iPhone ile fotoğraf çekme sanatı: iPhoneography

-

Akıllı telefonlarımızı yayımızdan ayırmadığımız şu günlerde tüm dünya bir parmak hareketimizin ucunda. Çektiğimiz fotoğraflar tek bir dokunuş ile tüm dünyaya yayılıyor. Bazı kullanıcılar App Store’daki efekt uygulamaları ile fotoğrafı renklere boğarken ben daha çok sadelikten yanayım. Şimdiye kadar çekmiş olduğum en iyi fotoğraflar herhangi bir efekt uygulaması kullanılmadan çekilmiş/düzenlenmemiş olanlar…

iPhoneography çoğu kişi tarafından i4neography olarak da bilinir. Apple fotoğraf çekme sanatını iPhone ile başka bir boyuta taşıdı. 2007‘den beri mobil fotoğrafçılık iPhone ile bayağı yol kat etti. Hatta iPhone ile fotoğraf çekenlerin bir araya geldiği iPhoneography adında gruplar kuruldu. iPhone kullanıcılarının artması ile bu gruplara katılan profesyonel ve amatör mobil fotoğrafçıların sayısı da gün geçtikçe arttı.

Mobil fotoğrafçılık bir yandan da gördüğümüz her şeyin fotoğrafını kolayca çekebilmemize olanak sağlıyor. Hantal SLR makinaları yanımızda taşımak yerine küçücük bir telefon ile iki dakikada muhteşem kareler çekebiliyoruz. Bazen gözümüze takılan ve anlam taşıyan pozlar bize ödüller kazandırabiliyor. Bkz. Damon Winter, Hipstamatic uygulaması ile çektiği Afganistan savaşı fotoğrafı ile ödül kazandı.

iPhoneography’yi birazda teknik açılardan inceleyelim;

Temel fotoğraf efektleri:

  • Adjusting color: Uygulamalar ile fotoğrafın renkleri ile oynanması, göze daha hoş gözüken görüntülerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

adjustment-saturation-tuning,0-1-178849-13

  • Black & white

iphoneography__sunset_in_slo__black_and_white_by_eeumeyeelwhy-d5l2knn

  • Fix perspective: Yanlış bakış açısı ile çekişmiş fotoğraflar anlatılmak veya gösterilmek isteneni doğru yapmayabilir. Grid ile çekmek istediğiniz nesnelerin açılarını ayarlayabilirsiniz.

  • Selective colouring: Fotoğrafların istenilen kısımın renklendirilmesi geri kalan bölümleri ise siyah – beyaz olarak kalmasıdır.

  • Sharpening: Fotoğrafın hatlarının renklendirilmesidir.

kitcam1

  • Soft focus: Soft focus’un tam karşılığı görüntüyü bulanık hale getirmek. Fotoğrafın keskin kenarları korunarak kasten bulanık hale getirilir.

Soft_focus_sweet_flowers_JK031_350A

  • Street Photography (Sokak fotoğrafçılığı): Açık alanlarda çekilen ve çekildiği yerdeki yaşanmışlığı anlatan fotoğraflardır.

4

  • Vignette: Fotoğrafın kenarlarında boyutları belirsiz çerçeveler kullanarak gösterilmek istenen kısmın belirtilmesidir.

flirting-with-vignette

 

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.