iPhone ile fotoğraf çekme sanatı: iPhoneography

Akıllı telefonlarımızı yayımızdan ayırmadığımız şu günlerde tüm dünya bir parmak hareketimizin ucunda. Çektiğimiz fotoğraflar tek bir dokunuş ile tüm dünyaya yayılıyor. Bazı kullanıcılar App Store’daki efekt uygulamaları ile fotoğrafı renklere boğarken ben daha çok sadelikten yanayım. Şimdiye kadar çekmiş olduğum en iyi fotoğraflar herhangi bir efekt uygulaması kullanılmadan çekilmiş/düzenlenmemiş olanlar…

iPhoneography çoğu kişi tarafından i4neography olarak da bilinir. Apple fotoğraf çekme sanatını iPhone ile başka bir boyuta taşıdı. 2007‘den beri mobil fotoğrafçılık iPhone ile bayağı yol kat etti. Hatta iPhone ile fotoğraf çekenlerin bir araya geldiği iPhoneography adında gruplar kuruldu. iPhone kullanıcılarının artması ile bu gruplara katılan profesyonel ve amatör mobil fotoğrafçıların sayısı da gün geçtikçe arttı.

Mobil fotoğrafçılık bir yandan da gördüğümüz her şeyin fotoğrafını kolayca çekebilmemize olanak sağlıyor. Hantal SLR makinaları yanımızda taşımak yerine küçücük bir telefon ile iki dakikada muhteşem kareler çekebiliyoruz. Bazen gözümüze takılan ve anlam taşıyan pozlar bize ödüller kazandırabiliyor. Bkz. Damon Winter, Hipstamatic uygulaması ile çektiği Afganistan savaşı fotoğrafı ile ödül kazandı.

iPhoneography’yi birazda teknik açılardan inceleyelim;

Temel fotoğraf efektleri:

  • Adjusting color: Uygulamalar ile fotoğrafın renkleri ile oynanması, göze daha hoş gözüken görüntülerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

adjustment-saturation-tuning,0-1-178849-13

  • Black & white

iphoneography__sunset_in_slo__black_and_white_by_eeumeyeelwhy-d5l2knn

  • Fix perspective: Yanlış bakış açısı ile çekişmiş fotoğraflar anlatılmak veya gösterilmek isteneni doğru yapmayabilir. Grid ile çekmek istediğiniz nesnelerin açılarını ayarlayabilirsiniz.

  • Selective colouring: Fotoğrafların istenilen kısımın renklendirilmesi geri kalan bölümleri ise siyah – beyaz olarak kalmasıdır.

  • Sharpening: Fotoğrafın hatlarının renklendirilmesidir.

kitcam1

  • Soft focus: Soft focus’un tam karşılığı görüntüyü bulanık hale getirmek. Fotoğrafın keskin kenarları korunarak kasten bulanık hale getirilir.

Soft_focus_sweet_flowers_JK031_350A

  • Street Photography (Sokak fotoğrafçılığı): Açık alanlarda çekilen ve çekildiği yerdeki yaşanmışlığı anlatan fotoğraflardır.

4

  • Vignette: Fotoğrafın kenarlarında boyutları belirsiz çerçeveler kullanarak gösterilmek istenen kısmın belirtilmesidir.

flirting-with-vignette

 

Tagged With: , ,