Ana SayfaiOS BlogwatchOS 3 Tanıtıldı

watchOS 3 Tanıtıldı

Apple, bugünkü etkinlikte Apple Watch için yeni işletim sistemi olan watchOS 3’ü tanıttı. Apple watch’ın en çok eleştirilen yönü olan uygulamaları açarkenki bekleme süresi, yeni işletim sistemi ile tarihe karışmış gibi görünüyor. Artık sık kullanılan uygulamalar, simgesine dokunduğunuz anda ekranda beliriyor.

Ayrıca yandaki tuşa basmak artık sık haberleşilen kişiler yerine sık kullanılan uygulamaların yer aldığı docku açıyor. Aşağıdan yukarı kaydırmak ise iOS cihazlarındaki gibi denetim merkezini ekrana getiriyor.

Apple Watch’a yeni işletim sistemi ile yeni ve kullanışlı birkaç saat kadranı daha eklendi ve saat yüzleri arasında hızlı geçiş özelliği dahil edildi.

Fitness için Aktivite halkaları artık motivasyonu artırmak için paylaşılabilir oldu. Ayrıca aynı ekranda birden fazla değer de artık görüntülenebiliyor. Akıllı bazı seçenekler ise egzersizleri kolaylaştıracak gibi görünüyor. Koşmaya ara verdiğinizde Apple Watch bunu algılayıp egzersizi durduruyor ve devam ettiğinizde egzersiz değerlerini kaydetmeyi sürdürüyor. Etkinlikte sağlıkla ilgili göze çarpan en önemli detaylardan biri ise tekerlekli sandalyeye bağlı kullanıcıların farklı itme tekniklerine dayanan egzersiz metodları oldu.

Yeni Nefes uygulaması ise günlük stres ile başa çıkabilmek veya sakinleşmek için birkaç dakika istediğinizde size animasyonlar ile yardımcı oluyor.

Mesajlar, -ki iOS 10 başlıklı yazı ile çok daha fazlasını aktaracağım- baştan aşağı değişti diyebiliriz. Türlü animasyonlar, görünmez mürekkep ile gizli mesajlar, el yazısı veya sessiz sedasız konuşmadan metin girişi yapmaya olanak sağlayan scribble özelliği gibi onlarca yenilik mesajlar uygulaması ile hayatımıza dahil oluyor. Tüm bunları incelememizi yaptıktan sonra Elma Dergisi gözüyle paylaşmak daha doğru olacaktır.

Apple Watch’a ve diğer iOS cihazlarına eklenen Home (ev) uygulaması ile evinizde kullandığınız HomeKit uyumlu tüm cihazlar tek bir ekrandan kontrol edilebiliyor. Günaydın dediğinizde perdenizi açıp kahve makinanızı çalıştırabilen veya iyi geceler komutunuza kapıyı kilitleyip ışıkları kapatan kişi Siri olacak.

Dikkat çeken bir diğer Apple Watch özelliği ise SOS olacak. Dünyanın neresinde olduğunuzun bir önemi olmadan yandaki tuşa basıp basılı tutmanız durumunda saat otomatik olarak acil durum telefonunu (Türkiye için 112) arayarak yardıma daha hızlı ulaşmanızı amaçlıyor.

Mac bilgisayarınızı açtığınızda Apple Watch yakında olduğunu algılayıp şifre girmeden sisteme ulaşabilmenizi sağlayacak.

Kısa kısa bahsetmeye çalıştığım bu ve bunlara benzer özelliklerin hepsi watchOS ile önümüzdeki sonbaharda kullanılmaya başlanacak.

 

2 YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
A
A
7 yıl önce

Bu saatlerin tipi resmen felaket.

Muharrem Cem Bektaş
Muharrem Cem Bektaş
7 yıl önce

Acaba bu sonbaharda apple watch 2 çıkacak mı yoksa sadece yazılımı mı güncellenecek?
Ona göre bu yaz almayı düşünüyorum da bilgilendirirseniz sevinirim

Son Yazılar