Ana SayfaDedikoduiPhone 7 Fiyatı, Satış Tarihi, Özellikleri ve Fazlası

iPhone 7 Fiyatı, Satış Tarihi, Özellikleri ve Fazlası

Apple’ın yeni nesil iPhone’u tanıtıp ardından satışa sunmasına artık sayılı günler kaldı. Elimizdeki bilgileri bir araya getirerek yeni iPhone hakkındaki yorumlarınızı almak istiyoruz.

Apple son iki yıldır iPhone tanıtımını 9 Eylül’de yapıyor. Yani Salı ve Çarşamba günleriydi. Bu yıl 9 Eylül Cuma gününe denk geliyor. Aynı hafta gerçekleşecek olursa iPhone 7 tanıtımı 6 ya da manidar olsun diye belki 7 Eylül 2016’da gerçekleşebilir. Zaten ay sonuna doğru tarih kesinleşir.

Tasarım

Yeni iPhone modeli hakkında şimdiye kadar sayısız tasarım spekülasyonu çıktı. Son dönemlerde iyice artan ve artık bizim de kesin gözüyle baktığımız tasarım ise şu;

FullSizeRender

Görüldüğü gibi mevcut iPhone 6s tasarımıyla büyük benzerlik gösteren bir tasarım bizi bekliyor olacak. Eğer güncelleme döngünüz uzunsa 2017 senesini beklemenizi tavsiye ediyoruz zira son söylentiler Apple’ın, iPhone’un 10. yaşında büyük bir tasarım değişikliği gerçekleştireceği yönünde artarak gelmeye devam ediyor.

iPhone 7, temelde daha ince bir iPhone 6 olacak. Yeniden tasarlanmış, uçlara doğru kaymış anten çizgileri ve yenilenmiş, daha büyük boyutlu bir kamerası olacak.

iPhone 7 Teknik Özellikleri

Kameranın yine 12 MP olması beklentiler arasında. Tek lensli 4.7 inçlik modelin yanında, çift lensli kamera ile iPhone 7 Plus gelecek gibi görünüyor. Bu yıl tek lensli kamerada da optik görüntü sabitleyici sistem bekleniyor. Yeni kameraların teknolojik yenilikleri ise şimdilik çok belirgin değil.

iphone 7 plus

 

Apple, yeni iPhone modellerinde A10 işlemciyle güç katacak. M10 yardımcı işlemcinin de ekleneceğini düşündüğümüz modellerde asıl sürpriz hafıza seçeneklerinde yaşanacak gibi. Kaynaklara göre Apple bu sene 16GB hafıza seçeneğine nihayet elveda diyecek. Başlangıç seviyesi hafıza seçeneği 32 GB olacak. Daha büyük bir sürpriz olmazsa hafıza seçenekleri 32GB, 128GB ve 256GB olacak.

iPhone 7’nin beklenen en büyük yeniliklerinden biri 3D Touch destekli ana ekran düğmesi olacak. Mevcut tasarıma göre toza ve suya daha fazla dayanıklı olacak.

UnknowniPhone 7’de 3.5mm kulaklık çıkışı bulunmayacak. iPhone ile birlikte verilen EarPods kulaklıklar Lightning arabirimini kullanacak. Kutu içinde Lighting’i 3.5mm çıkışa çevirici bir adaptör yer alacak düşüncesini savunan kaynaklar da olmasına rağmen genel beklenti bu adaptörün ayrıca satılacağı yönünde.

 

iPhone 7 Satış Fiyatı

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinin fiyatları bu yılki iPhone 6s / 6s Plus modelleri ile aynı olacaktır. ABD’de şu an 16GB iPhone 6s modelinin fiyatı $649. Türkiye’deyse aynı model 3249 Türk Lirası fiyat etiketi ile satışta. 32 GB iPhone 7 fiyatının ülkemizde aynı başlangıç fiyatıyla satılmasını bekliyoruz.

Tanıtım ve Satış Tarihi

iPhone 7’nin tanıtımı yazının başında da yazdığım gibi bu yıl 6 ya da 7 Eylül 2016 olabilir. ABD’de ön sipariş ile satışının 9 Eylül’den olmayacağını düşünüyoruz. Mağazalardan almak isteyenler ise muhtemelen 16 Eylül 2016 tarihine kadar bekleyecekler. Türkiye’de ise durum biraz daha farklı. Satışın, ABD’den yaklaşık bir belki bir buçuk ay kadar sonra başlaması bekleniyor. Geçen yıl 9 Eylül’de tanıtılan iPhone 6s, Türkiye’de 23 Ekim’de satışa sunulmuştu.

One More Thing

Normal şartlarda yeni iPhone 7’nin mevcut renk seçeneklerine yeni bir renk daha ekleneceğini düşünmezdik. Bu tip bir güncelleme genellikle ara dönemde “s” modellerinde yaşanıyordu. Son sızıntılar, iPhone 7 modellerine Uzay Grisi renginin haricinde Uzay Siyahı da eklenebileceğini söylüyor. Koyu bir mavi renk söylentisi de çıkmıştı fakat bu söylentiyi destekleyecek kanıt hiç var olmadı.

27724433060_9fd9f91430_b Dark-Space-Black-iPhone-7-Looks-Stunning-in-New-Concept-696x385

Uzay siyahı renk seçeneği için ise birkaç parçaya ait fotoğraf sızıntısı oldu. Aşağıdaki fotoğrafta yer alan ses mandalı bunlardan biri.

black-mute-switch-640x403

Sonuç

iPhone 7 hakkında elimizdeki öne çıkan bilgiler ve beklentiler bunlar. Yeni modelin birkaç yenilik dışında devrim yaratacak bir model olmayacağı ortada. Görünen o ki yeni model küçük bir güncelleme olarak anılacak.

Son söylentiler ile yeni iPhone 7 hakkında düşüncelerinizi, almayı düşünüp düşünmediğinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletirseniz seviniriz.

Bu yazıyı yine aşağıda yer alan sosyal medya bağlantıları ile beğenip paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasında bize yardımcı olabilirsiniz.

3 YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Tansu
Tansu
7 yıl önce

İlkdefa iphone almayı düşünen benim gibi birisi için kötü oldu aslında, 6s ile aşağı yukarı aynı gelecek gibi duruyor sanki 7 değilde 6ss gibi olacak..
O yüzden acaba 7 çıkınca 6S alıp 8 i beklemek daha mantıklı gibi duruyor..

Mehmet Avincan
7 yıl önce
Reply to  Tansu

Haklısınız. Normalde “s” modeller hariç belirgin farklar olurdu. Bu kadar küçük tasarım farkları beklemiyorduk.

Çağatay
Çağatay
7 yıl önce

iPhone 7 ‘nin en düşük fiyatının 3249 tl olacağını hiç sanmıyorum.Bugüne kadar ülkemizde her yeni model de artış oldu.Hatta düşmesi beklenen eski modeller bile yükseldi.Ve yeni çıkacak telefonun eğer ‘plus’ ı saymazsak normal iPhone 7 için mevcut 6s’imizi değiştirmemize hiç gerek yok.Bence asıl değişiklik iPhone 7s yada adı her ne olacaksa onda olacak :)

Son Yazılar