iPhone 6 ile 4K Video Oynatımı

-

Her ne kadar gereksiz olsa da, bazı geliştiricilerin bu özelliği keşfetmesinin ardından bir kullanıcı iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın 4K video oynatabildiğini kanıtlamak için küçük bir test yapmış.

YouTube’a yüklediği video ile 4K (3840×2160) ölçekli videoların iPhone’da oynatılabildiğini herkese göstermek istemişler sanırım.

Videoda WALTR adlı, Mac’ten iPad veya iPhone’a kolayca video veya müzik dosyası göndermeye yarayan bir uygulama görünüyor. Zaten iPhone 6’nın çift çekirdekli A8 işlemcisinin 4K video oynatabildiğini ilk keşfedenlerden biri de bu WALTR uygulamasının geliştiricilerinden biri idi. Elbette telefondan çözünürlük nedeniyle 4K görüntü alınamıyor fakat işlemcinin 4K yeterliliğini öne çıkartmak istediklerini düşünüyorum.

Görülebildiği üzere iPhone, 50 Mbps 4K videoyu sorunsuz oynatırken 100 Mbps videoda hafif takılmalar oluyor.

Bu kadar küçük bir ekranda 4K video oynatma hevesini de bir türlü anlayabilmiş değilim doğrusu. iPhone 6 1334 x 750 ve iPhone 6 Plus 1920 x 1080 çözünürlüğe sahip ve sadece bu çözünürlükte bile videolar zaten fantastik görünüyor. Hatta bu kadar bile abartmaya gerek olduğunu sanmıyorum. Büyük ekran TV olsa neyse ancak bu boyutlardaki ekranlarda 4K desteği bile olsa detaylardan, en azından 4K’nın nimetlerinden faydalanabilmek imkansız.

Şu günlerde her yerde 4K furyası esiyor. TV satıcıları henüz 4K yayın olmasa bile uyumlu TV satın almanın daha iyi olduğunu savunuyor. El kadar (tamam bazıları kafamdan büyük) telefonlarda 4K desteği sunuluyor ve 4K video kayıt imkanı bulunuyor. Gariptir ama iPhone için bile 4K kayıt yaptığını iddia eden uygulamalar yok değil. Aktarması bir dert, işlemesi bir dert, paylaşması ayrı bir dert. Kötü bir şey olduğunu savunmuyorum yanlış anlaşılmasın ama günümüz için göz ile zor algılanan mecralar için 4K videoyu şahsen gereksiz buluyorum.

iPhone’unuz ile gönül rahatlığıyla kayıt yapın, düzenleyin, izleyin veya paylaşın. Bizzat yaptığım testler ile görüntü kalitesinin oldukça tatmin edici olduğunu söyleyebilirim. İçiniz rahat olsun.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.