iOS 6 ile yeni bir deneyim

iOS, ilk versiyonlarından (iPhone OS) beri neredeyse aynı görünüme sahip malumunuz. Bugünlerde Apple’da tatlı bir telaş var. WWDC 12 öncesi pek çok siteye iOS 6 ile yapılan ziyaretler göze çarpıyor. WWDC 12’de tanıtılması beklenen iOS 6’nın yeni iPhone ile birlikte Eylül – Ekim aylarında kullanıcılar ile buluşmasını bekliyorum. Tanıtımından önce, bugün yayınlanan WWDC 2012 uygulamasında göze çarpan bazı ayrıntılar var.

Menülerde ve başlıklardaki renk değişiklikleri, ilk göze çarpanlardan… Bu uygulamada kullanılan tasarımın iOS 6’da kullanılmasını beklemek yanlış olmaz. Farkındaysanız bugün sızan, yeni iPhone tasarımına ait olduğu ileri sürülen görüntülerde yine aluminyum kullanılmıştı. Menülerde de MacBook’larda kullanılan aluminyum renkleri görülüyor.

Soldaki görüntü, geçen yılki WWDC etkinliğinin uygulaması, sağdaki ise bugün yayınlanan WWDC 12 uygulamasına ait. Menü ve tuşlardaki görünüm hakkında daha fazla konuşmaya gerek yok sanırım. Yine bugün sızan ve bir miktar bulanık görünen yeni maps uygulamasına ait  görüntülerde de bu aluminyum görünümlü düğmeler kullanılmış.

Bu arada, yenilenmiş Maps uygulamasına ait bir görüntü de sızmış oldu :) Hep birlikte beklemeye devam ediyoruz. Şurada WWDC’ye ne kaldı? :)

Tagged With: , ,