iOS 7 hakkında düşüncelerimiz

-

Haziran ayı yaklaşırken iOS 7 hakkında beklentiler ve söylentiler de artmaya başladı. Elma Dergisi okuyucularından Yekta Fırtına’nın önerisi üzerine yazarlar olarak iOS’un bu yedinci sürümü hakkında düşüncelerimizi ve isteklerimizi bir araya getirmeye karar verdik. Bu yazının sadece yazarların değil, siz okuyucuların da katkısı ile daha da renkli bir hale geleceğini düşünüyoruz. Bu yüzden yazının altındaki yorumlara sizinkileri de eklemeyi ihmal etmeyin.

Mehmet Avincan

Steve-Jobs-Jony-Jonathan-IveAslında benim iOS 7‘den çok iOS 8 beklentilerim daha fazla. Elbette Ive sıfırdan başlamadıysa… Scott Forstall’ın başladığı işi Jonathan Ive devraldı. Ive, yazılımdan pek anlamayan sıradışı bir tasarımcı. Donanım konusunda ne yaptığını hepimiz çok iyi biliyoruz ancak insan ile etkileşimde olan kullanıcı arayüzü konusunda ne yapacağı herkesin olduğu gibi benim de merak ettiğim bir konu. Ive farklı şeyler yapmayı sevmeyen bir tasarımcı. Bunu mevcut ve önceki nesil Apple ürünlerine bakarak söyleyebiliriz. Farklı bir şeyler yapmaktan çok daha iyi hale getirmek konusunda takıntılı ve bu tasarım anlayışı, Apple’ın bu kadar sevilmesinin de temel sebeplerinden biri. Steve Jobs’un düşünceleri Jonathan Ive’ın tasarımı ile öylesine kusursuz olarak vücuda geldi ki, arası Jobs ile çok iyi olan Ive’ın tasarımına eski çalışma arkadaşı ve yöneticisi Steve Jobs’un vizyonunu yeni iOS sürümünde layıkıyla aktaracağını düşünmemek hata olur.

İki konu üzerinde yoğunlaşıyor düşüncelerim. Ive sıfırdan başlayarak yepyeni bir iOS düzenleyecek (ki düşük bir ihtimal) veya Forstall’ın başladığı iOS 7‘yi daha iyi bir hale getirmek için uğraşacak. iOS 7 konusu gerçekte o kadar derin ki, Apple’ın yepyeni bir ürünü gibi algılanabilir. Steve Jobs, iPhone’u tanıtırken “beş yıl sonrasının telefonu” diye lanse etmişti. Bu güne kadar yüzlerce “iPhone Killer” çıktı ama iPhone karşısında mücadelesini sürdüremedi. Hemen hepsi çıktığı dönemde iPhone’dan daha güçlü donanıma sahipti ancak iPhone’un iPhone olmasının en büyük nedeni bence iOS idi.

notification-centerYedinci iOS versiyonunda bana kalırsa temel olarak her şey yerli yerinde kalacak. Aynı gibi görünen farklı bir işletim sistemi ile karşılaşacağız. Bazı küçük görsel değişiklikler göreceğiz. Bu görsel değişiklikler iOS’un her yerinde kendini gösterecek. Daha sade ve daha zarif görünecek. Bazı yerleşik uygulamalarda değişiklikler yapılacak ve bir veya iki yeni yerleşik uygulama daha eklenecek. Bazıları ise tek uygulama altında birleşebilir.

Pek çok yerleşik uygulamada iCloud’un etkisini daha fazla hissedeceğiz. O an ekranda çalışan uygulamaya diğer uygulamalardan alıntılar yapmak veya kütüphaneden bir şeyler eklemek daha kolay olacak. Simgelerde büyük bir değişiklik olmasa da takvim simgesinin artık bulunulan günü gösterdiği gibi havadurumu simgesinin bile anlık bildirim yapması mümkün.

Siri kesinlikle çok daha fazla şey yapacak. Artık bazı ayarların da Siri aracılığı ile gerçekleştirilebileceğini düşünebiliriz. Türkçe desteği yetişir mi bilmiyorum ama pek çok dil ile birlikte Siri’ye Türkçe desteği gelmesi zaten başlı başına iTunes Store sonrası Türk kullanıcılar için büyük bir yenilik olacaktır.

Her açıdan daha kolay bir iOS ile karşılaşacağımız kesin. Neredeyse aynı görünen ama biraz detaylı bakıldığında 200 belki 300 yenilik içeren bir iOS. Widget konusuna, zaten bildirim merkezinde yeterince bilgi olduğu düşüncesiyle pek girmek istemiyorum ama biraz daha özelleştirilebilir bir ekran ile karşılaşabiliriz.

Neredeyse bir yıldan uzun süredir Jailbreak kullanmıyorum ve bu yüzden son tweaklerden bihaber durumdayım. Emin olduğum şey ise şu an sevilerek kullanılan bazı tweaklerin iOS 7’de boy göstereceği… Halihazırda iPhone 5 ile ekran da genişlemişken yatay durumda bir ana ekran kullanımı bile bekleyebiliriz.

Donanım için daha fazla çalışılıyor diye de düşünmeden edemiyorum. Zaten pazardaki mevcut işletim sistemlerinden daha az yer kaplayan, daha az enerji ve kaynak tüketen iOS, yeni sürümde bunu bir adım daha ileriye taşıyacak ve daha verimli bir kullanım tecrübesi sunacak. Elbette bu durum kullanıcı için daha fazla alan ve daha uzun süreli kullanım anlamına geliyor. iOS 7 mümkün olduğu kadar çok iOS cihaz tarafından çalıştırılmak üzere tasarlanacaktır ancak artık iPhone 3GS’i destekleyeceğinden emin değilim.

iOS 7‘nin bir iOS 8 ön hazırlığı olacağını düşünmek de mümkün. iOS 8, yeni Mac OS, OS XI ile birlikte ciddi bir değişime girebilir ve bu değişim için bazı adımlar iOS 7 ile atılacaktır.

Önümüzdeki Haziran ayında WWDC ’13 etkinliğinde tanıtımının yapılmasını beklediğimiz iOS 7, büyük ihtimalle Eylül veya Ekim ayında kullanıcılara sunulacak.

Batuhan Hikmet Gürhan

iOS 7’de gelmesini çok istediğim birkaç özellik var;
En önemlisi değiştirilmiş arayüz. Kaç senedir kullanıcılar aynı arayüzü kullanıyor ve çoğu kişiden bu yüzden iOS yazılımı ile çalışan cihazlardan sıkıldığını duydum.
Apple’ın Türkiye’ye önem verdiği günlerde iOS 7 ile Türkçe Siri desteğinin geleceğini düşünüyorum.

Azim Hazal Köse

iOS’den ne bekliyorum, ne istiyorum?

Bu sorunun cevabını “isteğim az beklentim çok” diye özetleyebilirim aslında… Nedenine gelirsek, şöyle açıklayayım:

Şu an 3. nesil iPad’i birincil bilgisayarım olarak kullanıyorum. Web deneyiminde birkaç küçük şey dışında en ufak bir eksiklik hissetmiyorum. Örneğin, Elma Dergisi’nda yayımladığım yazıların tüm içeriklerini iPad’de hazırlıyorum. Görselleri iPad’de düzenliyorum. Yayımlama işini iPad’den yapıyorum. Müziğimi iPad’de dinliyor, dizileri iPad’de izliyorum. iPad’de video ve fotoğraf yakalıyor ve kaba düzenlemeleri iPad’de yapıyorum. iPad’de oyun oynuyorum. E-mail alışverişimi iPad üzerinden yapıyorum. Sosyal medya iletişimimi iPad ile sağlıyorum. Pdf’leri ve office dosyalarını iPad ile görüntülüyor ve basit düzenlemelerini yapıyorum… Ve daha saymayı unuttuğum bir sürü şey için iPad’i kullanıyorum. Hal böyle olunca, yok efendim ikonlar değişsin, “app switcher”da sayfalar görünsün, her yer widget olsun gibi şeyler demek de içimden gelmiyor…

iphonefileAma illa ki ne yenilik istersin denirse, kompleks olmayan bir dosya yönetimi isterim derim.

Üçüncü parti uygulamalar ile bu zaten yapılabiliyorken neden yerleşik bir hale gelmesin? Goodreader ya da benzeri uygulamalarda olduğu gibi farkı türdeki dosyaları yönetebileceğimiz yerleşik bir dosya sistemi iOS için iyi olabilir…

Peki bu neden gerekli?

En basitinden Web formları için… Örneğin, iOS cihazımızda bulunan bir dosyayı web üzerinden bir başka sunucuya upload etmek başaramadığım ender şeylerden biri… Diyelim ki iBook uygulaması içinde CV’iniz var ve bunu web sitesi üzerinden bir şirketin İK bölümüne göndermek istiyorsunuz. Formu doldurdunuz ve dosyayı eklemeniz gerekiyor. Ne yazık ki web formunda bulunan “yükle” kısmına dokunduğunuzda karşınıza “fotoğraflar” çıkıyor. İşte dosya yönetimi bu türden web formalarına dosya eklemek için önemli.

Çok gerekli olmasa da Safari artık “download” yapabilmeli… Apple bu özelliği eklemeyerek bazı şeylerin önüne geçtiğini sanıyor ama cin şişede durmuyor. Üçüncü parti uygulamalar ile download zaten yapılabiliyor. Hal böyleyken insanın aklına neden Safari ile yapılmasın sorusu geliyor…

Bir diğer isteğim geliştirilmiş “multitasking” olabilir. iOS zorunlu kılmasa da, birçok uygulama diğer uygulamaya geçildiğinde video ya da muzik akışını durduruyor. Daha sonra “play” ile tekrar çalıştırabilseniz de bu bir süre sonra bıkkınlık yaratabiliyor. Örneğin, “Youtube” uygulaması ile video izlerken ana ekrana döndüğünüzde, o video hiç uğraştırmadan akmaya devam etse daha kullanışlı olacak.

Bunlar dışında ben iOS’de bir eksiklik göremiyorum desem yeridir. Ne kadar gereklidir bilemiyorum ama “Picture in Picture” gibi özellikler belki düşünülebilir, eklenebilir. Bunun dışında gerçekten çok da söyleyebilecdğim bir şey yok.

Beklentilerimin yüksekliğine gelince… Bu tamamen Johny Ive’nin yazılıma el atmasından kaynaklanıyor. Böyle büyük bir tasarımcı mutlaka iOS’e de imzasını atacaktır. Yani demem o ki sürpriz arayüz değişimlerine hazır olmakta fayda var…

Umarım iOS 7 tüm kullanıcıların beklentilerini büyük ölçüde karşılar…

Birtan Ödek

iOS 6’yla beraber kaldığımız yerden devam ediyoruz. iOS 7; alıştığımız Apple geleneklerine göre muhtemelen yeni “iPhone” ve “The New iPad Mini” ile yüklü olarak gelecektir.

Tim Cook’un Scott Forstall’ı gönderip yerine Jony Ive’i getirmesiyle iOS tarafında ciddi değişiklikler yapılabileceği söylentileri dolaşıyor etrafta. iOS 7, Game Center ve Find Friends gibi Apple uygulamaları üzerinde, kullanıcıların isteklerine göre geliştirmelerin yapılacağını düşünüyorum.

Apple uygulamaları arasında kuşkusuz en önemli gelişme (herkesin en büyük beklentisi) Maps uygulamasındaki hataların giderilmesi ve yeni güncelleme yazılımıyla beraber en azından kullanılabilir hale gelmesi. Şahsen ben Apple’ın böyle bir büyük yatırım projesinde daha zamanının olduğunu düşünüyorum zira sıfırdan bir şeyler yaratmak ve Google Maps’e rakip olmak çok zor. Ayrıca kamera üzerinde ufak geliştirmeler de yapılacağını düşünüyorum.

iOS 6 ile beraber gelen Twitter, Facebook entegrasyonlarına bir de Evernote katılırsa tadından yenmez. Evernote dışında Dropbox da eklenebilir. (Flipboard’u da istiyoruz)

Görünen o ki Apple, diğer büyük firmalarla anlaşıp kullanıcıların işini daha kolay yapmalarını istiyor. Bu yıl yine WWDC’de heyecan son dorukta olacak.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

16 YORUMLAR

 1. süper bir yazı daha olmuş arkadaşlar öncelikle ellerinize sağlık;) tüm bu güzel düşüncelerın birleştiği bir iOS 7 görebilceğimizi ümit ediyorum..yazılanların hepsi olabilcek güzel düşünceler…jony ive yazılımda yeni olması nedeniyle belki ufak tefek eksiklikler yada hayal kırıklıkları olabilir..bunuda normal karşılamak lazım diye dşünüyorum…iOS 8 de karşimıza bence çok kullanışlı bir yazılım çıkacak diye tahmin ediyorum bakalım bekleyip gürücez;))

 2. Bence Wifi/3G…. Gibi kıstayollar yerleştirmeliler bildirim merkezine…
  iPhoto ve iWork(Keynote-Pages-Numbers) uygulamaları gömülü gelse tadından yenmez :)
  Hava durumu uygulamasında ise Yahoo tercihinden vazgeçmeliler. Çünkü çok daha fazla şehirleri içeren siteler var..
  Son olarak eğer bi mesaj geldiğinde yada facebooktan bir bildirimimiz olduğunda uygulama ikonunun sağ köşesinde beliren bildirim rozetine tıklayarak küçük bir panel açılmalı ana ekranda bizde ordan istediğimiz şeyi hızlıca yapabilmeliyiz iOS7 …
  Yazıda da denildiği gibi ” Beklenti çok”….

 3. bbz10 un tek beğendiğim özelliği ” STORY MARKER ” ni iphonda görmek isterdim.. Bilmiyorum belkide iphone için bu işlevi gören bir APP vardır. bilgisi olan varsa paylaşırsa çok mutlu olurum. selamlar.

 4. ios 7 ne mi olsun?
  1. airdrop
  2. yukarıdan aşağı çektiğimiz de gelen bilidirim merkezi, ikici yukardan aşagı çektiğimde wifi, 3g, bluetooth ve ekran ışıgı kumanda merkezi gelsin.
  3. Youtube uygulamasından çıkınca video dolsun. durmasın
  4. facebook, tweet gibi entgrasyonlar kaldırılsın.
  5. fotoları ayrı albüm yapabilme. bu özellik var biliyorum. film rulosundan oluşturduğum albüme atıgımda film rulosunda resmin gözükmesin.
  6. Harita dedim siz anladınız onu.
  7. safaride de facebook yada youtube uygulamasında olduğu gibi sagdan yada soldan çekince çıkan menüler.
  8. türkçe siri
  9.Rehberdeki isimleri soyismin baş harfine göre değil ilk ismin baş harfine göre sıralansın
  10. O saat simgesi 10:15 göteriyorya O orda sabit kalmasın
  11. Bakım şimdi akıllı telefon diyoruz en akılsız telefonlarda olan bir özellik vardı. Telefon kapalıyken alarm yinede çalardı. Ama bu akıllı telefonlarda bu basit özellik yok. Apple bunu yapsın ve bütün akıllı telefonlarla dalğa geçercesine ballandıra ballandıra anlatsın.
  Bunlar aklıma gelen basit ihtiyaçlarım
  Geri kalan ihtiyaçlar için 3 parti uygulamalar var. Ondan geri kalanlar içince göz bebeğim Mac OS X var.

 5. Sağolun böyle bir yazı için gerçekten çok güzel oldu ve bir anket değeride taşıyor. Herkesin ortak düşüncesi Johnny Ive abimizin damga vuracağı ama nasıl? Bende beklentimi söyleyeyim iOS şuanda çok güzel bir işletim sistemi zevkle kullanıyorum fakat baştan aşağı heryerinin değişmesi lazım. Değişim çoğu zaman iyidir benim en büyük beklentim kullanımın mutlaka daha kolay olması lazım. İCloud, Apple hesapları ve iMessage ayarları zor bunlara el atılması lazım ve beyaz ve siyah ağırlıklı iki tane tema yapsınlar.

 6. IOS’un ne denli mükemmel bir yazılım olduğunu bu yazı ve yorumlar net bir şekilde birkez daha anlatıyor , sorunlar genelde kişisel boyutta kalmış ya android kullananlar böyle bir başlık altında neler yazardı diye düşünmeden kendimi alamadım.

 7. @tenzen 9.madde, soyisim yerine isme göre rehber sıralaması yapılabiliyor. Ayarlar/mail,kişiler,takvimler/kişiler/sıralama/ ad, soyad

 8. İos 7 iPhone 3GS yi desteklemeyecekse hiç çıkmasın daha iyi zaten bi kaç seneye kalmaz iwatch çıkar iPhone tarih olur bizde salak gibi mecburiyetten android telefon kullanırız artk .s

 9. Kuşkusuz ki iphone kendi sınıfında en stabil ve performanslı çalışan ürün , hem işletim sistemi hemde donanımsal yetenekleri üst düzeyde.Senelerdir windows kullanıcılarının en çok kıyaslama örneği olarak gösterdiği ”abi windows bir dosyayı kopyalarken bile tahmin edemiyor ne kadar sürede kopyalayacağını!! ios öylemi 10 dk diyorsa 10 dk da kopyalıyor” doğru olan bu kıyaslamayı günümüze kadar korumayı amaç edinen apple ,android (cep telefonlarının windows’u ) karşısında uzak ara en performanslı ve stabil çalışan işletim sistemi ünvanını koruyor.IOS 7 de beklediğim en önemli özellik bana göre jailbreak yapmadan 3g,wifi,ve diğer kısa yolların bildirim çubuğunda olması,bu bile yeterli aslında :)

 10. İOS 7 Pek fazla özellik eklenmiştir o yönden iyi ama bir çok özelliği de eksiltmiştir, örneğin: telefondan ses çıkmıyor artık biri ararken telefonun sesini duyamıyorum ses seviyesi çok düşük mesaj sesini duyamıyorum çalar saat uyandıramaıyor beni, bununla beraber ekran kilidi değişmiş çok yapmacık olmuş beğenmedim eski tuş kilidi ekranı daha iyiydi. 7.01 de bunları iyileştirirlerse iyi olur.

 11. İOS 7 DEN Memnun kalmadım ses seviyesi düşük, tuş kilidi ekranı çok yapmacık eski tuş kilidi ekranı daha iyiydi, ses seviyeside çok yükseltilirse iyi olur

 12. İOS 7 nin ses seviyesi çok düşük zil sesi düşük tuşları açarken açma sesi gelmiyor pin kodu girişinde ki giriş yapamcık tuş kilidi yapmacık telefon performansı düştü, bunları ios 7.01 de iyileştirirlerse çok güzel olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.