iPhone SE Tanıtıldı

Ekran Resmi 2016-03-21 21.26.51Apple bu akşamki kısa etkinlikte yeni, 4 inç boyutlu iPhone SE modelini tanıttı. Dışarıdan bakıldığında -Rose Gold renk seçeneğini görmezden gelecek olursak- iPhone 5s ile tamamen aynı bir ürün var karşımızda. Hatta ekran kalitesi bile aynı. Kasada göze çarpan değişiklik, çok çabuk iz olan parlak köşelerin yerini mat aluminyuma bırakması ve logonun kasa renginde paslanmaz çelikten yapılması olmuş.

Görünüş ve ekran dışında iPhone 6s ile aynı işlemciyi ve GPU’yu kullanan modelin kamerası da iPhone 6s’teki gibi 12 MP.

4K video çekimi yapabilen kamera aynı zamanda Live Photos’u da destekliyor.

Kısacası iPhone 6s’in yapabildiği hemen her şey, daha küçük boyuttaki bir kasaya sığdırılmış. Hemen her şey diyorum çünkü modelde iPhone 6s veya iPhone 6s Plus modellerindeki 3D Touch özelliği bulunmuyor. Bunun dışında küçük ekranlı ve kullanışlı bir telefon isteyenler için kesinlikle son derece hızlı ve güçlü bir cihaz iPhone SE.

Ekran Resmi 2016-03-21 21.26.05

Tabi bir de fiyat avantajı var. iPhone SE gümüş, altın, uzay grisi ve rose gold olarak 4 farklı renk ile birlikte 16GB ve 64 GB olarak iki farklı hafıza seçeneği ile satışa sunuluyor.

16GB olan model 1999 TL, 64GB olan model ise 2399 TL.

En ucuz iPhone 6s modelinin 3099 TL olduğunu düşünürsek ve aralarındaki neredeyse tek önemli farkın 3D Touch olduğunu da hesaba katarsak “ülkemiz koşullarında” gayet uygun bir fiyat.

Satış tarihi net olmamakla birlikte sipariş tarihi resmi internet sitesinde 29 Mart olarak görünüyor. Tahminen bu tarihten en geç 1 hafta sonra isteyenler kullanmaya başlayabilirler.

Yazar notu;

iPhone 6 satın aldığım günden beri boyutlarından şikayetçiyim. Sizi bilmem ama bana büyük geldi. Plus modeller ise benim için ucubeden farksız. Zevkler ve renkler elbette tartışılmaz ancak bu güne kadar en rahat ve en uzun süre kullandığım iPhone kasası 5/5s ve şimdide SE olarak anılan modeldeki bu kasa oldu. Şahsen biraz daha güncel görünen ve tamamen 6s ile aynı özelliklerde bir model olsaydı bir dakika bile düşünmeden bu model için kuyruğa girmeye hazır olabilirdim. Apple çok cazip fiyat ile pek çok yeni özelliği en sevdiğim şekilde sunmuş ama 3D Touch koymamış. Bu beni kararsız bıraktı.

Siz bu cihaz için ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümüne bir iki satır da siz yazarsanız sevinirim.

Tagged With: ,