Ana SayfaDedikoduSiri OS X 10.12 ile Mac'e Geliyor

Siri OS X 10.12 ile Mac’e Geliyor

Apple, Mac işletim sistemi OS X’in yeni sürümü ile birlikte Siri’yi Mac’lere getirmeyi hedefliyor. Daha önce de Siri’nin OS X’e geleceğine ilişkin söylentiler 10.9 sürümünden önce ortaya çıkmıştı. Uzun süredir Elma Dergisi’ni takip eden okuyucular Siri’nin Mac’e gelmesini ne çok istediğimi bilirler.

Geçen yıl Apple Siri’yi Apple Watch ve yeni Apple TV ile entegre olarak kullanımını genişletmişti. Son söylentilere göre 2016 içinde Siri ile kontrol edilebilen cihazlara Mac’ler de eklenecek. İnanın bana Mac, Siri’nin eklenmesiyle tamamen farklı bir deneyim yaşatacak.

Apple’ın şirket içinde 2012 yılından beri Siri’yi kapalı OS X test sürümlerinde denediği biliniyor. Kaynaklar OS X için Siri’nin neredeyse hazır olduğunu ve halka açık testlerinin başlayabileceği görüşündeler. Eğer bu söylentiler gerçekleşirse Apple önümüzdeki Haziran ayında gerçekleşecek olan WWDC etkinliğinde OS X’in yeni 10.12 sürümü ile birlikte Siri özelliğini de tanıtacak ve yıl sonuna doğru, Eylül ya da Ekim aylarında tüm kullanıcılara sunulacak.

Daha önceki söylentilerde Mac’in bildirim merkezinde yer alacağına ilişkin bazı bilgiler vardı fakat son sızıntılar, Siri’nin Menü çubuğunda konumlanacağını, Spotlight ve bildirim merkezi simgeleri yakınında bir simge ile çalışacağını öngörüyor. Yazının başında hazırladığım görsel,  muhtemelen neye benzeyeceğine dair bir fikir oluşturacaktır.

Kullanıcı Siri düğmesini tıkladığında veya klavyedeki kısayol ile Siri’yi etkinleştirdiğinde sağ üst köşede koyu renk, yarı geçirgen bir zemin üzerinde renkli dalgalar ile ses girişini gösteren bir grafik yer alacak. Elbette bunlar şu anki sızıntılar ışığında hazırlanmış görseller. Beta sürümlerde ve hatta sonrasında nihai sürümde dahi değişiklikler olabilir.

Siri, OS X’in Sistem Tercihleri altında ayrı bir ayar paneline sahip olacak. Kullanıcılar ilk kurulumda veya sonradan Siri’yi aktifleştirebilecekler. Tahminlere göre “Hey Siri” komutu sadece fişe takılı bir sistemde çalışacak.

Kod adı “Fuji” olan OS X 10.12 güncellemesinde küçük birtakım arayüz güncellemeleri olacak fakat bu değişiklikler 2014’te çıkan Yosemite gibi ciddi bir yenilik getirmeyecek. Hatta sistemi yeni duvar kağıdı ve menü çubuğundaki Siri simgesi dışında mevcut sürümden ayırdetmek oldukça zor olacak.

İlk Beta sürümleri yayınlanır yayınlanmaz zaten size detaylı bir inceleme ile gelişmeleri aktaracağız. Bundan önce ciddi bir sızıntı söz konusu olduğunda da zaten en doğrusunu nereden öğreneceğinizi biliyorsunuz.

4 YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Cem kara
Cem kara
8 yıl önce

Onlar once pencere yonetimini duzeltsin expose, mission control falan windowsun gorev cubugundan cok daha geride kaliyor. Finder deseniz rezil durumda, pencereleri yeniden boyutlandirmak vs hep kasa kasa gerceklesen islemler. İkinci ekran destegi rezalet, mouse hizlandirmasi kapatilamiyor vs vs Bu kadar kullanissiz bir isletim sistemi yaparak bir isletim sisteminin nasil yapilmamasi gerektigini herkese gosterip kaliteli isletim sistemlerinin cikmasina vesile oldugun icin tesekkurler Apple.

Murat Küçük
Murat Küçük
8 yıl önce
Reply to  Cem kara

Enteresan

Yılmaz ÖZTOPALAN
Yılmaz ÖZTOPALAN
7 yıl önce
Reply to  Cem kara

Arkadaş sen hangi işletim sisteminden bahsediyorsun. hem pc hem laptop hemde macbook pro kullandım ve halen kullanıyorum inanırmısın i7 işlemcili windows 10 işletim sistemli 8GB ram li laptop kastı 4GB ram core2duo işlemci macbook daha kasmadı bir kere bile. yiğidi öldür hakkını ver. sırf laf yapmışsın yani boş konuşmuşsun. sanırım hiç mac kullanmadın veya kullanamadın.

S. Oezcan
S. Oezcan
7 yıl önce
Reply to  Cem kara

Ben 2007 model mac mini’yi (OSX 7.5 ) 42″ tv’ye bağladım hem media center hem de normal bilgisayar olarak kullanıyorum ve sizin bahsettiğiniz sorunların hiç birini yaşamıyorum. Keşke yaşadığınız sorunları daha spesifik açıklasaydınız da çözümünü bilen birileri yardımcı olabilseydi. Yanlış anlamanızı istemem; ben bu sorunları yaşamıyorum siz de yaşamıyorsunuzdur gibi bir şey değil söylediğim. Kullandığınız bilgisayarın üretim yılı, işletim sisteminin versiyonu, ram miktarı, hard disk mi ssd mi? Gibi ayrıntılar daha çok şey söyler şikayetinizi okuyanlara. Birde, windows’u daha işlevsel buluyorsanız onu kullanmaya devam edin. Kimse kınamaz sizi. Bırakın apple ürünlerini de sevenleri kullansın.

Son Yazılar