Ana SayfaApple BlogiPhone 7, Yenir mi içilir mi?

iPhone 7, Yenir mi içilir mi?

Yine Eylül geldi ve Apple ekosistemini heyecanlandıran malum etkinlik geride kaldı. Apple iPhone 7 ile birlikte Apple Watch’ın ikinci neslini ve kablosuz AirPods kulaklıkları tanıttı. Evet koca etkinlikte başka bir şey olmadı. Apple bile kendi yayınladığı video ile etkinliği 107 saniye ile özetledi.

https://youtu.be/GeoUELDgyM4

İşimden ve kızımdan vakit bulamadığım için bu tarz yazıları epeydir paylaşamıyordum. Bugün size kısaca iPhone 7 hakkındaki yorumlarımı aktarmaya çalışacağım. Henüz yapmadıysanız kahvenizi hazırlamanız için şimdi tam zamanı.

Ülkemizde olmasa da dün itibariyle iPhone 7 birkaç ülkede satışa çıktı ve daha ilk dakikadan okyanusa girdi, envai türlü alet edevat ile çizilmeye çalışıldı, eğilip bükülmeye uğraşıldı, düşürülüp yakıldı. Biraz daha hit alabilmek için kim bilir daha nice işkencelere maruz bırakılacak olan yeni iPhone’u kullanmaya başlayıp detaylı bir şekilde incelemeden önce gelin biraz da biz gıyabında atıp tutalım.

camera-hero

iPhone 7’yi daha tanıtılmadan önce sızıntıları derlediğim bu yazıyı okuyanlar hatırlayacaktır. Neredeyse farklı bir şey olmadı diyebiliriz. Gerçekte olan da bu aslında. Pek de farklı bir iPhone değil. Apple her iki yılda bir yepyeni bir tasarım ve geliştirilmiş birkaç küçük özellik ile iPhone tanıtıyor. Bu yıl da onlardan biri ama ortada “yeni” sıfatına biraz mesafeli bir ürün var.  Şüphesiz gerek işletim sistemi gerek yeni özellikleri ile pazardaki en iyi mobil telefonlardan biri. Ayrı ayrı düşündüğümüzde pil kapasitesi, hızı, ekran çözünürlüğü, kamera vb anlamda daha iyi cihazlarla dolu olan pazarda, tüm özelliklerin muhtemelen en iyi kombinasyonu duruyor karşımızda.

Yakından takip etmeyen birilerinin iPhone 6’dan farkını ayırt etmesi güç. Peki hemen herkesin dertli olduğu bu durum önemli mi?

iPhone 7 alacak olanların asıl derdi cihazın özellikleri mi yoksa dışardan bakan birin onun iPhone 7 olduğunu anlamasını istemesi mi?

Büyük ihtimalle tasarımdan yakınanların en büyük derdi, dünyanın (hele hele bizimki gibi hemen her şeyin diğerlerinden daha pahalı satıldığı ülkelerde) parasını verip öncekinden neredeyse hiç farkı olmayan bir ürünle hava atmaya çalışmanın zorluğudur.

Halbuki ciddi bir yenilik listesi ile birlikte geldi iPhone 7. Uzun süredir beklenen suya ve toza karşı koruma, stereo hoparlörler, daha güçlü işlemci, daha iyi kamera (hem de ne kamera). Yeri gelmişken, iPhone 7 kamerasıyla çekilmiş birkaç fotoğraf paylaşayım. Şunların güzelliğine bakar mısınız?

iphone-7-plus-bokeh-photo-1

c2113452d1f280ec49c81d53e6d2beeb

066b9bd6acb3c436282c0a395694189d

iphone-7-us-open

iphone-7-plus-camera-sample-12

apple-iphone-7-plus-camera-sample

apple-iphone-7-and-7-plus-official-camera-samples

Elbette herkese göre bir cihaz yapabilmek neredeyse imkansız. Sizin çok beğendiğiniz bir özelliği bir başkası hiç beğenmeyebilir. Örneğin kimileri için belki sorun değildir ama o kamera çıkıntısının hala var oluşu benim canımı sıkan sebeplerden biri. Gerçi sahip olduğu hatlar gereği o kamera çıkıntısı olmasa düz zeminden telefonu almak belki işkenceye dönüşecek kim bilir? Yine de çıkıntısız, daha kalın bir kasa içinde daha yüksek pil kapasitesini tercih ederdim.  Herkesin beklentisi farklı. Yine de Apple bu işi diğer tüm markalardan daha iyi kotarıyor.

hero-iphone-7Bir mevzu ise ünlü 3.5mm kulaklık jakının olmayışı. Kıyamet koptu yine. Aynı kıyamet Apple tarihinde defalarca kez koptu. Adam sana kablolu bir kulaklık veriyor işte. İlla 3.5mm kulaklığını kullanmak istiyorsan dönüştürücü de veriyor. Hatta ilginçtir o küçük dönüştürücüyü kutuya dahil etmeyip fahiş bir fiyata satmasını beklerdim. Yıl 2016 arkadaşlar. Birinin bir şeyleri değiştirecek kadar cesur olması gerekiyor. Bazılarının canı yanacak ama o jakın olmayışı su geçirmezlik dışında da artılar sunuyor ve sunmaya devam edecek. Apple’ın kendi kafasına göre standart yaratmaya çalışıp insanları buna mecbur bırakmasını elbette ben de onaylamıyorum. Hatta ben severim 3.5mm jakı. İncedir küçüktür vs.

Binlerce aksesuar kullanılamayacak belki. En çok canımı sıkan da bu zaten. Teknolojik çöplüğün hacmini büyütecek binlerce ürün daha. Bana kalsa bu tip konular evrensel bir standarta oturtulmalı.

Gerek ses kalitesi gerek alan konusunda artılar olacak ama farklı üreticilerin ürünlerini kullanmak zorlaşacak. Zamana bırakalım en güzeli. Neticede birileri memnun kalacak, birileri kalmayacak. Benim için bir şey değişmiyor. Her yeni telefonda içinden çıkan kulaklığı kullandığım için sıkıntı yaşamayacağım. Beni bu değişiklikte düşünceye sevk eden tek husus, hem şarj hem de kulaklık için aynı bağlantı noktasını kullanacak olmamız. Hayır düşündüğünüz gibi “telefon şarj olurken ille de kulaklık sokayım ben buna” diyenlerden değilim. Benim takıldığım nokta, her şeyin olduğu gibi bu bağlantı noktalarının da bir ömrü vardır ve teorik olarak kulaklık kullanım sıklığınıza göre sadece şarj için o portu kullanan bir kullanıcıya oranla belki 10 kat daha erken yıpranacak. Sanırım bunu test edip cihazın ortalama ömrünü ona göre hesaplamışlardır. Şimdi ben bunları söyledim diye bir kısım okuyucu paranoyaklık yapıp kulaklık kullanma sıklığını bile değiştirebilir. Bir kısmı ise amaaan nasıl olsa seneye 7s alacağız der geçer.

iphone-7-home

iPhone 7 ile alışkanlıklarımızı kökten değiştirecek bir değişiklik Home tuşunun olmayışı. Elbette orada yine bir şey var ama o artık fiziksel, basabileceğiniz bir tuş değil. Belki de en çok tartışılması gereken konulardan biri bu bence. Yeni MacBook’lardan da tanıdığımız basınca duyarlı bir yüzey var Home tuşunun yerinde. Home tuşu ile ilgili daha önceki kullanım alışkanlıklarınızın aynısı yeni iPhone’u kullanırken de geçerli olacak. Uyguladığınız basınca göre işlevlerde değişiklikler olacak. Telefon Home tuşuna bastığınızı Apple Watch’ta da kullanılan taptic engine ile size geri bildirecek. Bu konuda da bazı yorumlar geliyor. Hissiz bulanlar, basamadığını görünce şaşıranlar var ama alışırız diye tahmin ediyorum.

Hem kişiselleştirilebilir bir takım seçenekler de sunuyor yeni Home tuşu. Umarım severiz.

Bu yenilikte telefon masanın üzerindeyken uyandırmak için home tuşuna parmağı yerine kalem vb cisimle ya da eldivenle basanlar biraz üzülebilir. Neticede kapasitif olduğundan siz ne kadar bastırırsanız bastırın bir şey olmayacak. Neyse ki telefonu uyandırmak için hala güç tuşu veya kaldırdığımızda uyanmasını sağlayan yeni özellik ile iOS 10 var. Kışın ille de o tuşa eldiven kullanırken basmak isteyenleri ise kapasitif yüzeyler için olan eldivenler bekliyor.

iphone-7-simsiyah

Beni en çok memnun eden yeniliklerden biri nihayet siyah renk seçeneğinin gelmiş olması. O güzelim siyah ekrana uzay grisi diye yutturulan saçma renk hiç yakışmıyordu zira. Hatta SE modeliyle iyice zıvanadan çıkmıştı durum. (Bkz iPhonedo fifty shades of space gray ) En son iPhone 5’te gördüğümüz (hani şu anodize etmeye çalışıp Apple’ın işi batırdığı ve kenarları soyulmuş gibi duran) o güzelim siyah geri geldi. Hatta yanlış düşünmüyorsam çok daha iyisi. İlk günkü satış rakamlarından da anlaşılacağı üzere bu yıl her yerde siyah iPhone göreceğiz diye düşünüyorum.

*İlk gün satılan iPhone 7 renklerinin oranları

Şahsen benim tercihim de bu. Hem ABD hem de Türkiye’de bu renge “black” – “siyah” deniyor. Mat siyah. Çok şık bir görüntüsü var. Bir de ABD’de “Jet Black”, ülkemizdeyse “Simsiyah” olarak adlandırılan bir model var ki bırakın dokunmayı, bakmaya doyamıyor insan.

Tam aluminyumu Bay Miyagi’nin cilala & parlat yöntemiyle işleyen Apple, bu sefer bu işi kotardı diyecekken hevesim kursağımda kaldı.

Evet bu yeni renk, ayna kadar parlak ve göz alıcı fakat tam bir parmak izi mıknatısı. Sabahtan akşama kadar insana gına gelir onu temizleyeceğim diye.

simsiyah-iphone-7

Bir de Apple’ın resmi sitesinde bu rengin çok özel bıdı bıdı yöntemleriyle oluşturulduğu için iki gün sonra çizik içinde kalacağını yazması tuz biber oldu. Adamlar açık açık kılıf kullanın yoksa alırsınız boyunuzun ölçüsünü demiş. Benim gibi iPhone’u ne bir kılıf ne de jelatin vs ürün ile kullanamayanlar için üzücü bir gelişme. Yine de o kadar güzel ki, bu seneki “saddle brown” rengi kılıf ile birlikte alıp kullanma alışkanlıklarımı değiştirmemi sağlayabilir. Arada kılıfından çıkarıp severiz artık. Jobs olsaydı böyle bir telefon çıkmazdı o ayrı konu ama varsayalım ki oldu. Tanıtırken kesin “o kadar güzel tasarladık ki yalamak isteyeceksiniz” derdi. O derece güzel omuş.

Sözün özü, Apple yeni bir telefon daha satışa sundu ve uzun bir süre daha konuşulacak. Kimisi yerecek kimisi övecek. Bu paraya şahin alınır diyen de çıkacak Samsung telefonlarla kıyaslamaya çalışanlar da…

İhtiyaçlar doğrultusunda hareket edenlerin parasının karşılığını alacağını düşündüğüm bu ürün eminim ki kullanıcısına hayal kırıklığı yaşatmayacak.

Hele hele bu ürünü Türkiye gibi saçma sapan vergi sistemi olan bir ülkeden almayacak olanlar çok daha mutlu olacak zira Avrupa’dan alanlar yaklaşık 1000 TL, ABD’den alanlar ise yaklaşık 1500 TL daha ucuza alacak. (gerçi henüz Türkiye fiyatları belli değil fakat yazar burada bu fiyatlarla Türkiye’den Apple ürünü almayın demek istemiş) Belki sosyal medyada denk gelmişsinizdir, gidiş dönüş Paris uçak bileti + iPhone 7’nin Türkiye’den iPhone 7 almaktan daha ucuza geldiği söylentisi malesef gerçek.

İmkanınız ve ihtiyacınız varsa alın tepe tepe kullanın. Pişman olmazsınız. Beklemeyi düşünenler için hatırlatayım, iPhone 7s veya 8 çok daha iyi olacak. Ama iPhone 9 daha iyi olacak. En bombası ise 10 olacak. Kısacası manyak mısınız arkadaşlar? Bir sonrakini beklemek kadar saçma bir şey daha olamaz. Ürünün yenilenmesine hatrı sayılır bir süre vardır anlarım ama daha yeni çıkmış bir ürünün bir sonraki neslini beklemek, ihtiyacınız varken gerçekten anlamsız. Yeni özellikler ile gelen bu modele ihtiyacınız yoksa zaten almanıza gerek yok. Hatta halihazırda pazarda iPhone SE gibi muhtemelen Apple tarihindeki nadir örneklerden bir başarı abidesi varken, ille de iPhone 7 almak bir çok kişi için gereksiz olacaktır. Arayı uzatmamaya çalışacağım. İzci sözü.

Bu yazıyı sevdiyseniz ve bunun gibi yazılar okumaya devam etmek istiyorsanız lütfen bize destek olun ve yazıyı aşağıdaki sosyal medya bağlantılarından kullandıklarınızla paylaşın. Yorum yaparak iPhone 7 veya yazı hakkındaki düşüncelerinizi bizimle ve okuyucularımızla paylaşmayı unutmayın.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

7 YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Berat
Berat
7 yıl önce

Yazınızın başında Apple’ın “iPhone 7 ile birlikte Apple Watch’ın ikinci neslini ve kablosuz AirPods kulaklıkları” tanıttığını söyleyip bunu az bulmuşsunuz. Apple’ın bugünkü ana ürün gamı zaten sadece beş donanım grubu (Mac, iPad, iPhone, Watch ve TV) ve bunların yanında internet hizmetlerinden (iCloud, Apple Music) oluşuyor. Bu beş donanım sınıfının ikisinin yenilenmesi ve aksesuar kategorisinde yeni bir ürün tanıtılması neden size bu kadar az geliyor? Apple’ın bütün ürün gruplarını aynı günde yenilemesini mi bekliyorsunuz? Yoksa tatmin olmak için her etkinlikte “devrimsel” yeni bir ürün mü bekliyorsunuz?

Mehmet Avincan
7 yıl önce
Reply to  Berat

Merhaba. Aslında az bulmadık. Hatta aksine yeterliydi. Burada vurgulanan etkinlikte tanıtılan ürünlerin azlığı değil, etkinliğin fazlasıyla uzun olması :) Muhtemelen cümle yapısı nedeniyle böyle algılandı.

chkcgtyhn
chkcgtyhn
7 yıl önce

Ozledigimiz yazilar :)

Mehmet Avincan
7 yıl önce
Reply to  chkcgtyhn

Teşekkürler :) Arayı soğutmayacağız…

devrim
devrim
7 yıl önce

home tuşunun basmadığını bilmiyordum teşekkürler elma dergisi

xenox
xenox
7 yıl önce

Her zamanki kendinize has üslubunuzla değişik, güzel bir yazı. Yalnız biraz daha Türkiye içinden Apple haberleri görmeyi özledik. Misal ürünlerin Türkiye çıkış tarihleri, ülkemizdeki servis ve uygulamalar (Apple Store deneyimleri, Apple Pay ne zaman ülkemize gelir? gibi..), 3.Apple Store vs..Bu tip haberleri, duyumları ve deneyimleri zamanında hep bu siteden takip ettik ve sizin en önemli farkınız da buydu. Umarım bu tarz yazı ve haberler artar, takip ediliyorsunuz ;).

Mehmet Avincan
7 yıl önce
Reply to  xenox

Teşekkürler. Daha fazla zaman ayırabilmek için elimizden geleni yapacağız.

Son Yazılar