Jobs Yanıldı mı?

-

Olmalı mı, olmamalı mı? Büyük ekranlı telefonlar sadece bir geçiş süreci mi yoksa geleceğin standardı mı?

Bildiğiniz gibi Apple, iPhone 6 Plus ile ‘büyük” tanımının küçük kaldığı boyutlardaki akıllı telefon pazarına giriş yaptı. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, bugüne kadarki en yüksek satış rakamına ulaşabileceğini daha ön siparişe açıldığı saatlerde gösterdi.

2009 yılında iPhone tanıtıldığında 3.5″ ekranı ile zamanına göre “dev” sayılabilecek ekran boyutlarıyla büyük beğeni topladı. Ardından tüm rakipleri benzer boyutlarda cihazlar üreterek pazara dahil oldu. Ne olduysa 2011’den sonra oldu. Rakipleri Apple’ın iPhone modeline karşı çok daha büyük ekranlı modeller satışa sundu ve pastadan ciddi sayılabilecek oranlarda pay sahibi olmaya başladı. Apple ise ergonomik olarak tek el ile rahatlıkla kullanılabilecen iPhone’un mevcut boyutlarında ısrarını sürdürdü. Hatta bu ısrarını iPhone 5 reklamı ile tüm kamuoyuyla paylaştı;

http://youtu.be/O99m7lebirE

Büyük ekranlı akıllı telefon pazarı yeşillendikçe şenlendi. Etrafta insanların neredeyse yüzünü bile kapatan boyutlarda cihazlar belirmeye başladı. Pazar payı, normal boyutlardaki telefonların sayısına yaklaştığı, hatta bu sınıftan daha fazla satılmaya başladığı günümüzde ise Apple duruma kayıtsız kalamayarak iPhone 6 Plus’ı devreye soktu.

_Phablets__may_be_the_next_big_gadget_233680000_20130114234552_640_480

Bu zamana kadar Apple’ın büyük ekranlı telefon modeli çıkartmamasını bazı kişilerin komik yorumlarıyla izledik. Kimine göre Apple büyük ekranlı telefon yapamıyordu. Kimisi çok daha komik yorumlar yaptı. Asıl mesele Apple’ın, aslında Steve Jobs’un o çok savunduğu kullanım kolaylığı ve ergonomi konusunu bir türlü gözardı edememesiydi.

Bu yazıda sadece kişisel fikirlerimi sizlere empoze etmeye çalışmaktan ziyade kullanıcıların karşılaştığı sorunlar veya avantajları da inceleyerek hazırlamanın daha doğru olduğuna karar verip yerli yabancı onlarca site veya forumdan kullanıcıların yorumlarını bir bir okuyarak, tartışmaları takip ederek biraz bilgi sahibi olmaya çalıştım.

Jobs büyük ekranlı telefonların uzun ömürlü olmayacağı konusunda bir açıklama yapmıştı. Günümüzde karşımızdaki tablo tam tersini gösteriyor. Peki vizyon sahibi bu efsane isim yanıldı mı? Dilerseniz bunu tartışmaya başlamadan önce neden büyük ekranlı telefonların bu kadar çok tercih edildiğine birlikte göz atalım.

Daha fazla pil ömrü

Evet bazılarına tuhaf gelebilir. Daha büyük ekran, daha fazla güç tüketir. Ancak daha büyük ekran, cihazın boyutlarını da büyüttüğü için taşınabilir cihazlarda kilit rol üstlenen pilin de daha yüksek kapasiteli olarak kullanımına olanak sağlar. 4-4,7″ gibi günümüz koşullarında “normal” sayılabilecek boyutlardaki cihazlara oranla 5-6″ boyutlardaki cihazların pil kapasitesi çok daha yüksek. Ekranın tüketebileceğinden daha fazlası olduğu için ürünün pil ömrü bu durumdan oldukça olumlu etkileniyor.

Her şey için daha fazla alan

Daha büyük ekranın en büyük avantajı, hemen her şey için daha fazla alan sunması. Oyunlar daha zevkli, mail okumak, bir şeyler yazmak veya genel olarak yaratıcı uygulamaların kullanımı büyük ekran ile çok daha kolay oluyor. Uygulama mağazalarında çok daha fazla seçenek aynı anda görüntüleniyor. Bir web sayfasında gezinirken kendinizi konuya daha hakim hissediyorsunuz. Eğer iki elinizi de aynı anda kullananma imkanınız varsa anlık mesajlaşma dahil klavye kullanılan her uygulamada büyük avantaj sağlıyor. El yazısını tanıyan, stylus ile veya parmak kullanarak alınan notlarda da büyük ekranın artısı var.

Cihaz boyutlarının ekran ile birlikte büyümesinin de yararları var. Örneğin daha yüksek çözünürlüklü kameralar için daha geniş sensör, daha fazla elemanlı lensler veya daha yüksek ses için daha geniş hoparlör alanı gibi.

Peki ya dezavantajları? Büyük ekranlı telefonların en büyük sorunu taşıma konusunda ortaya çıkıyor. Eğer gardırobunuzda bol pantalonlar, ceketler veya size gün boyu eşlik eden çantalar yoksa bu durum ızdırap halini alabiliyor. Dar pantalonların ceplerinde ciddi rahatsızlık veriyor. Arka cebini kullananlar için ise o ekranın kırılması ihtimali neredeyse %80 daha yüksek.

iphone_6_plus_jeans_test

Belki çanta veya cepleriniz yerine elinizde taşımayı tercih edenlerden de olabilirsiniz ancak gün içinde bir şeyler yaparken cihazı sürekli bir yerlere bırakma ihtiyacı hissediyorsunuz çünkü sürekli ellerimizi kullanıyoruz. Arabaya binerken cebinizde bir iPhone 5s veya önceki bir modeli varsa çıkartıp bir yerlere yerleştirme ihtiyacı duymazken daha büyük boyutlu telefonları bir taraflara yerleştirmek zorundasınız.

Bir diğer sorun ise kullanımı. Kesinlikle ergonomik değil. Ekranın tek el ile kolay kullanımına yönelik yazılımsal kolaylıklar bulunsa da bu cihazları rahat kullanabilmek için her daim iki elinize birden ihtiyaç duyuyorsunuz. Ekranın genişliği nedeniyle tek el ile klavye kullanmak da neredeyse imkansız bir hal alıyor ve malesef şimdilik bunun yazılımsal bir çözümü de bulunmuyor. Eğer bir NBA oyuncusu kıvamında vücudunuz yoksa tek el ile aktif olarak bu cihazları kullanmayı unutun.

Gelelim günün anlam ve ehemmiyetini tartışmaya. Aslında bunu tartışmak pek gereksiz. İhtiyaçlarınız neyi gerektiriyorsa gider onu alırsınız. Sürekli oyun oynayan, fıtı fıtı mesajlaşan gençler için özellikle bu büyük ekranlı cihazlar oldukça mantıklı. Gününüz benim gibi koşuşturmaca ile geçiyorsa ve zorunlu kalmadıkça telefonu daha çok eğlence amacıyla kullanamıyorsanız bunlara sahip olmak bildiğiniz işkence.

Yorumlarda en çok denk geldiğim şey, büyük ekranlı “yeni” kullanıcılar. Büyük ekranları ile oldukça mutlular ve bunu paylaşmaktan büyük zevk alıyorlar. Ancak eski kullanıcılar bir süre sonra pişmanlık duyduklarını dile getiriyorlar. Elbette şimdiye kadar büyük ekranlı bir Apple iPhone olmadığı için bu veriler için bolca Android işletim sistemleri veya daha genele yayacak olursak Apple harici cihazlar ile alakalı siteler ve forumlarda vakit harcadım.

Bahsettiğim sitelerde ne ararsanız var. Daha küçük boyutlu ekrana sahip modellere geçiş yaptığında “dünya varmış” diyenler de, oynadığı oyundan küçük ekranda zevk alamayıp daha büyüğünü isteyenler de…

big screen comment

Jobs yanıldı mı?

Forumları incelemeden önceki görüşüm, büyük ekranlı telefonları bir dönemin netbook ları hakkında düşündüğümden farksızdı. Ne bilgisayardı, ne telefon. iPad ile birlikte netbook devri de kapandı. Bu büyük ekranlı telefonları da şahsen netbook lara benzetiyorum. Ne tablet, ne telefon. Zaten ayrı bir kategori olduğunu artık herkes kabul ediyor. Ad bile koydular bunlara. Phablet.

Şimdi biraz daha ılımlı yaklaşıyorum. Kim neye ihtiyaç duyuyorsa onu alsın deyip çekiliyorum köşeye.

Jobs’un öngörüsüne ise katılıyorum. Büyük ekranlı telefonların günlük hayatta faydadan çok zararı olacağına inanıyorum. Bir süre sonra kullanım zorlukları nedeniyle daha “insan” boyutlarındaki cihazlar tercih edilecek. Yani ergonomi kazanacak. Çünkü ne olursa olsun insanlar rahatlığa meyillidir. Yürüyebiliyorsa koşmaz, durabiliyorsa yürümez, oturabiliyorsa ayakta durmaz, yatabiliyorsa oturmaz. Doğamız gereği bize zorluk çıkartan şeyleri hep istedik ancak hevesimizi aldıktan sonra özümüze geri döndük.

Dönem dönem bu tip ürünleri görmeye devam edeceğiz. Hemen her alanda bu tip ara ürünler olacak.

Apple bu geçiş dönemi için belki biraz daha erken adım atıp açığı kapatabilirdi. Bence bu konuda geç kaldı ancak dönemin sonunda satış rakamları açık ara ideal boyutlardaki cihazların gerisinde kalacağını gösterecektir. Phablet sınıfı daha uzun süre popülerliğini sürdürecektir. Almak istiyorsanız siz de bu kervana katılıp 5.5″ bir iPhone 6 Plus veya başka bir markanın büyük ekranlı telefonunu alarak kendinizi en azından bir süre mutlu edebilirsiniz.

Phablet sınıfı gelecekte varlığını sürdürmeye devam etse de 5-inç’ ten küçük  ekranlı mobil cihazlar bir süre sonra yeniden “budur” dedirtecek gibi görünüyor. Phablet (bu isimden nefret ediyorum) sınıfı cihazlar ne kadar iyi olurlarsa olsunlar bir şeyler üretmek isteyenler için oldukça yetersiz. 9.7″ iPad’in bile yetersiz kaldığı alanlarda ise hiç şansları yok. 5.5″ bir iPhone alıp iPad’e ihtiyacım yok diye düşünüyorsanız, pazar günü keyifle derginizi okuyabileceğinizi sanıyorsanız veya büyük ekranlı cihazınızda hele hele yolda yürürken ya da bir eliniz doluyken mesaj yazıyorken bu yazıyı hatırlayın.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

20 YORUMLAR

 1. Merhaba Mehmet Bey,
  iPhone 6 lansmanı yapıldıktan ben de sizin yazıya benzer bir yazı kaleme aldım. http://www.bonibonca.com/teknoloji/apple/apple-iphone-6-ile-tukurdugunu-yaladi/
  Lakin satış rakamları ve Amerika’daki arkadaşlarımın yorumları, Note 3 kullanan arkadaşların çokluğu, büyük ekran ve daha iyi pil ömrünü düşünce 5s’imden vazgeçtim. 6 Plus almayı düşünüyorum. Umarım pişman olmam.
  Teşekkürler güzel derlemeniz için.

  • Pişman olacağınızı sanmam. Neticede ihtiyaçlar doğrultusunda alınmış bir karar olacaktır sizinkisi. Ama ileride en azından yazıda da belirttiğim gibi daha normal boyutlu telefonlara dönüş yapacağınıza eminim :)

 2. steve jobs’da sizin benim oldugu gibi insan..yanilmasi yanlis ongorulerde bulunmasi dogaldir.samsung’u ne kadar elestirsekte bu alanda onculugu o yapti ve insanlarin buyuk ekran istediklerini soyledi.note serisinin basarisi ortada.steve jobs buyuk ekran isteyenlerin tamamini gozardi ederek hata yapti.tim cook o hatayi yapmadi.bugun 4,7″inc hala tek elle kullanim sinirlari icinde.hem bunu piyasaya cikardilar hemde 5,5″ kategorisinde cihaz kullanan kullanmaya aliskin insanlar icin 5,5″ cikardilar.mantikli olani yaptilar bence.

 3. jobs kesinlikle hakliydi biraz daha uzamis olabilir eskiye donus ufak ekranli telefonlarin trend olma zamani ama eninde sonunda olacaktir. bence bu yolda bu trend biterse yada bitene kadar iki model olarak cokta kafa karistirmadan devam etmeliler. hatta donanim farki da olmamali, isteyen kucuk isteyen buyuk tercihini yapabilmeli. ben ki plus almaya kafayi koymus birnapple sever olarak ( ip5 kullaniyorum ) bu yazinizdan sonra supheye dustum, bilemedim.. kafami karistirdiniz

 4. Ağzına burnuna sağlık abicim. Kesinlikle doğru bir yazı ve aynı öngörüleri paylaşıyoruz. Yıldırım Bey’e de katılmıyorum. Samsung her zaman Apple ın girmediği ya da gireceği pazar 1 gün önceden girmeyi hedefler böylece o pazarda Apple dan önce söz sahibi olmaya çalışır. Şimdi de küçük telefon çıkarmaya başlayacak samsung. Bu biraz vakit alacaktır eminim lakin herkes parasına bakıyor ve ergonomik telefon kullanma isteğide eski pazarı canlandıracaktır. Dediğim gibi Mehmet bey herkes parasına bakıyor tim Cook da samsung da. Steve bunu düşünmüyordu ki. Adamın tek istediği insanların hayatını kolaylaştırabilmekdi. “20 li yaşlarımda milyoner oldum ama bunu hiç düşünemedim. Her zaman yatarken insanlar için bugün neler yapabildiğime baktım” Jobs filminden bir alıntı. Adım kadar eminim Steve büyük ekran çıkarmaz o kamera çıkıntısı olmazdı. Küçük ekranlar dev işler yapardı. Şu an o dev şeyler olmadığı için de insanlar büyük ekrana ölüp bitiyor.

 5. Cep telefonu geçmişine bakıldığında boyut konusunda dönem dönem farklı trendlerin hakim olduğu görülüyor..akıllı telefonlarla birlikte meydana gelen boyut değişimi bunlardan biraz daha farklı kanaatindeyim..ekran genişliği çok daha önemli hale geldi..ancak yazıda belirtilen husus önemli…insanlar genel olarak ergonomiyi, rahatlığı seviyor..benim düşüncem de aman aman bir gelişme olmadıkça büyük ekran heyecanının bir süre sonra son bulacağı..belki Jobs süreyi kestiremedi ama tahmini doğru çıkacak gibi…buarada ihtiyaçlarım açısından İphone 6 plus tam benlik..ama o koca alameti yazın pantolon cebimde nasıl taşırım diye düşünüyorum? :)

 6. Jobs da insan tabi ki yanılabilir. Ama ben de büyük telefon istemeyenlerdendim. Dediğiniz gibi sırf iPhone küçük diye samsunga geçen tanıdıklarımız oldu. Yıllarca büyük telefonla dalga geçtik şimdi Apple sevmeyenler bizle dalga geçiyor haklı olarak. Bu konuda maalesef Apple öncü olamadı piyasada büyük ekran talebi olduğu için mecbur büyütmek zorunda kaldı geriden geldi hem de tükürdüğünü yalamış oldu. Bir yerde de sadık müşterileri yerine yeni müşterileri tercih etmiş oldu. Elimzideki cihazlar eskidiği için başka marka da almayacağımız için yine mecbur alacağız. Ben 4.7” alırım tabi ki Plus’ı aklımın ucundan bile geçirmem. Heralde iPhone 7 de 4.7 ve 5.5 olarak iki model olarak çıkar bundan sonra daha küçük veya daha büyük boylar çıkacağını sanmam.

 7. iPhone 6 Plus için sabırsızlıkla bekliyorum ancak bu yazı benim de kafamı karıştırdı. Steve Jobs’un öngörüsünü destekleyen bu yazı bana biraz taraflı geldi açıkcası. Steve Jobs’un bir tek ekran konusunda yanıldığını düşünüyorum ben.

  • Jobs’un öngörüsü genel olarak haklıydı. Sadece bu ara dönemi önemsemedi. Bu konuda haksızdı. Apple bu büyük ekranlı telefonları daha önce çıkartabilirdi. Sonuçta herkesin ihtiyacı farklı.

 8. job’s değil cook yanılıyor. Jobs farklılık yaratıyor ve her zaman bunu koruyan birisiydi artık durum böyle değil maalesef..

 9. Güzel yazı. Benimde en çok araştırmayı istediğim şey Note kullanıcılarının ne düşündüğü ne hissettiği idi. Çünkü plus’ın 5.5 inç ve batarya süresinde 14 saat kullanımı gören halen %18 şarj kalan birinin ekran görüntüsünü gördüm twitterda. Benim kafamda da 5.5 inç plus 64 gb gold almak vardı ama bu yazıdan sonra 4.7 inç de yetecek gibi. İş hayatında oradan oraya koşturan biri olarak kocaman telefona hakim olabilirim gibi düşünüyordum hatta Note serisine kocaman gözüyle bakıp garipsiyordum. Note kullanıcıları bu şekilde düşünüyorsa muhtemelen ben de o şekilde düşüneceğim. Aslında tek derdim pil süresi. Eminim herkesin de tek derdi pil. Artı 5.5 inçliğin fiyatı sadece bana değil herkese fazla geliyor olmalı. 128 gb’lığın fiyatıyla Macbook Pro Retina 13.3 alınmıyor mu? Steve Jobs böyle bir şeye asla izin vermezdi. Tim Cook’un en büyük katkısı ticari katkısı oldu. Eski iPhone’lara destek veren Apple gitti, yeni iOS sürümleriyle eski telefonları kullanılmaz hale getirip yeni telefona mecbur bırakan bir Apple geldi. Her telefon ilk çıktığında yenileri kadar hızlıydı. Yeni güncellemelerle yavaşlatan pilin kullanım süresini kısaltıp bunu ticarete döken Apple. Ben ki 2008’de daha kimsecikler kullanmıyorken ilk iPhone (2G)’yi Amerika’dan getirtip o zamandan bu zamana, şimdi iPhone 5 kullanan biri olarak Apple’ın gidişatından memnun değilim. iOS 7’nin ilk sürümlerindeki pil süresini yakalamak bi yana, 8’e telefonda kasılmalar olmasın diye geçmiyorum. iPhone 6’ya geçeceğim iOS kullanımından vazgeçecek değilim. Ama neden inatla pili geliştirmediklerini, 2100 mAh’lık pili koymadıklarını anlamıyorum. O 6S için gelecek? Herhalde. Velhasıl Steve Jobs haklıydı çünkü adam bu kadar ticari düşünüp kullanıcıyı mağdur etmiyordu. Vefatıyla yerini teknoloji konusunda öncülük ediyorken geriye düşüp iPhone tekelini ticarete döken bir yönetime bıraktı.

  • sunu net soyleyebilirim, sizin gibi dusunenlerden oldugumu belirtmek isterim ama ios 8 de iphone 5 pil suresinde kesinlikle iyilestirme mevcut, ben surekli yogun sekilde kullanan biri olarak boyle bir tespitim mevcut, kasilmada yok fakat buglar var ufak tefek.. bilginize

   • Aynı düşünceleri paylaştığımıza sevindim. Ancak iOS 8’in en büyük handikapı 3G’nin kapatılamaması. Türkiye’deki operatörlerin hiç biri 3G çekim gücüne tam anlamıyla hakim değil. Dolayısıyla telefon 3G’de daha çok çekmek için hem ısınıyor hem de pili resmen içiyor. Isındıkça yaydığı radyasyon da artıyor. Ayrıca pilin ömrü de kısalıyor. Radyasyon baş ağrısı yapabiliyor. Ülkemizde güzel reklam yapılır ancak içi boş. LTE teknolojisini halen getiremeyen kullanamayan operatörlerimiz. Bilirsiniz LTE, 3G’den daha hızlı ama daha az pil tüketiyor. O yüzden iOS 8’de 3G kapatılamadıktan sonra geçmenin pek bir anlamı yok. Ayrıca major yenilikler de yok. Kayda değer tek yenilik Yosemite ile ortak çalışması olabilir. O da daha çıkmadı.

    • haklısınız, canadaya bir süre tatile gittiğimde lte kullanma fırsatı buldum ve iphone ile 1 günü çıkarabildiğimde gerçekten şaşırdım.. 3g yi bırakalım tam kapasite kullanabilmeyi henüz lte nin L si yokken ortada operatorlerimiz bir muhteşem özellik gibi lTE li kendi marka telefonlarını satıyor.
     Ben 3g yi kapatmadığım için (yanımda taşınabilir pil ile gezdiğimden) o konuda çok fazla fikir söyleyemeyeceğim. 6Plus kesin alırım diyordum buraları okuduktan sonra 6 ya doğru yöneliyorum ama henüz gidip görme şansım olmadı açıkçası.

 10. Stivcim yanılmadı. jobs intacı bir adamdır. ilk mouse piyasaya süren kendisidir. ilk çıkardığında mouse tek tuşluydu. Jobs’un inadı yüzünden apple’nin bütün mouseları tek tuşludur. İlk iphone piyasaya çıktığında en büyük ekran kendisinde idi. Büyük ekranı piyasaya çıkarıyorsun devam ettirsene be adam. mouse da olduğu gibi neden gereksiz inat ediyorsun. Tim, jobs kadar inatçı değil değişime açık bir yönetici ama yaratıcılık, ve ön görü yeteneği eksik.

 11. Şu bir gerçek ki iPhone 6 plus, iPad Mini Retina Display’in önünü ciddi manada tıkayacaktır. Bu noktada bu kadar önemli bir ticari yapının, halka arz edilmiş bir markanın bir sonraki adımının iPad’lerde de bir değişiklik olacağını düşünüyorum. Ben açıkçası Apple’ın doğru yaptığını düşünmüyorum. Apple’ın olayı “tek ürünle piyasayı şekillendirmek” idi. Apple, benzer sektörde çıkardığı hiç bir ürünü diğerine göre eşit oranda satmadı ya da günümüz diliyle “tutmadı” diyelim. Apple kullanıcısı 6 plus varken 6’ya bakmaz. 5s varken 5c’ye bakmadığı gibi. Apple kullanıcısının ama doğru ama yanlış olayı bu. Yani, bugün “iPhone almalıyım” diyen biri masaya 6 ve 6 plus konulduğunda “aaa bu daha iyiymiş ya” diyerek 6 plus’ı alacağından ve 6 plus’ın 6’ya nazaran kat ve kat fazla satacağından eminim. Şu halde esasen 6 “neredeyse” gereksiz bir ürüne dönüşecek… Üstüne üstlük 6 plus iPad Mini için de bir sorun teşkil edecek. Oysa, 4.7” 6 ve 5.5” 6 plus yerine, daha nitelikli 5” tek bir iPhone çıksaydı “phablet’çiler” de hayır demezdi, 4.7”i tercih edecek azınlık da… Bu durum iPad Mini’nin de önünü o denli kapatmazdı. Ben tim Cook’la başlayan bu “2 tip iPhone” sürecinin ilerleyen evrede yeniden Steve Jobs’lu model olan tek tipe döneceğini düşünüyorum. Çünkü, birisi 6 satarken diğeri 4 satmıyor… Birisi 8 satıyor diğeri 2…. Hal böyleyken o ikisinin ortalaması tek bir model olsa zaten doğrudan 10 satacak. İddia ediyorum, bir kaç ay sonra “iPhone 6 stoklarda birikti…. iPhone 6 plus rekorlar kırıyor” haberleri gelecek teknoloji gündemlerine. 6 plus varken 6 alınmaz. Bunun sadece “ekran boyutuyla” alakası yok. Bu prestij ürünlerinin kaderidir. Dolayısıyla Apple sadece 5” bir model çıkarsaydı da EN AZ iPhone 6 + iPhone 6 plus kadar satacaktı. iPad’i de riske etmeyecekti.

  iPad Tahminim: iPad Air’den de büyük bir modelin geleceğini ve otomatik olarak tablette yeni starın o olacağını düşünüyorum… “mesela ekran boyutu değil, daha iyisi varsa kimse bir tık kötüsünü almaz prestij ürünlerde. Örneğin; iPad Pro. diye bir ürün çıkarsa iPad Air manasızlaşır.” Bu yüzden ben bu tip markaların kendi ayağına sıkmasını ticari olarak anlıyorum ama “marka değeri” olarak pek anlamlandıramıyorum…

  • “iPhone 6 çok sattı satıyor, Plus’ı geçti bile” haberleri gelmeye başladı. Plus daha az üretilip piyasaya sunulduğu için olmasın? gibi bir yorum vardı o haberin altında. Ancak instagram’daki fotoğraflardan bazıların Plus’ı aşırı büyük buldukları için geri iade edeceklerini 6 ile devam edeceklerini söyleyen bir kesim var. O kesim daha eline almadan preoder yapan kesim. Bencede plus daha çok satmalı, bataryası yeter! Ancak elime almadan sipariş verilmemesi gerektiği de açık. iPad Mini retina’nın önü tıkanacak diyorsunuz, bence her ürünün alıcısı farklı. Plus alamayan adam iPad Mini retina ile devam edebilir. Hatta daha makul bile bulacaktır, millet plus’a milyarlar bayılıyor şeklinde:) Tercih meselesi. iPad’in daha çok büyüyeceğini düşünmüyorum açıkçası. Söylentiler vardı ama nasıl ki iPhone 6’da tek tip olsaydı diyorsunuz aynı şekilde iPad’de de tek tip devam edilecek gibi duruyor. Bende iPhone 7’de 5 inç ekran bekliyorum. iPhone 7 Mini olarakda 4 inç çıkmalı, 4 inçten memnun olanların da unutulmaması lazım. iPhone 7 Plus zaten yola devam edecektir:)

 12. Mehmet bey 4.9 luk iphone’un tek elle kullanımda son sınır olduğunda herkes hemfikir.
  Benim endişelendiğim konu şu an için bir 2-3 kadar 4.9luk ip.ları satın alma seçeneğimiz mevcut olacak ama eninde sonundaip5 ve 5slerin üretimi veyazılım desteği son bulacak belki de beklediğimizden çok daha erken. Peki biz telefonunu tek elle kullanmayı seçenler için sonuç ne olacak ip.lara veda mı edeceğiz apple bu kararından dönebilir mi sizin öngörünüz nedir?
  Ayrıca apple’ın tek elle telefon kullanma hakkımızı elmimizden alması zorbalık değil de nedir sizce ben şahsen kendimi çok uzun yıllardır mac-apple (apple bile demezdik eski güzel günlerde) ürünlerini kullanan biri olarak ihanete uğramış ve dışlanmış hissediyorum. :(

  • Bence 4.7-inçlik olan iPhone 6 modeli bir kilometre taşı olacaktır. Apple, iPhone 6 Plus gibi modelleri üretmeye devam edecektir elbette ancak iPhone 7 ve sonrasının 4.7″ boyutlarında da çıkacağına inanıyorum. Yani artık birden fazla boyut kaçınılmaz. Çünkü talep artık arzı doğuruyor. iPhone 6’nın ince ve yuvarlak hatlı yapısı her ne kadar 5/5s kasasından büyük olsa da tek el ile kullanımı olumsuz etkilemiyor. Cihaz yarın pek çok Turkcell Bayisi’nde, APR’lerde ve elbette Apple Store’da incelenebilecek. Test edip 4.7″ iPhone 6’nın tek el ile rahatlıkla kullanılabildiğini göreceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.