İşinize Odaklanın: SelfControl

-

Time_management
Internet her geçen gün hayatımızda daha fazla yer kaplıyor ve bunun sonucunda çok daha uzun zamanı bilgisayar başında ya da elimizde akıllı telefon / tablet ile geçiriyoruz. Bilgiye bu kadar kolay ulaşabilmenin ve kesintisiz olarak ‘bağlı’ kalabilmenin getirdiği daha çok sorumluluk ve üretkenlik beklentisini karşılıksız bırakmamak için de hayatımıza yeni giren kavramlar üzerine kafa yormak zorunda kalıyoruz. Zaman optimizasyonu, verimlilik arttırmasüreç iyileştirme gibi kavramları konu alan eğitimlere,  kişisel gelişim kitaplarına, bunlarla ilgili metotlara ve hatta destekleyici yazılımlara olan ilgi de buna paralel olarak artıyor.

Yapılacak işlerin bir ‘gelen kutusu (inbox)‘ içerisinde biriktirilerek tasnif edilmesi, buradan gerekli aksiyonların çıkartılması ve zaman ekseni üzerinde önceliklendirilmesini içeren GTD (Getting Things Done) – İşleri Yoluna Koyma  ile ilgili daha önce sizlere RTM – Sütü Unutma servisinden bahsetmiştim. Bu yazıda da bilgisayar başında iken belki de çoğunuzun muzdarip olduğu, dikkatinizi dağıtan Internet içeriğinin engellenmesini sağlayan çok ufak ama pratik bir yazılımdan bahsetmek istiyorum: SelfControl.

Sizlerin de başına geliyor mu ya da ne sıklıkta geliyor bilemiyorum ama  işle ilgili ya da blog için bir yazı ya da doküman üzerinde çalışmam gerektiğinde,  belli bir süre sonra dikkatim dağılıyor ve kendimi yeni bir Safari penceresi açmış, Facebook, Twitter, Milliyet.com ya da ElmaDergisi.com vb.  okurken yakalıyorum! Yakalıyorum diyorum çünkü artık bazı URL’leri tarayıcının adres çubuğuna yazdığımı dahi hatırlamıyorum, tamamen el alışkanlığı olarak sayfayı yineleyip (refresh) sürekli güncellenen içeriğin içerisinde kayboluyorum. Doğal olarak bu cazip içeriği kapatıp odaklanmam gereken işe dönmem zaman alıyor, bu da zamanı kötü kullanmama neden oluyor.

Benim gibi başkalarının da benzer dertleri olmuş olacak ki SelfControl isimli yazılımı geliştirmişler. Yalnızca Mac OS sürümü bulunan yazılımın  yaptığı ise çok basit;  belirleyeceğiniz bir zaman dilimi içerisinde, yine daha önceden belirlediğiniz ya da zaman dilimi içerisinde ilave edeceğiniz  URL listesindeki sitelere erişimi kapatıyor. Özetle kendi kendinize yasak koyuyorsunuz.

Tabii burada bir diğer konu da, kendi kendinize uyguladığınız bu yasaktaki iradeniz. Yazılımı  geliştiren bunu da düşünmüş olmalı ki, yazılımı kapatsanız hatta silseniz dahi belirlemiş olduğunuz süre bitene kadar yasaklı sitelere erişemiyorsunuz*. Mac’inizi kapatıp açmanın da çözüm olmadığını ayrıca belirteyim.

Çok ufak bir yazılım olan SelfControl, oldukça sade bir kullanıcı arayüzüne sahip;

hs_selfcontrol_01‘Edit Blacklist’ üzerine tıkladığınızda, belirlediğiniz süre içerisinde erişiminizi engellemek istediğiniz sitelerin listesi geliyor, burada ekleme – çıkarma yapabiliyorsunuz;
hs_selfcontrol_02

Sağ alt köşede ‘Blacklist’ seçmeniz durumunda yalnızca listedeki siteler yasaklanıyor. Eğer burada ‘Whitelist’ seçerseniz, listede yer alanlar haricindeki tüm siteler yasaklanıyor. Whitelist kullanırken dikkat edin de tüm sitelere erişiminizi kapatmayın. Listenizi hazırladıktan sonra ‘Start’ a klikleyerek belirlediğiniz süreyi başlatıyorsunuz. Burada Yönetici (Admin) parolasını girmeniz gerekiyor ki yazılım ilgili yasaklamayı yapabilsin.

hs_selfcontrol_03

Süre bitmeden yasaklı sitelerden birisine girmek istediğinizde erişim hatası alıyorsunuz.

hs_selfcontrol_04Son olarak ‘Benim Apple’ım yok, Windows için benzer bir yazılım var mı’ diyenlerdenseniz; SelfRestraint‘i deneyebilirsiniz. (Not: SelfRestraint’i deneyecek fırsatım olmadığı için yazılım kullanışlılığı ya da detayları hakkında bilgi sahibi değilim)

Ücretsiz bir yazılım olan SelfControl’e buradan erişebilirsiniz.

Hasan

* Yazılım yasaklı siteleri erişime kapatırken  bir sistem dosyasında (adını belirtip yazılımı işlevsiz hale getirmeyeyim) değişiklik yapıyor ve ilgili domainleri yanlış IP ye yönlendiriyor. Dolayısı ile elbette yasağın süre içerisinde kaldırılması imkansız değil, ama zaten amaç kendimizi kandırmaksa cep telefonunuzdan da Facebook’a erişebilirsiniz :)

Hasan Sütcüoğlu
Hasan Sütcüoğlu
Elektronik ürünlere olan performans odaklı bakış açımı, tasarım odaklı hale getirmemi sağlayan markadır Apple. Bu nedenle, bir teknoloji tutkunu olarak, Apple ürünlerini kullanırken yaşadığım keyif ve deneyimleri, başkalarının da yaşayabilmesi için paylaşıyorum.

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.