iPhone SE Tanıtıldı

-

Ekran Resmi 2016-03-21 21.26.51Apple bu akşamki kısa etkinlikte yeni, 4 inç boyutlu iPhone SE modelini tanıttı. Dışarıdan bakıldığında -Rose Gold renk seçeneğini görmezden gelecek olursak- iPhone 5s ile tamamen aynı bir ürün var karşımızda. Hatta ekran kalitesi bile aynı. Kasada göze çarpan değişiklik, çok çabuk iz olan parlak köşelerin yerini mat aluminyuma bırakması ve logonun kasa renginde paslanmaz çelikten yapılması olmuş.

Görünüş ve ekran dışında iPhone 6s ile aynı işlemciyi ve GPU’yu kullanan modelin kamerası da iPhone 6s’teki gibi 12 MP.

4K video çekimi yapabilen kamera aynı zamanda Live Photos’u da destekliyor.

Kısacası iPhone 6s’in yapabildiği hemen her şey, daha küçük boyuttaki bir kasaya sığdırılmış. Hemen her şey diyorum çünkü modelde iPhone 6s veya iPhone 6s Plus modellerindeki 3D Touch özelliği bulunmuyor. Bunun dışında küçük ekranlı ve kullanışlı bir telefon isteyenler için kesinlikle son derece hızlı ve güçlü bir cihaz iPhone SE.

Ekran Resmi 2016-03-21 21.26.05

Tabi bir de fiyat avantajı var. iPhone SE gümüş, altın, uzay grisi ve rose gold olarak 4 farklı renk ile birlikte 16GB ve 64 GB olarak iki farklı hafıza seçeneği ile satışa sunuluyor.

16GB olan model 1999 TL, 64GB olan model ise 2399 TL.

En ucuz iPhone 6s modelinin 3099 TL olduğunu düşünürsek ve aralarındaki neredeyse tek önemli farkın 3D Touch olduğunu da hesaba katarsak “ülkemiz koşullarında” gayet uygun bir fiyat.

Satış tarihi net olmamakla birlikte sipariş tarihi resmi internet sitesinde 29 Mart olarak görünüyor. Tahminen bu tarihten en geç 1 hafta sonra isteyenler kullanmaya başlayabilirler.

Yazar notu;

iPhone 6 satın aldığım günden beri boyutlarından şikayetçiyim. Sizi bilmem ama bana büyük geldi. Plus modeller ise benim için ucubeden farksız. Zevkler ve renkler elbette tartışılmaz ancak bu güne kadar en rahat ve en uzun süre kullandığım iPhone kasası 5/5s ve şimdide SE olarak anılan modeldeki bu kasa oldu. Şahsen biraz daha güncel görünen ve tamamen 6s ile aynı özelliklerde bir model olsaydı bir dakika bile düşünmeden bu model için kuyruğa girmeye hazır olabilirdim. Apple çok cazip fiyat ile pek çok yeni özelliği en sevdiğim şekilde sunmuş ama 3D Touch koymamış. Bu beni kararsız bıraktı.

Siz bu cihaz için ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümüne bir iki satır da siz yazarsanız sevinirim.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

6 YORUMLAR

  1. 5SE’den küçük bir İphone6 tasarımı bekleyerek yanılmışız. Benim için eski tasarımı güçlü bir makina ile tekrar etmeleri bi paça hüsran oldu açıkçası

  2. En önemli soru pil kapasitesi bence.Daha güçlü CPU GPU ve 12 MP kamera için yeterli olacak mı? Endişeliyim doğrusu.3D Touch benim için önemli değil ama 6 serisinden sonra 5 serisi kasayla çıkması beni soğuttu açıkçası.

  3. Bugüne kadar izlediğim en sıkıcı iPhone tanıtımıydı. Tamam bu bir ara model ama anlatan adam bile sanki sahneye zorla çıkarılmış gibiydi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.