Ana SayfaApple BlogiOS ve OS X cihazların satışları hakkında araştırma

iOS ve OS X cihazların satışları hakkında araştırma

Consumer Intelligence Research Partners (CIRP)- Apple hakkındaki son raporunda, çeşitli Apple ürünlerinin tercih edilen kapasite ve modelleri ile ilgili Amerikalı (U.S) müşterilerin satınalma alışkanlıklarını saptamak üzere, yakın zamandaki Apple ürün alıcıları üzerinde araştırma yaptı .

Bu arada araştırma gösterdi ki, iPhone 5, Haziran 2013’de alınan iPhone’ların sadece %52’sini oluşturuyor. Geçtiğimiz Ekim ayında, iPhone 5 piyasaya sürüldükten hemen sonra, bu yeni ürün, iPhone satışlarının %68’ine sahip olmuştu) Haziran ayında, iPhone satışlarının %18’i iPhone 4 iken %30’u ise 4S’ten oldu.

iPhonePurchase

iPhone 4 ve 4S, gözle görülür satış başarısı yakalayan tek eski iOS cihazları değil. Özellikle eğitim ve yatırım çevrelerinde popüler olan iPad 2, Haziran ayı toplam iPad satışlarının %34’ünü oluşturuyor. Retina iPad ve iPad mini’nin her biri toplam satışın üçte birini oluşturdu.

iphonepurchasebymodel

16GB kapasiteli iPad açık farkla en popüler model iken, 32GB, 64GB ve 128GB modelleri ile sırasıyla toplam satışların %28, %11 ve % 2’sini oluşturdu.

Sonuç olarak, Mac Pro birkaç yıldır bariz olarak yenilenmemesine rağmen, araştırmalara göre halen toplam Mac satışlarının %5’ini oluşturuyor ve Mac mini’den daha popüler. MacBook Pro, Apple’ın dizüstü satışlarının %70’ini oluştururken, bu satışların yarısından fazlası Retina ekranlı modeller…

macpurchasebymodel

Apple modele göre satış dökümü yapmıyor ve bu bilgi her ne kadar şirket kaynaklı olmayıp, bir anketten alınmış olsa da, Apple müşterilerinin tercihleri üzerine bilgi sunuyor.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Son Yazılar