iPhone 5se Çizimleri

-

Uzunca bir süredir gerek Elma Dergisi Blog’da gerekse sosyal medya kanalları aracılığıyla Apple’ın önümüzdeki ay içinde 4 inç boyutlu yeni bir iPhone modeli tanıtacağına ilişkin söylentiler yayınlıyoruz. Şimdiye kadar ulaşan neredeyse tüm bilgiler bu modelin iPhone 6 / 6s tasarım çizgisinde olacağı yönündeydi. İsim olarak önce 6c olarak kamuoyunda adlandırılan cihaz sonradan bazı kaynaklarca 5se olarak anılmaya başlandı. Haliyle üzerinden bu kadar yıl geçmişken neden yeni bir cihaza eski modele yakın bir isim verildiği de tartışıldı.

screenshot-2016-02-24-17-19-19

Bugün bir kılıf üreticisi, 9to5mac ile bahsi geçen cihazın çizimlerini paylaşmış. Eğer bu çizimler doğruysa yeni gelecek ürün neredeyse tamamen eski iPhone 5 / 5s gibi görünecek.

Kaynağın belirttiklerine göre ürünün boyutları 5s ile aynı. Yani bir 5s kılıfının içine tam olarak oturacak. Elbette çizimlerde de görülen birkaç küçük değişiklik nedeniyle eski kılıf ile kullanmak mümkün olmayacak. Cihazın güç tuşunun yeri değiştirilerek iPhone 6 / 6s modellerindeki gibi sağ yan yüze konumlandırılmış.

Ekran Resmi 2016-02-25 10.45.34

Cihazın üst ve alt köşe yüzeyleri ise eski 5s modelindeki gibi sert köşeli değil, 6s kadar olmasa da yuvarlak hatlı olacak.

Dışarıdan bakıldığında bu küçük değişiklikler haricinde 5s modelinden ayırdetmek zor olacak gibi görünüyor. Çizimlerde yer almasa da cihazın Touch ID ile geleceğine kesin gözle bakılıyor.

Kaynakların daha önce belirttikleri cihaz özellikleri ise halen geçerli. iPhone 6s teki A9 ve M9 çipleri bu modelde de görev yapacak. Güncellenmiş kamera donanımı canlı fotoğraflar çekmeye olanak tanıyacak. Apple Pay için NFC çipi bulunacak olan cihazda gold, silver, space gray renklerinin yanında rose gold renk seçeneği de sunulacak. 16 ve 64 GB hafıza seçenekleri ile gelmesi beklenen cihaz şu anki iPhone 5s ile aynı fiyat etiketi ile satılacak.

Kaynaklar cihazın önümüzdeki ayın 15’inde gerçekleşmesi beklenen etkinlikte iPad Air 3 ile birlikte tanıtılmasını ve her iki cihazın da 18 Mart itibariyle satışa sunulacağını öngörüyor.

 

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.