Ana SayfaHabermacOS Sierra Tanıtıldı

macOS Sierra Tanıtıldı

Apple, daha önce söylenti olarak duyurduğumuz gibi OS X’in adını artık macOS olarak anacak. 10.12 kodlu yeni işletim sisteminin adı ise Mavericks, Yosemite ve El Capitan gibi yine California’dan “Sierra” oldu.

Sierra irili ufaklı pek çok yenilik ile geliyor ama en çok dikkat çeken özelliği şüphesiz Siri olacak. Beklediğimiz gibi nihayet macOS Sierra ile birlikte Siri nihayet Mac sistemlere geliyor.

Bilgisayarınızdaki dosyaları kolayca bulabilmenizden, uygulamalar arası çalışmaya kadar Siri Mac’e oldukça iddalı bir giriş yapacak. Örneğin “Geçen hafta Ankara’da çektiğim fotoğrafları göster” gibi bir komutunuza listelediği fotoğraflardan birini tutup direk bir uygulamaya sürükleyip çalışmayı sürdürmek oldukça işleri kolaylaştıracak diye düşünüyorum. Notlardan ajandaya, mail’den diğer tüm uygulamalara aklınıza ne gelirse Siri’nin emrinize amade çalışacağını bilmek gerçekten iyi oldu.

Sierra yüklü bir Mac’iniz varsa yanına Apple Watch’ınız ile yaklaşmanız, onu şifre girmeden açıp kullanabilmenize olanak sağlıyor.

Ekran Resmi 2016-06-14 01.10.33

Sierra’ya universal clipboard adlı bir özellik geldi. Bu özellik aynı zamanda iOS 10’da da var. Universal clipboard sayesinde Mac’te kopyaladığınız bir metni, fotoğrafı veya bir bağlantıyı dilerseniz iPhone veya iPad’inizde dilediğiniz yere yapıştırabiliyorsunuz.

Henüz ülkemizde kullanılamayan Apple Pay de Mac’lere, daha doğrusu tarayıcınıza geldi. Bir web sayfasında ödeme yapmak istediğinizde Apple Pay’i seçip onayı iPhone’unuzun Touch ID’si veya Apple Watch’ınız ile vermek işleri oldukça kolaylaştıracaktır. Ülkemizde kullanmak istediğimiz en büyük Apple hizmetlerinden biri olan bu servis malesef henüz anavatanında dahi çok yaygın değil.

Sierra, bilgisayarınızdaki dosyaları tarıyor ve izin verdiyseniz eski, kullanmadığınız veya çok seyrek kullandığınız dosyaları iCloud Drive’a taşıyıp istediğinizde oradan çağırıyor. Benzeri bir işlem olarak işinize yaramayan çerezler veya artık dosyaları da kafasına göre silebiliyor. Bu sayede diski optimize ediyor ve ciddi bir boş alan açıyor.

Hazır iCloud Drive demişken, Mac’teki neredeyse tüm dosyalarınıza iOS cihazlarınızdan ulaşabileceğiniz müjdesini de vermiş olayım.

Ekran Resmi 2016-06-14 01.10.17

Fotoğraflar uygulaması, Sierra ile birlikte güncelleniyor. Artık “hatıralar” adlı yeni bir bölümü de içeren uygulama içinde pek çok iyileştirme mevcut. Özellikle eski etkinliklerden derlediği fotoğraf veya videolar ile otomatik olarak oluşturduğu videoları pek çok kişinin seveceğini düşünüyorum. Fotoğraflar uygulamasına akıllı bir arama sistemi entegre edilmiş. “Sahil” terimini girdiğinizde uygulama içinde sahil olan fotoğrafları tarayıp önünüze getirebiliyor. Aynı şeyi doğum günü pastası veya gün batımı gibi ifadeler ile de yapması gerçekten çok başarılı. Tüm bunları siz herhangi bir etiketleme işlemi yapmadan gerçekleştirmesi oldukça şaşırtıcı. Fotoğraflar uygulamasında yerler ve yüzler ile de albüm oluşturmak artık mümkün.

iTunes içindeki Apple Music baştan sona yenilenmiş. Yepyeni arayüz kesinlikle eskisinden on kat daha iyi fakat hala Spotify’dan daha iyi olup olmadığı tartışılır.

Sierra, sistemin tümünde ve destekleyen uygulamalarda sekme özelliği sunuyor. Safari ve diğer web tarayıcılardan aşina olduğumuz sekmeler, daha yeni alışmaya başladığımız finder da olduğu gibi pek çok uygulamada kullanılabiliyor. Bu sayede ekran alanı çok daha verimli bir şekilde kullanılıyor.

iPad’lerdeki resim içinde resim özelliği de Sierra ile Mac’lere gelen bir diğer özellik. Tam ekran veya bölünmüş ekranda çalışırken bir video içeriğini ekranın dilediğiniz yerine sürükleyip oynamasını sağlayabiliyorsunuz.

Sierra da tıpkı iOS 10 ve watchOS 3 gibi önümüzdeki sonbahar aylarında son kullanıcı ile buluşacak. Şimdilik sadece geliştiriciler için açık beta olarak indirilip kullanılabilen sistemi önümüzdeki aydan itibaren test etmek isterseniz halka açık beta programına bu bağlantıya tıklayarak kayıt olmanız yeterli.

Elma Dergisi gözüyle Sierra incelemesini de en kısa sürede yapmak için indirmeye başladık. Biraz kullanıp burada bahsettiğimiz ve bahsetmediğimiz tüm detayları yazmaya çalışacağız.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

5 YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
cihat
cihat
7 yıl önce

Çok kaliteli yazılarınız var ?

Mehmet Avincan
7 yıl önce
Reply to  cihat

Teşekkürler Cihat Bey. Arşiv bölümümüzü henüz keşfetmediyseniz göz atmanızı tavsiye ederiz.

Tayfun
Tayfun
7 yıl önce

Çok güzel özetlemişsiniz. Tebrikler.

Mehmet Avincan
7 yıl önce
Reply to  Tayfun

Teşekkürler Tayfun Bey. Detaylı incelemesi yapılacak. Kurup iyice kurcalamadan fazla detaya inmek istemedik.

Hamuş
Hamuş
7 yıl önce

sizin incelemenizi dört gözle bekliyoruz!

Son Yazılar