watchOS 3 Tanıtıldı

-

Apple, bugünkü etkinlikte Apple Watch için yeni işletim sistemi olan watchOS 3’ü tanıttı. Apple watch’ın en çok eleştirilen yönü olan uygulamaları açarkenki bekleme süresi, yeni işletim sistemi ile tarihe karışmış gibi görünüyor. Artık sık kullanılan uygulamalar, simgesine dokunduğunuz anda ekranda beliriyor.

Ayrıca yandaki tuşa basmak artık sık haberleşilen kişiler yerine sık kullanılan uygulamaların yer aldığı docku açıyor. Aşağıdan yukarı kaydırmak ise iOS cihazlarındaki gibi denetim merkezini ekrana getiriyor.

Apple Watch’a yeni işletim sistemi ile yeni ve kullanışlı birkaç saat kadranı daha eklendi ve saat yüzleri arasında hızlı geçiş özelliği dahil edildi.

Fitness için Aktivite halkaları artık motivasyonu artırmak için paylaşılabilir oldu. Ayrıca aynı ekranda birden fazla değer de artık görüntülenebiliyor. Akıllı bazı seçenekler ise egzersizleri kolaylaştıracak gibi görünüyor. Koşmaya ara verdiğinizde Apple Watch bunu algılayıp egzersizi durduruyor ve devam ettiğinizde egzersiz değerlerini kaydetmeyi sürdürüyor. Etkinlikte sağlıkla ilgili göze çarpan en önemli detaylardan biri ise tekerlekli sandalyeye bağlı kullanıcıların farklı itme tekniklerine dayanan egzersiz metodları oldu.

Yeni Nefes uygulaması ise günlük stres ile başa çıkabilmek veya sakinleşmek için birkaç dakika istediğinizde size animasyonlar ile yardımcı oluyor.

Mesajlar, -ki iOS 10 başlıklı yazı ile çok daha fazlasını aktaracağım- baştan aşağı değişti diyebiliriz. Türlü animasyonlar, görünmez mürekkep ile gizli mesajlar, el yazısı veya sessiz sedasız konuşmadan metin girişi yapmaya olanak sağlayan scribble özelliği gibi onlarca yenilik mesajlar uygulaması ile hayatımıza dahil oluyor. Tüm bunları incelememizi yaptıktan sonra Elma Dergisi gözüyle paylaşmak daha doğru olacaktır.

Apple Watch’a ve diğer iOS cihazlarına eklenen Home (ev) uygulaması ile evinizde kullandığınız HomeKit uyumlu tüm cihazlar tek bir ekrandan kontrol edilebiliyor. Günaydın dediğinizde perdenizi açıp kahve makinanızı çalıştırabilen veya iyi geceler komutunuza kapıyı kilitleyip ışıkları kapatan kişi Siri olacak.

Dikkat çeken bir diğer Apple Watch özelliği ise SOS olacak. Dünyanın neresinde olduğunuzun bir önemi olmadan yandaki tuşa basıp basılı tutmanız durumunda saat otomatik olarak acil durum telefonunu (Türkiye için 112) arayarak yardıma daha hızlı ulaşmanızı amaçlıyor.

Mac bilgisayarınızı açtığınızda Apple Watch yakında olduğunu algılayıp şifre girmeden sisteme ulaşabilmenizi sağlayacak.

Kısa kısa bahsetmeye çalıştığım bu ve bunlara benzer özelliklerin hepsi watchOS ile önümüzdeki sonbaharda kullanılmaya başlanacak.

 

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

  1. Acaba bu sonbaharda apple watch 2 çıkacak mı yoksa sadece yazılımı mı güncellenecek?
    Ona göre bu yaz almayı düşünüyorum da bilgilendirirseniz sevinirim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.