İşte Yeni iPhone 5S

-

Nihayet etkinlik sona erdi ve beklediğimiz üzere Apple yeni iPhone 5S ve iPhone 5C yi tanıttı. Bu yazıda size iPhone 5S ten kısaca bahsetmek istiyorum.

craft_hero

Tasarım

Öncelikle artık siyah renk iPhone yok. Siyah yerine koyu bir gri tercih edilmiş ve adı “Uzay Gri”si. Muhtemelen çizilme ve soyulma sorunu nedeniyle alınan bu kararı oldukça mantıklı buluyorum. Renk konusuna değinmişken, beyaz olduğu gibi devam ediyor ancak artık Altın rengi bir üçüncü seçeneğimiz daha var.

touchid_heroKasa tasarımı tamamen iPhone 5 ile aynı. Aluminyum kasa, cam ve metal’in  kombinasyonu. Sizi bilmem ama ben yeni renkleri çok sevdim.

Güvenlik

Artık plastik home tuşu yerine Safir’den yapılmış bir home tuşumuz da var ki altında oldukça yüksek teknoloji ürünü bir parmak izi okuyucu barındırıyor.

Teknolojiye verilen ismin Apple’cası Touch ID. iPhone’u gün içinde yüzlerce kez kullanıyoruz belki ve her defasında şifre girme işi bir süre sonra can sıkıcı bir hal alıyor. Hatta Apple’ın açıkladığı resmi rakamlara göre neredeyse kullanıcıların yarısı cihazlarına şifre koymuyor. Touch ID ile bir saniyenin biraz altında bir sürede cihaz parmak izinizi tarıyor ve açılıyor. Hepsi bu. Şifre girme işlemi, alışverişler için de geçerli.

App Store’dan veya iTunes’tan bir içerik indirirken Apple ID’nizi girmek yerine parmağınızı home tuşunun üzerine getirmeniz yeterli. Touch ID birden fazla parmak izini tanıyabiliyor ve bu sayede dilediğiniz kişilere cihaza erişim yetkisi verebiliyorsunuz. Kısaca sizin güvendiğiniz kişilere güveniyor.

İşlemci

Touch ID kuşkusuz güzel bir yenilik ancak iPhone 5S’i diğer tüm telefonlardan ayıran belkide en önemli yenilik, yeni A7 işlemcisinde gizli. iPhone 5S, dünyanın ilk 64 bit telefonu. Masaüstü bilgisayarların işlemci mimarisine sahip bir işlemci, ilk kez bir akıllı telefonda kullanılıyor. Ayrıca işlemci, iOS 7 ile çok daha fark edilir bir çalışma performansı sunuyor. iOS 7’nin 64 bit için tasarlandığını, tüm yerleşik uygulamaların 64 bit yazıldığını söylemeye gerek yok sanırım. Bu sayede iPhone 5’e göre iki kat hızlı bir CPU ve yine iki kat hızlı bir GPU elde edilmiş oluyor. İşlemci içinde M7 adlı tamamen yeni bir coprocessor bulunuyor ki bu çip ivmeölçer, jiroskop ve pusula hareketlerinden gelen hareket verisini ölçüyor ve bu sayede cihaz, fiziksel hareketleri daha doğru takip edebiliyor. Elbette bu çip özellikle fitnes uygulamaları yazanların ağzını sulandırıyor. Hatta etkinlik esnasında Nike’ın yeni bir uygulama yayınlamak üzere olduğu da duyruldu. M7 yürüdüğünüzü mü yoksa koştuğunuzu algılayabiliyor. Hatta araç içindeyseniz bunu da algılayıp pil tüketimini azaltmak için etrafınızdaki Wi-Fi ağlarına bağlanmak isteyip istemediğinizi sormuyor bile.

iPhone’un iSight ve FaceTime kameraları da yenilendi. Hem yazılım hem de donanım olarak yenilenen iSight kamera, kesinlikle eskisinden çok daha iyi fotoğraflar çekmenize yardımcı oluyor. Hatta bir fotoğrafın bin kelimeden daha iyi olduğunu vurgulamak adına iPhone 5S ile çekilen fotoğraflara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kamera

Kısaca kameraya değinmek gerekirse, 1.5 mikronluk piksellere sahip %15 daha büyük bir sensör bizi bekliyor diyebiliriz. f/2.2 Aperture değeri, bu sensör ile birleştiğinde daha fazla ışık alacağının habercisi. Kameraya Brust modu eklenmiş. Saniyede 10 kare çekebilen bu mod ile en iyi anı yakalayıp kaydetmek mümkün. True Tone Flash adlı bir kamera özelliği daha var ki flash ile çekim yapıldığında doğru renkleri yansıtabilmek konusunda oldukça başarılı görünüyor. Cihazı elimize alıp incelemeden kesin konuşmak istemiyorum ancak bu özelliğin beni hayal kırıklığına uğratacağını da düşünmüyorum. Hareketleri otomatik olarak daha kararlı hale getirerek daha net fotoğraflar çekmeye yarayan imaj sabitleyici, 720p çözünürlükte 120 kare yakalayabilen yavaş çekim video modu ve video kayıt esnasında 3x  zoom imkanı da kameraya yansıyan iyileştirmelerden bazıları.

facetime_hero

iSight haricinde FaceTime kamerası da iPhone 5S ile güncellendi. HD görüntü kalitesi sunan FaceTime kamera ile daha kaliteli video görüşme yapmak mümkün. iOS 7 ile birlikte kameraya eklenen filtre, kare çekim gibi birkaç yazılımsal yenilik daha var ancak bunlara zaten daha önceki iOS 7 yazılarımızda değinmiştik.

iPhone 5S, henüz ülkemizde bir işe yaramayacak olsa da ultra hızlı LTE kablosuz bağlantı standardını destekliyor. Hatta bir değil, 13 LTE bant desteği ile birlikte geliyor. Bu sayede dünya genelinde pek çok operatör ile çok yüksek hızlarda veri indirmek veya karşıya yüklemek mümkün oluyor.

wireless_hero

iPhone 5S’in pil ömründe de bir miktar iyileştirme yapılmış ancak asıl iyileştirme, M7 çipi sayesinde gelecek diye düşünüyorum. Yani kullanıma bağlı olarak pil ömründe en azından ihtiyacı karşılayacak kadar bir artış olması beklentilerimizden.

Cihazın fiyatı, ABD ve Avrupa’da iPhone 5’in mevcut fiyatı ile aynı. ABD’de kontratsız olarak 649 Dolar etiket ile 13 Eylül’de ön siparişe, 20 Eylülde ise perakende satışına başlanacak cihazın ülkemizde de şu anki iPhone 5 fiyatları ile satılmasını bekliyorum. Elbette resmi satışın Türkiye’de Aralıktan önce başlamayacağını ve bu arada bazılarının 3 hatta 5 bin TL fiyatlarla açık artırma sitelerinden satmaya çalışacağına da eminim :)

iPhone 5C’de olduğu gibi 5S için de Apple bir kılıf satışa sunuyor. 39 Dolar etiket ile satışa sunulacak olan kılıf mikrofiber iç kaplamalı ve dışı deri.

cases_hero_mba_11

Kısaca iPhone 5S’i iPhone 5’ten ayıran özellikler bunlar. Burada iPhone 5 sahiplerini düşündüren, “Tamam mı devam mı?” sorusuna bir yanıt vermek için henüz erken. iPhone 5S’i satışa çıkar çıkmaz inceleyip detaylı olarak burada sizlere bilgi paylaşımı yapmaya çalışacağım.

Şimdilik etkinlikten aklımda kalanlar bunlar. Çok yakında Elma Dergisi gözü ile iPhone 5S incelemesinde buluşmak üzere.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

6 YORUMLAR

  1. hizli bir islemciye sahip olmasi disinda beni cezb eden bir yenilige sahip degil , su an ki i phone 5 önümüzdeki seneye kadar kullanmayi düsünüyorum , umarim i phone 6 gerek tasariminla gerekse özellikleriyle wow dedirtecek bir ürün olur .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.