iOS ve OS X Birleşecek mi?

Apple’ın yıllardır Mac sistemler için kullanıcılarına sunduğu başarılı işletim sistemi OS X ve 2007 yılında iPhone ile hayatımıza giren iOS. Gün geçtikçe birbirlerine daha çok benziyorlar ve artık birbirleriyle pek çok ortak noktaları var. Elma Dergisi okuyucularından sıkça gelen sorulardan biri de OS X ve iOS’un günün birinde tek bir sistem haline gelip gelmeyeceği.

Yakın geçmişimizi hatırlamakta fayda var. Mac sistemlerin ülkemizdeki kullanıcı sayısı, 2006 yılında Apple’ın masaüstü ve dizüstü bilgisayar sistemlerinde Intel işlemciye geçişten sonra gözle görülür bir düzeyde arttı. Pek çoğumuz Windows PC sistemleri ile yıllarca çalıştık. Masamızın altındaki kocaman metal veya plastik yığını kasalar, çirkin monitörler… Bilgisayar masanızın arkasında gri spagetti yığını varmış gibi görünmüyor muydu? Masaüstü Mac sistemler en azından biraz daha derli topluydu. iMac ile birlikte daha rahat nefes alır olduk. Neyseki teknoloji ilerleyip dizüstü sistemler şirket yöneticilerinin elindeki aksesuarlar olmaktan çıkıp evlere girdi de bilgisayarlar daha az sevimsiz bir hal almaya başladı. nokia-6600-g

Akıllı cep telefonları 2006 ve yakın geçmişinde de vardı. Symbian işletim sistemli Nokia pek bir işe yaramıyordu ama adı akıllıydı. Bir işe yaramadıkları için kullanıcılar daha küçük ve daha hafif olan standart, akıllı olmayan telefonları tercih ediyorlardı. Tabletler de öyle. Dizüstü bilgisayarların biraz şeklini değiştirip ekranı döndürdüğünüzde “tablet” adını alıyorlardı. Dizüstü bilgisayarlardan işlev veya taşınabilirlik olarak pek bir üstünlükleri bulunmuyordu.

Günümüzde işler biraz daha farklı. Artık hemen herkesin bir akıllı telefonu var. Tablet bilgisayarlarsa her yerde karşınızda. Bir iki yıl içindeyse dünya genelinde tabletlerin dizüstü bilgisayarlardan daha yüksek bir satış rakamına ulaşması bekleniyor. Son birkaç yıldır “Hangi dizüstü bilgisayarı alayım?” sorusuyla bana gelen çevremdeki insanların yarısından fazlasına, ihtiyaçlarını dinledikten sonra bir iPad ile evine dönmesi gerektiğini söylüyorum.

iOS ile çalışan cihazların dünya genelinde – Mac’ler de dahil – tüm masaüstü ve dizüstü sistemlerden daha fazla satılmaya başladığı günümüzde, acaba Apple işletim sistemleri konusunda nasıl bir yol izleyecek? Şimdiki gibi iki ayrı işletim sistemi kullanarak mı yoksa tek bir işletim sistemi ile mi yola devam edilecek?

Bu birleşme konusu uzun süredir Mac kullanan bazı kişileri rahatsız etmiş gibi görünüyor. Özellikle 2011 yılında Lion işletim sisteminden sonra tartışmalar daha alevlenmişti. iOS görünümündeki Launchpad özelliğini görenler “Neler oluyor?” diye sormaya başladı.

Ekran Resmi 2013-12-08 09.03.15

iPad Air ve Retina Ekranlı iPad mini’nin de tanıtıldığı son Apple basın etkinliğinde ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan iWork uygulamalarından bazı OS X özellikleri kırpıldığında da benzeri tartışmalar yaşanmıştı. Neyseki Apple bu özelliklerin geliştirilerek güncellemeler ile yeniden iWork paketine dahil edileceğini duyurdu da biraz rahatladık.

Mac hala en favori Apple ürünüm diyebilirim. iPad veya iPhone’umdan şikayetçi değilim fakat hiçbir cihazda Mac’te olduğum kadar rahat hissetmiyorum.

steve_jobs_ipad_617_409Hergün hakkında konuştuğumuz şirketin eski adı “Apple Computer Inc. (Apple Bilgisayar A.Ş.)” idi. 2007 yılında iPhone ile birlikte şirket ismini “Apple Inc.” olarak değiştirdi. Mantıklı bir karardı ki günümüzde Apple, telefon ve tablet yanında bilgisayar da üreten bir şirket haline geldi. Hatta Apple’ın sadece iPhone satışlarından elde ettiği kar, diğer tüm ürün ve hizmetlerin toplam getirisinden daha büyük. Post-PC çağı çoktan geldi.

Elbette bu çağ Mac’lerin sonu anlamına gelmiyor. Steve Jobs’un güzel bir karşılaştırması vardı. “Günümüzde çoğu insan araba kullanıyor olabilir fakat hala kamyonlara ihtiyacımız var.” Elbette kafamızı kuma gömüp iOS cihazların gelecek nesil Mac’lerin gelişmesine etkisini görmezden gelemeyiz. Günümüzde Mac satın alan kullanıcıların çoğu, Apple dünyasına daha önce satın aldıkları iPhone’ları ile giriyorlar. Bir Mac sahibi olmadan önce iPad satın almış kişilerin sayısı da azımsanamaz.  iOS ile ekosisteme adım atıp kullanım kolaylığına ve rahatlığına alışanlar artık bilgisayarlarının da aynı konforu sunmasını bekliyorlar ve bilgisayara geçişin en sancısız yolunun OS X olduğunu Apple çok iyi biliyor. Durum böyle olduğuna göre OS X’in gelecekte biraz daha iOS’laşacağını artık tahmin edebiliyorsunuzdur. Sıkı Mac kullanıcılarını endişelendiren konular biraz daha artacak gibi görünüyor. Mac kullanıcıları her yeni nesilde biraz daha az işe yarayan, basitleşmiş, özellikleri kırpılmış bir OS X ile gelen Mac’ler istemiyorlar. iOS kullanıcıları ise her geçen gün daha yetenekli bir işletim sistemi istiyor.

HP-ENVY-TouchSmart-Ultrabook-4_Win8-screenÇözüm hibrit ürünler olabilir mi? Jobs burada yine adından söz ettiriyor. Dokunmatik ekranların Mac’lerde işe yaramayacağını, bunun en basit sebebininse ergonomi olduğunu söylemişti. Haklıydı. Dokunmatik ekranlar dik olarak çalışmaktan çok yatay çalışmak için uygundu. Hibrit ürünler giriş çıkış metodları ciddi bir şekilde değiştirilmedikçe asla başarılı olamayacaklar. Bunu zamanında pek çok şirket denedi. Hala deneyenler var fakat satış rakamları ortada.

İhtiyaçlar her zaman olduğu gibi kullanılacak cihazı, dolayısıyla işletim sistemini seçerken de belirleyici olacak. Mac’ler bir şeyler yaratma konusunda eşsizler. Bir yazar, fotoğraf sanatçısı, video editör, müzisyensen, kısaca üreticiyseniz Mac sizin için olmazsa olmaz bir ürün olarak kalacak. Amacınız sadece içeriğe erişmek veya Mac’inizden uzaktayken en azından çalışmalarınıza erişebilmek ise iPad’iniz nasılsa her zaman elinizin altında. iPad’inizde Pages ile harika makaleler yazabilirsiniz ama bir süre sonra klavyenizi arayacaksınız. Şekiller, resimler ekleyebilirsiniz yazınıza ama o şekilleri işleyecek vektörel grafik yazılımı rahat bir şekilde sadece Mac’te çalışabilir. Kısacası iPad her zaman hızlı, kolay çalışılan, her zaman elinizin altında bulunabilecek bir cihaz olarak kalacak ama asla Mac’inizin yapabildiklerini yapamayacak.

fcp_colorboard_apple

Sadece Mac tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabilir fakat rahatlığı ve taşınabilirliği nedeniyle yanımızdan ayıramadığımız cihazlar artık iOS ile çalışanlar.

Farklı yetenekleri ve kullanım alanları olan bu iki sistem, kanımca yakın gelecekte bir araya gelemeyecektir. OS X 10.10 ve iOS 8 ile birlikte bu işletim sistemlerinin daha da yakınlaştığını göreceğimize eminim. Fare ile yapabildiklerimizi parmaklarımız veya stylus kalemler ile yapamayacağımıza göre ya cihazları kullanma şeklimiz kökten değişecek ya da bu sistemler kendi yollarında gelişimine devam edecekler.

 

Tagged With: , , ,