Siri OS X 10.12 ile Mac’e Geliyor

Apple, Mac işletim sistemi OS X’in yeni sürümü ile birlikte Siri’yi Mac’lere getirmeyi hedefliyor. Daha önce de Siri’nin OS X’e geleceğine ilişkin söylentiler 10.9 sürümünden önce ortaya çıkmıştı. Uzun süredir Elma Dergisi’ni takip eden okuyucular Siri’nin Mac’e gelmesini ne çok istediğimi bilirler.

Geçen yıl Apple Siri’yi Apple Watch ve yeni Apple TV ile entegre olarak kullanımını genişletmişti. Son söylentilere göre 2016 içinde Siri ile kontrol edilebilen cihazlara Mac’ler de eklenecek. İnanın bana Mac, Siri’nin eklenmesiyle tamamen farklı bir deneyim yaşatacak.

Apple’ın şirket içinde 2012 yılından beri Siri’yi kapalı OS X test sürümlerinde denediği biliniyor. Kaynaklar OS X için Siri’nin neredeyse hazır olduğunu ve halka açık testlerinin başlayabileceği görüşündeler. Eğer bu söylentiler gerçekleşirse Apple önümüzdeki Haziran ayında gerçekleşecek olan WWDC etkinliğinde OS X’in yeni 10.12 sürümü ile birlikte Siri özelliğini de tanıtacak ve yıl sonuna doğru, Eylül ya da Ekim aylarında tüm kullanıcılara sunulacak.

Daha önceki söylentilerde Mac’in bildirim merkezinde yer alacağına ilişkin bazı bilgiler vardı fakat son sızıntılar, Siri’nin Menü çubuğunda konumlanacağını, Spotlight ve bildirim merkezi simgeleri yakınında bir simge ile çalışacağını öngörüyor. Yazının başında hazırladığım görsel,  muhtemelen neye benzeyeceğine dair bir fikir oluşturacaktır.

Kullanıcı Siri düğmesini tıkladığında veya klavyedeki kısayol ile Siri’yi etkinleştirdiğinde sağ üst köşede koyu renk, yarı geçirgen bir zemin üzerinde renkli dalgalar ile ses girişini gösteren bir grafik yer alacak. Elbette bunlar şu anki sızıntılar ışığında hazırlanmış görseller. Beta sürümlerde ve hatta sonrasında nihai sürümde dahi değişiklikler olabilir.

Siri, OS X’in Sistem Tercihleri altında ayrı bir ayar paneline sahip olacak. Kullanıcılar ilk kurulumda veya sonradan Siri’yi aktifleştirebilecekler. Tahminlere göre “Hey Siri” komutu sadece fişe takılı bir sistemde çalışacak.

Kod adı “Fuji” olan OS X 10.12 güncellemesinde küçük birtakım arayüz güncellemeleri olacak fakat bu değişiklikler 2014’te çıkan Yosemite gibi ciddi bir yenilik getirmeyecek. Hatta sistemi yeni duvar kağıdı ve menü çubuğundaki Siri simgesi dışında mevcut sürümden ayırdetmek oldukça zor olacak.

İlk Beta sürümleri yayınlanır yayınlanmaz zaten size detaylı bir inceleme ile gelişmeleri aktaracağız. Bundan önce ciddi bir sızıntı söz konusu olduğunda da zaten en doğrusunu nereden öğreneceğinizi biliyorsunuz.

Tagged With: , , ,