Philips Hue akıllı ampul) varsa onun ve benzeri araçların tüm ayarlarına Home uygulamasından erişebiliyorsunuz.

Apple Music, Sierra’da özetlemeye çalıştığım gibi yenilendi. Kesinlikle daha başarılı görünüyor fakat tecrübe etmeden detay paylaşmak pek doğru değil.

iOS 10’un göze çarpan en büyük yeniliklerinden biri de yeni kilit ekranı. Telefonu kendinize doğru kaldırdığınızda kilit ekran otomatik olarak aktifleşiyor. Bildirimler ekranda hazır bir şekilde sizi bekliyor. Bildirimlere ve bunların detaylarına inebilmek kilit ekrandayken bile mümkün. 3D Touch destekleyen cihazlarda bu işlem tahmin edebileceğiniz gibi çok daha kolaylaştırılmış. iOS 9 yüklü cihazlarda 3D Touch neredeyse hiç kullanılmayan bir özellikti fakat iOS 10 ile Apple bu özelliğin daha çok kullanılmasını hedeflemiş gibi görünüyor. 3D Touch pek çok uygulamada artık daha fazla işe yarar olmuş.

Bildirimlerin de işlevselliği artmış. Fotoğrafları veya videoları da artık bildirim ekranındayken görüntüleyebiliyoruz.

Sezgisel yazım olarak tanımlayabileceğim bir diğer özellik ise oldukça güzel düşünülmüş. Örneğin bir mail yazarken Ahmet’in telefon numarası yazdığınız anda sistem rehberinizde Ahmet adlı kişileri tarayıp en sık görüştüklerinizin telefon numarasını hemen klavye üzerinde size sunuyor.

Fotoğraflar uygulaması, Sierra’da olduğu gibi yeni özelliklere kavuşmuş. Anılar olarak adlandırabileceğimiz yeni bir bölüm, eski fotoğraflarınızı derleyerek size bir sunum hazırlıyor. Ayrıca fotoğraflara yerler ve yüzler tanımlanabiliyor ve buna göre arama yapabiliyorsunuz. Fotoğrafların arama kutusuna ağaç yazmanız durumunda içinde ağaç olan fotoğrafları bulup önünüze çıkartıyor.

Eğer iki ayrı dili aynı anda kullanmanız gerekiyorsa klavye değiştirmeden bunu yapmak artık mümkün. Sistem diğer dil ile yazmaya başladığınız kelimeyi algılayıp o dil ile yazımı sürdürebilmenize olanak sağlıyor.

Şimdilik iOS 10 ile ilgili öne çıkanlar bunlar. Test etmek ve yeni yazılımı detaylıca inceleyebilmek için birkaç gün kullanacağız. Çok yakında Elma Dergisi Gözüyle bir inceleme yazısı hazırlayıp sizlerle paylaşmış oluruz.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

Önceki İçerikmacOS Sierra Tanıtıldı
Sonraki İçerikiOS 10 Beta İncelemesi

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.