iPhone 5se Çizimleri

Uzunca bir süredir gerek Elma Dergisi Blog’da gerekse sosyal medya kanalları aracılığıyla Apple’ın önümüzdeki ay içinde 4 inç boyutlu yeni bir iPhone modeli tanıtacağına ilişkin söylentiler yayınlıyoruz. Şimdiye kadar ulaşan neredeyse tüm bilgiler bu modelin iPhone 6 / 6s tasarım çizgisinde olacağı yönündeydi. İsim olarak önce 6c olarak kamuoyunda adlandırılan cihaz sonradan bazı kaynaklarca 5se olarak anılmaya başlandı. Haliyle üzerinden bu kadar yıl geçmişken neden yeni bir cihaza eski modele yakın bir isim verildiği de tartışıldı.

screenshot-2016-02-24-17-19-19

Bugün bir kılıf üreticisi, 9to5mac ile bahsi geçen cihazın çizimlerini paylaşmış. Eğer bu çizimler doğruysa yeni gelecek ürün neredeyse tamamen eski iPhone 5 / 5s gibi görünecek.

Kaynağın belirttiklerine göre ürünün boyutları 5s ile aynı. Yani bir 5s kılıfının içine tam olarak oturacak. Elbette çizimlerde de görülen birkaç küçük değişiklik nedeniyle eski kılıf ile kullanmak mümkün olmayacak. Cihazın güç tuşunun yeri değiştirilerek iPhone 6 / 6s modellerindeki gibi sağ yan yüze konumlandırılmış.

Ekran Resmi 2016-02-25 10.45.34

Cihazın üst ve alt köşe yüzeyleri ise eski 5s modelindeki gibi sert köşeli değil, 6s kadar olmasa da yuvarlak hatlı olacak.

Dışarıdan bakıldığında bu küçük değişiklikler haricinde 5s modelinden ayırdetmek zor olacak gibi görünüyor. Çizimlerde yer almasa da cihazın Touch ID ile geleceğine kesin gözle bakılıyor.

Kaynakların daha önce belirttikleri cihaz özellikleri ise halen geçerli. iPhone 6s teki A9 ve M9 çipleri bu modelde de görev yapacak. Güncellenmiş kamera donanımı canlı fotoğraflar çekmeye olanak tanıyacak. Apple Pay için NFC çipi bulunacak olan cihazda gold, silver, space gray renklerinin yanında rose gold renk seçeneği de sunulacak. 16 ve 64 GB hafıza seçenekleri ile gelmesi beklenen cihaz şu anki iPhone 5s ile aynı fiyat etiketi ile satılacak.

Kaynaklar cihazın önümüzdeki ayın 15’inde gerçekleşmesi beklenen etkinlikte iPad Air 3 ile birlikte tanıtılmasını ve her iki cihazın da 18 Mart itibariyle satışa sunulacağını öngörüyor.

 

Tagged With: , , ,